Przez całe swoje życie możemy doświadczyć różnych zachowań, które mogą przerodzić się w uzależnienia. Bardzo często nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie, że nasze powtarzalne postępowanie podlega pod uzależnienie behawioralne. Przeważnie jesteśmy w stanie zauważyć niepokojące objawy u innych, jednak nie u siebie. Zaprzeczamy i oznajmiamy, że nie mamy żadnego problemu i tylko ktoś z boku może nam otworzyć oczy jeśli z czymś sobie nie radzimy. Ilość uzależnień w jakie możemy popaść jest ogromna, to nie tylko alkoholizm czy hazard. Współczesny świat dostarcza nam okazji do zaangażowania się w szereg destrukcyjnych procesów, które są bardzo często ignorowane lub traktowane pobieżnie. Właśnie o tych nieoczywistych i dobrze nam znanych nałogach jest książka Bohdana Tadeusza Woronowicza o tytule Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko– która została wydana przez wydawnictwo Media Rodzina.

Rozpoznawanie negatywnych zachowań

Pędzący przed siebie świat wymaga coraz większej odporności psychicznej – szczególnie od młodych ludzi, którzy stają u bram dorosłości. Potęguje to technologia z jakiej na co dzień korzystają. Niestety nie zanosi się na to aby miało nastąpić spowolnienie i oderwanie od urządzeń elektronicznych i aplikacji. Na domiar złego pandemia koronawirusa tylko to wzmocniła. Autor książki wyjaśnia jakie zagrożenia czyhają na nas za ekranami smartfonów z jakimi obcujemy każdego dnia. Obecnie jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń i uzależnień. Czy jednak wiemy gdzie jest granica pomiędzy korzystaniem z potrzeby a kompulsywnym uzależnieniem? Na to pytanie we wnikliwy sposób stara się odpowiedzieć Bohdan Tadeusz Woronowicz. Na bazie swojego doświadczenia pomaga rozpoznać symptomy jakie mogą świadczyć o czyimś problemie. Przy tym i przy każdym innym typie uzależnień, wskazuje pytania przesiewowe mające na celu uświadomienie nas o istnieniu problemu. Tego typu pytania pomogą również zauważyć niepokojące zachowania u innych osób. Jeśli je poznamy, będziemy w stanie w porę wychwytywać zagrożenia i zyskamy świadomość, jaka pomoże uratować komuś zdrowie a nawet życie.

Wielowymiarowe uzależnienia

Często tłumaczymy zachowania innych ludzi jako rutynowe i takie, które miały miejsce od zawsze. Nie dostrzegamy, że pewne postępowania mogą mieć znamiona nałogu. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego co dzieje się wokół nas, gdy jesteśmy zaaferowani sobą i swoim postępowaniem. Będąc w trybie zupełnego oddania się swoim upragnionym zajęciom, trudno będzie nam dostrzec, że postępujemy niewłaściwe i że mogą na tym cierpieć nasi bliscy. Książka rzuca światło dzienne na zachowania ludzi, które mogą wydawać się pozornie nieszkodliwe. Czy obserwując na co dzień osoby pomagające innym, uważamy, że są uzależnione od pomagania? Raczej nie i trudno nam sobie to wyobrazić. Autor uwypukla cechy charakterystyczne dla współuzależnienia, które ma wiele charakterystycznych znamion. Warto zgłębić wiedzę na temat tego uzależnienia i pułapek w jakie można wpaść za jego pośrednictwem. Coś co na pozór jest uznawane za dobre, jednocześnie może okazać się destrukcyjne dla zaangażowanej osoby i jej bliskich. 

Złożony problem nałogów

Książka uświadamia nam jak bardzo złożone są uzależnienia behawioralne i jak skomplikowane jest ich rozpoznanie i leczenie. W przypadku każdego człowieka, będą one miały inną moc oddziaływania. Na jedną osobę nie będą miały one żadnego wpływu, a inna może zostać doszczętnie wyniszczona. To co rozgrywa się w głowach ludzi jest kwestią indywidualną i w taki sposób należy podchodzić do leczenia osoby, wciągniętej w nałogowe uprawianie danej aktywności. Ktoś może być podatny na hazard i być niewzruszony na wpływ substancji psychoaktywnych. Indywidualne preferencje zakodowane są w naszych głowach i sztuką jest ich rozpoznawanie oraz leczenie. Można być nieświadomym ich istnienia przez całe życie lub można poddać się ich wpływowi i ranić siebie i bliskich. Autor opisuje jak ważną rolę odgrywa psychoterapia w leczeniu uzależnień oraz gdzie i w jaki sposób można szukać pomocy. Po szczegółowe informacje odsyłam do treści publikacji. 

Większa świadomość uzależnień

Jedną z kluczowych zalet książki Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko jest to, że rzuca światło dzienne na problem uzależnień w sposób przystępny dla przeciętnego Kowalskiego. Przecież nie każdy zna medyczny żargon związany z psychologią, psychiatrią i psychoterapią. W naszym kraju większość osób nie chce mieć z tym nawet nic wspólnego, a co dopiero udać się do specjalisty z prośbą o pomoc. Uważam, że autor wykonał świetną pracę – nie tylko naukową – podczas przygotowań tej pozycji wydawniczej, ale również światopoglądową. W przystępnym języku uświadamia czytelnikom złożone i trudne problemy związane z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki. Dla sporej części osób, pomoc specjalisty, który pomoże nam w funkcjonowaniu naszej psychiki jest powodem do wstydu – a niepotrzebnie. Tak jak sportowiec potrzebuje trenera, który wskaże co robić, tak psychoterapeuta pomoże pacjentowi w lepszym funkcjonowaniu, w tym trudnym świecie w jakim się znajdujemy obecnie. Aby zwalczyć opór przed wizytą w gabinecie specjalisty, warto przeczytać tę książkę i zmierzyć się z faktami i realiami destrukcyjnych zachowań i uzależnień. Pomoże ona zrozumieć z czym mamy do czynienia i rzuca sporo światła na te niełatwe zagadnienia. 

Podsumowanie

Książka Bohdana Tadeusza Woronowicza poszerza w naszym społeczeństwie wiedzę o nałogach i uzależnieniach jakie trapią ludzi. Pokazuje z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć osoby borykające się takimi problemami oraz ich bliscy. Daje nam również możliwość analizy różnych zachowań i wyciąga na światło dzienne nietypowe i mało znane uzależnienia – jak na przykład ortoreksja, permareksja, nomofobia czy potomania. Spora część nazw jest nam zupełnie obca – aż do momentu przeczytania tej monografii. Jeśli borykacie się z trudami uzależnienia lub ktoś z Waszych bliskich, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Zwiększy się Wasza świadomość i może być to pierwszy krok w celu poprawy negatywnych zachowań i zjawisk. Ważnym elementem książki i jej tematyki jest postać Roberta Gamble’a dla którego została zadedykowana. Jeśli pragniecie dowiedzieć się więcej o tej postaci i jaka jest jego korelacja z wydawnictwem Media Rodzina – koniecznie zajrzyjcie do tej znakomitej publikacji.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *