Zapraszamy na wywiad z Łukaszem Smolarskim – twórcą kanału Biznes Misja. Rozmawiamy o początkach kanału, planach na przyszłość, przedsiębiorczości oraz zainteresowaniach. Gorąco polecamy przeczytanie tego wywiadu.

Prowadzisz kanał Biznes Misja już 9 lat. Czy planujesz przygotować coś specjalnego na 10-lecie?

TAK – jest pomysł abym nagrał wywiad Sam z Sobą – wiele osób mnie nie zna, nie wiem skąd się wziął pomysł, taki prowadzący, czym się zajmuje i jaki cel ma ten kanał. Więc myślę o tym ale jestem otwarty na propozycje od widzów. Może spotkanie w realu ? Czekam na propozycje 😉

Odpowiedz z kim tworzysz ten kanał?

Początkowo tworzyłem go z żoną, aby robić coś wspólnie i spędzać trochę czasu razem, choćby w samochodzie jadąc na wywiad. Ale z czasem jak pojawiły się bliźniaki w naszej rodzinie kanał prowadzę sam. Czasami korzystam z pomocy Jakuba – mega zdolnego grafika, lub Bartka, który ogarnia WordPressa a także żona pomaga z social mediami. Ale powiedziałbym, że 90% pracy robię sam. Biznes Misja to pasja i nie zarabia na tyle aby można było kogoś zatrudnić, więc robię sam.

Czy możesz zdradzić jakąś historię zza kulis, która zapadła głęboko w pamięć i z radością sobie o niej przypominasz?

Myślę, że ciekawy był wywiad z Januszem Leonem Wiśniewskim – tym co wydał m.in. Samotność w Sieci. Było to z początku działania kanału i podczas premiery nowej książki na scenie pojawił się Paweł Deląg, który też udzielił wywiadu. Nie byłem przygotowany ale improwizowałem i wywiad był naprawdę ciekawy dużo związany z rodziną. Inna sytuacja to zaproszenie na Event do Kijowa, gdzie z Doliny Krzemowej przyleciał sam Steve Wozniak, z którym miałem już wcześniej kontakt. I tak poznałem współtwórcę APPLE – Steve Woźniaka.

Co byś zrobił gdybyś miał nieograniczony budżet na realizację kanału i w jaki sposób wówczas rozwijał?

Oj szalałbym. Zatrudniłbym profesjonalne osoby od montażu, grafiki, miałbym osobę, która towarzyszy mi przy wywiadach i obsługuje sprzęt a ja mógłbym się wyluzować i skupić na rozmowie. (Aktualnie skupiam się na tym czy kamery nagrywają, czy jest dźwięk i czy wszystko ok). Dodatkowo zatrudniłbym agencję od Social Mediów i rozwijałbym kanał. Myślę, że wydałbym serię książek i stworzył największy portal edukacyjny dający tylko praktyczną wiedzą. Zobaczymy może kiedyś się uda… Na pewno wzrosłaby jakość, byłoby dużo gości z zagranicy i docierałbym szerzej.

Bardzo przyjemnie się słucha osób, które osiągnęły sukces i opowiadają jak zrobili coś niezwykłego. Czy poza kamerami miałeś okazję usłyszeć historię przedsiębiorcy o dotkliwej porażce, która zrobiła na Tobie wrażenie?

Poza kamerami tak ale nie z gośćmi z którymi przeprowadziłem wywiady. Ci zazwyczaj mówią o porażkach na antenie. Np. polecam wywiad z MACIEJ PANEK, który całe życie ponosił porażki i to mega. I to zrobiło na mnie wrażenie, że tyle razy mu się nie udało a teraz jednak odniósł ogromny sukces. Inne porażki poza kulisami to np. tragedie rodzinne, tzn. za cenę sukcesu, ktoś utracił rodzinę, kontakt z dziećmi itp. i to jest przykre. Myślę, że to za wysoka cena. I te osoby po czasie też to zrozumiały.

Na pierwszy rzut oka widać, że bije od Ciebie szczera radość z prowadzenia wywiadów i dawania wartości widzom. W jaki sposób podsycasz i dbasz o odpowiedni poziom pozytywnej energii na co dzień?

HAHA dobre pytania. To jest mega ciężkie. Ale to chyba nie jest specjalnie podsycane. Jako dziecko już non stop się śmiałem i robiłem psikusy. Zawsze miałem uwagi z zachowania i non stop z paczką znajomych mieliśmy ubaw ze wszystkiego. Raz w średniej szkole zostałem nawet posądzony przez nauczyciela, że na pewno palę trawkę, ale nie nie paliłem i zawsze mówię, że nie potrzebuje żadnych dopalaczy, bo po co, jeszcze po nich byłym za spokojny? Wydaje mi się, że mam ADHD i to jest to co widać, że robię mnóstwo rzeczy ale uwielbiam to. Ale też są ciężkie chwile, gdzie dopada depresja, nerwica i takie ciężkie okresy też miałem, szczególnie na etapie walki z boreliozą i diagnozowaniem – jest więcej o tym na moim blogu www.biznesmisja.pl – jest tam artykuł o boreliozie. Jest ciężki ale napisałem go aby pomóc innym osobom, Ale jak miałbym podać receptę to trzeba znaleźć kogoś pozytywnego i starać się spędzać z nim czas to będzie się udzielało.

Twoim goście polecają różne źródła wiedzy. Co Ty poleciłbyś naszym czytelnikom z zakresu książek, blogów, podcastów lub filmów?

Poleciłbym oczywiście biznes misje i to dlatego, że jestem pewien, że nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie jest tylu gości z wielu dziedzin życia i to często autorytetów, którzy dzielą się wiedzą. Nie jest łatwo do nich docierać i myślę, że mam dużo szczęścia, że są te wywiady i bardzo wierzę, że każdy Polak wyniósłby coś z nich dla siebie, gdyby np. miał możliwość oglądnięcia i wiedział o nich. Poza tym lubię autobiografie i książki, które dają pozytywną energię. Moja ulubiona to “Potęga podświadomości”, którą czytałem jako młody chłopak (15 lat) i która zmieniła całe moje życie ale to długa historia i kiedyś może o niej opowiem.

Lista zrealizowanych rozmów jest długa i imponująca. Zdradź proszę jak długa jest lista planowanych wywiadów?

Nie ma takiej listy :0 Jest w głowie grono ludzi które chce zaprosić, ale często jest to impuls, ktoś powie ta osoba jest warto zaproszenia a ja już działam. Uwielbiam to 😉 Ale mój cel to lista 100 Najbogatszych Polaków, aktualnie około 17 osób jest w Biznes Misji, drugie tyle poznałem i pracuje nad wywiadem.

Jakie kryteria muszą spełnić Twój rozmówcy? Czym się kierujesz przy zaproszeniach do podcast?

Po pierwsze muszą to być osoby, które robią ciekawe rzeczy, osoby które trochę zmieniają świat. Ale przede wszystkim są to osoby, które sam wybieram, które lubię i uważam, że mogą coś wartościowego wnieść do rozmowy i dać widzom. Często jest też tak, że czymś się zajmuje aktualnie i szukam przy okazji, kto w tej dziedzinie jest autorytetem i próbuje namówić do rozmowy.

Przeprowadziłeś w ostatnim czasie wywiad z Rafałem Zaorskim o inwestowaniu. Czy sam jesteś aktywnym inwestorem na giełdzie, na rynku nieruchomości lub na innym obszarze?

Tak jestem też aktywnym inwestorem ale np. na krypto nadal jestem stratny, na GPW też. Są na szczęście inne obszary na plus i z tego się cieszę. Co do nieruchomości to tutaj akurat jest całkiem dobrze. Ale to też duży obszar do rozmów. Są też inne obszary jak stare samochody na których trochę się znam, i które sprawiają mi radość, ale też trzeba pamiętać, że na co dzień pracuje w międzynarodowej korporacji i tam zmieniam świat i jest mi tam naprawdę dobrze.

Czy jesteś w stanie wymienić 3 rzeczy, które Twoim rozmówcy podkreślali najczęściej i są niezbędne w prowadzeniu solidnego biznesu?

Na pewno DETERMINACJA – trzeba być wytrwałym aby zobaczyć efekty,  SKŁONNOŚĆ DO RYZYKA – wielu ryzykuje i dzięki temu odnosi sukces a także SZCZĘŚCIE – wielu z nich miało przy okazji trochę szczęścia, chociaż ja uważam, że szczęście sprzyja tym co próbują 😉

Jaka osoba zaskoczyła Ciebie najbardziej pod względem przedsiębiorczym, mimo iż weszła do biznesu z innej dziedziny np. po karierze aktorskiej, sportowej też czy muzycznej?

Na pewno Grzegorz Krychowiak, który jako piłkarz odniósł sukces ale ma szalenie ogromną wiedzę biznesową. Posiada kilka spółek i to np. ubrania, zdrowa żywność, czy domy ekologiczne i tam naprawdę odnosi sukces. Ponadto inwestuje w zegarki i jego wiedza na ten temat jest ogromna. Mało tego myślę, że mało kto się na tym zna bo nie ma też tylu pieniędzy, więc jest to nisza ale też bardzo dobry biznes wart sprawdzenia. Inna osoba to Jolanta Fraszyńska – znana aktorka m.in z Na Dobre i Na Złe czy Skazany na Bluesa, która buduje społeczne farmy fotowoltaiczne, to wszystko dowiecie się u nas na kanale Biznes Misji na Youtube. Tych przykładów jest więcej ale to takie najświeższe 😉

W polskim systemie edukacji zaistniał przedmiot podstawy przedsiębiorczości, który jak sam pamiętam, nie do końca spełniał swoją funkcję. Co Ty byś wdrożył w szkole aby pomóc dzieciom lepiej zrozumieć prowadzenie biznesu i przedsiębiorczości?

To mój ulubiony temat i naprawdę to moja kolejna pasja. Moja mama była nauczycielem, brat jest naukowcem i pół rodziny. Tylko ja nie, więc chyba w genach coś mam z nauczania. Strasznie chciałbym aby dzieci uczyły się wartości pieniądza, szanowania go i podstaw ekonomii. Ja mam 5 letnie bliźniaki i już np. uczę ich oszczędzać w taki oto sposób. Co miesiąc dostają wypłatę w wysokości 30 zł. I jeśli w następnym miesiącu wydadzą ponad połowę z tego, to nie dostają premii. Jeśli zaś oszczędzą te pieniądze, to dostają co miesiąc bonus 10 zł. Naprawdę to działa. Jest wiele sposobów ale gorzej z nauczycielami, którzy sami nie mają przeszkolenia i praktyki. Tego z samej teorii nie da się nauczyć ale wierze, że edukacja, która ma początek u nauczycieli, ma ogromny sens i szanse na powodzenia. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł stworzyć coś co będzie użyteczne dla dzieci. Na razie testuje i uczę się na swoich dzieciach.

Jaką dostrzegasz różnice wśród przedsiębiorców pod względem miejsca zamieszkania na kuli ziemskiej?

Samo miejsce zamieszkania ma duży wpływ bo wiążą się z tym inne rzeczy jak np. status, znajomi, towarzystwo itp. Jeśli mieszkasz w USA to od dziecka uczysz się przedsiębiorczości. Mieszkając np. na małej wsi gdzieś w Rosji masz zupełnie inne możliwości. Oczywiście internet to spłaszcza ale trzeba mieć jakieś podstawy, mentora i coś co nas pchnie w odkrywania świata. Jeśli chodzi o Polskę to wcale nie mamy tak źle 😉

Czy nasi rodacy posiadają jakąś szczególną wartą wymienienia cechę, która pomaga w działalności biznesowej?

Tak jesteśmy bardzo innowacyjni i umiemy kombinować. Wynika to z tego, że jako naród jesteśmy biednym narodem i musimy sobie jakoś radzić, stąd wyjeżdżamy za granicę do pracy, zakładamy firmy itp. bo na podstawowej najniższej pensji ciężko dobrze żyć. Wg mnie to skłania nas do cięższej pracy, ryzyka i kombinowania.

Jaka firma obecnie robi na Tobie największe wrażenie pod względem osiąganych wyników i stylu prowadzenia firmy?

Ja jestem lokalnym patriotą i na mnie szczególnie robi wrażenie firma Wisniowski, producent m.in Bram. To jak firma urosła i jak zmieniła całe okolice Sądecczyzny wraz z 5 gwiazdkowym hotelem jest nie do opisania. To trzeba zobaczyć. Kilka tysięcy osób zatrudnionych i produkty najwyższej jakości. Robi wrażenie. Kolejna firma z Nowego Sącza – Lody Koral i ostatnia współpraca z Ekipą. Nie trzeba chyba reklamować 😉 Nie na darmo mówi się, że Nowy Sącz to miasto milionerów. Coś w tym jest.

Czy dostrzegasz wśród rodzimych firmy takie, które są niedoceniane i informacja o nich nie przedostaje się do szerszego obiegu wiadomości?

Myślę, że nie. Zawsze jak firma jest dobra to samo się o tym niesie. Myślę, że sami Polacy lubią o takich firmach słyszeć. Ja sam nie kojarzę.

Co poza prowadzeniem kanału na YouTube sprawia Tobie prywatnie najwięcej frajdy?

Samochody. Moja miłość. Przed ukończeniem czterech Uczelni Wyższych, chodziłem do Technikum Samochodowego i w rodzinie od zawsze byłem zajarany motoryzacją. Mam takie perełki tj. Saab 900 Cabrio i Fiat Uno Turbo, które sprawiają uśmiech na twarzy gdy tylko na nie patrzę. Oczywiście marzeniem jest Porsche 911 ale jeszcze trochę…  Kolejna pasja to Natura i woda – uwielbiam pływać i mieć kontakt z naturą. Szczególnie skutery wodne, motorówki to jest coś co mógłbym chyba robić na okrągło.

Jakie są Twoje marzenia których zrealizowanie pozwoli na poczucie spełnienia?

To jest jedna z inwestycji, która jest w trakcie i która mam nadzieje, zmieni moje życie i pozwoli na poczucie spełnienia. Mogę tylko zdradzić tyle, że będzie to coś związanego z naturą i blisko wody. Ale póki co work in progress.

Dziękuje za świetne pytania.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu kanału, udanych inwestycji i spełnienia marzeń.

Więcej cennych informacji znajdziecie na kanale Łukasza:

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *