Każdego dnia jesteśmy zagonieni i mamy na głowie wiele spraw. Najczęstszym scenariuszem dla wielu osób jest praca-dom i tak w kółko. Rzadko kiedy mamy czas i ochotę na coś poza tym utartym schematem – mimo iż nasz organizm domaga się aktywności fizycznej i intelektualnej. W nadchodzącym okresie jesienno-zimowym bardzo trudno nam będzie zmusić się do uprawiania sportu. Większość osób i tak ulegnie pokusie Netflixa i odpali kolejny serial – zamiast na przykład poczytać wartościową książkę lub pobudzić krążenie ruchem na świeżym powietrzu. Jednak zdajcie sobie sprawę, że warto zmusić się i poruszać oraz zrobić coś pożytecznego dla swojego ciała i umysłu. Przyjrzyjmy się jakie są sposoby na pobudzenie głowy i organizmu w tym trudnym nadchodzącym okresie. 

Sport

Wyżej wymieniony sport jest świetnym sposobem na odreagowanie codziennych trudów związanych z pracą. Możemy o niej zapomnieć w trakcie ćwiczeń, biegu lub jazdy rowerem. Nasze ciało się odpręża, staje się sprawniejsze i otrzymujemy mnóstwo endorfin – co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Warto uprawiać sport każdego dnia przez minimum 30 minut. Po kilku miesiącach z pewnością każdy będzie zaskoczony jego pozytywnym wpływem na organizm i samopoczucie. Warto spojrzeć na starsze osoby które cieszą się dobrą kondycją – oni wiedzą jaką korzyść daje regularne uprawianie sportu. Jeśli już teraz będziesz miał nawyk codziennego ruchu, z pewnością unikniesz wielu chorób, chandry i innych dolegliwości. Nie trzeba biegać maratonów, triathlonów i katować ciało na podobne sposoby. Małe regularne cykle są kluczowe i zapewnią dobrą kondycję ciała. Oczywiście jeśli ktoś jest zapalonym sportowcem to jak najbardziej będzie spędzał więcej godzin na treningu. Najważniejsze to poznać dobrze swój organizm i zdawać sobie sprawę co potrafi. 

Uczta intelektualna

Dla umysłu ważne jest aby był regularnie stymulowany go we właściwy sposób. Jeśli pragniecie aby dobrze funkcjonował, to dobrym pomysłem będzie poddawanie go edukacji. Warto od czasu do poczytać książkę, obejrzeć edukacyjny film lub rozpocząć naukę nowej rzeczy. Umysł płata nam figla i podświadomie wybiera dla nas zajęcia nie wymagające większego wysiłku. Jednak warto zmobilizować go do działania i wykorzystać jego zasoby aby dowiedzieć się czegoś nowego i potrzebnego w życiu. Im częściej będziemy ćwiczyć nasz mózg, tym lepiej będzie funkcjonował i posłuży nam sprawnie przez wiele długich lat. Natomiast jeśli będziecie katować go bzdurnymi informacjami i głupotami – będzie zwyczajnie zaśmiecony i zamulony. Każdy ma wybór co wkłada do swojej głowy i posiada nieograniczony wybór w dzisiejszych czasach. Można przeglądać Instagram czy Facebook’a lub poczytać wartościowy artykuł lub książkę. Przyswajanie nowych wartościowych rzeczy dobrze stymuluje pracę głowy i pomaga nam rozwijać kompetencje – mogą się one przydać w pracy oraz w życiu prywatnym. Obecnie w telefonie ludzie mają dostęp do nie ogromnych zasobów wiedzy, która jest darmowa. Każdy wybiera sam i jest odpowiedzialny za informacje którymi się karmi. Ma to wpływ na samopoczucie i sposób myślenia na co dzień. 

Sam wybierz

Ciało i umysł są jak samochód, potrzebują ruchu, regularnego przeglądu i dobrego paliwa aby działać sprawnie. Możecie objadać się fast foodami i żywić się niskiej jakości informacjami z serwisów plotkarskich. Lecz to nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści. Możecie również zdobywać cenne wiadomości, rozwijać się, osiągać zamierzone cele i odnosić sukcesy poprzez rozwijanie kompetencji miękkich i twardych. Dodatkowo jeśli zatroszczyć się o swoje ciało, możecie stać się dobrze naoliwioną maszyną, która sprawnie będzie funkcjonować przez dziesięciolecia. Im wcześniej zaczniecie zwracać uwagę na to jak działa wasze ciało i umysł, tym większe korzyści odniesiecie w późniejszym okresie życia. Trując się nikotyną, narkotykami i alkoholem w dużej ilości wyrządzić możecie sobie tylko szkodę. Młody organizm potrafi wiele znieść, jedna z czasem już nie pomoże energy drink i papieros na dzień dobry oraz zapiekanka na obiad. Można sobie pofolgować od czasu do czasu ale nie regularnie każdego dnia. Obecnie jest dostępna taka różnorodność w kontekście jedzenia, wiedzy, możliwości uprawiania sportu i prowadzenia ciekawego życia że każdy jest w stanie dostosować coś pod siebie. Wybierajcie mądrze i z korzyścią dla siebie.

Zamiast katować siebie i dawać popalić swoim narządom wewnętrznym, można im pomóc i dawać im dobrej jakości pokarm. Dodając do tego sport, spowodujecie że będą mogły długo cieszyć się sprawnością i działać na Waszą korzyść przez dziesięciolecia. Efekt podjętych dzisiaj decyzji będzie widoczny za wiele lat – nie za tydzień lub miesiąc. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę już teraz. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *