Rozpoczynając naukę nowych rzeczy możemy początkowo zaznać ekscytacji oraz fascynacji nowymi zagadnieniami. Czujemy podniecenie że zdobywamy nową wiedzę oraz umiejętności np. językowe lub przy obsłudze różnego rodzaju programów komputerowych. Po początkowej fascynacji przychodzi jednak moment w, którym następuje pewien impas. Odnosimy wrażenie że dotarliśmy do pewnego momentu nauki i ciężko jest nam zrobić kolejny krok, a także nie widzimy wymiernych postępów oraz efektów zdobywanej wiedzy. W takim momencie kluczową cechą charakteru okazuje się być wytrwałość, która jest w stanie pomóc nam osiągnąć zamierzony cel w nauce.

Odpuścić na moment czy zmierzać bezustannie naprzód?

Gdy nastaje chwila w której czujemy się bezsilni i nie widać oczekiwanych efektów nauki, to najlepszym sposobem jest wstrzymać procesu chłonięcia nowej wiedzy i nabranie dystansu do tej już zdobytej. Warto pozwolić sobie na uporządkowanie informacji i choć chwilę na zapomnienie tego co już zdążyliśmy przyswoić. Po zrobieniu sobie przerwy może okazać się że zrobiliśmy ogromny przeskok i jesteśmy już na o wiele wyższym poziomie niż sobie wcześniej zakładaliśmy. Nic co jest cenne i wartościowe nie przychodzi w życiu łatwo, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i determinację, a efekty na pewno się pojawią. Jak mówi Les Brown “Samolot musi mieć opór powietrza aby polecieć”.

To właśnie po chwilach największych trudności i zwątpienia następują spektakularne efekty. Czujemy że zgromadziliśmy i wykorzystaliśmy wiedzę na której nam tak bardzo zależało. Jeśli uda nam się wdrożyć zdobytą wiedzę w życie, to mamy motywację do dalszej nauki i poszerzania horyzontów. Jeśli widzimy namacalne efekty, to czujemy satysfakcję z naszych dokonań. Przekłada się to później na chęć zdobywania kolejnych porcji wiedzy, co powoduje automatycznie że odkrywają się przed nami kolejne drzwi, za którymi znajdujemy kolejne źródła informacji. Często jedna informacja wynikami z drugiej a każda kolejna książka prowadzi do następnej. Podobnie jest z wartościowymi podcastami, szkoleniami, filmami. Okazuje się z czasem że mamy dostęp do ogromnych źródeł wiedzy, na której naukę nie wystarczy nam życia.

Co daje nam nieustanne zdobywanie wiedzy?

Jeśli każdego dnia zdobywamy cenną i wyselekcjonowaną wiedzę, to budujemy solidne fundamenty pod własny życiowy sukces. Posiadając bogaty arsenał wiedzy stajemy się np. atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy lub też przedsiębiorcą który prowadzi lepiej prosperujący biznes. Prowadzi to do zwiększania naszych zarobków, jak również do zauważania lepszych możliwości inwestycyjnych. Wszechstronna wiedza na wiele tematów prowadzi do myślenia nieszablonowego oraz na ogromną skalę, co może przynieść nam nieoczekiwane rezultaty, zarówno te finansowe jak i sposobu patrzenia na świat który nas otacza. Ucząc się przez całe życie nabywamy umiejętności które ułatwiają nam codzienną egzystencję, dlatego tak ważne jest aby odkrywać wiedzę, którą ma nam do zaoferowania świat.

Od niechęci do fascynacji nauką.

Niektóre osoby mogą odczuwać niechęć do zdobywania nowej wiedzy. Powodem takiej sytuacji może fakt, że skoro skończyły już naukę akademicką, to teraz już nie muszą niczego się uczyć. Uważają że wiedzą wystarczająco dużo by nie wracać do książek. Niestety takie podejście może doprowadzić do zatrzymania się w rozwoju intelektualnym i doprowadzić do utknięcia w ograniczonym światopoglądzie. Jeśli ktoś uważa że posiadł już wystarczającą wiedzę z konkretnej dziedziny lub otaczającym go świecie, to jest to niestety droga donikąd.

Żeby zrobić krok naprzód należy na bieżąco chłonąć wiedzę. Otaczający nas świat zmienia się bardzo szybko, wiedza pozyskana rok temu może być już nieaktualna. Jeśli będziemy kierować się tylko i wyłącznie zdobytą wcześniej wiedzą to możemy wypaść z rynku pracy lub biznesu. Działając w konserwatywny sposób możemy przegapić nadarzające się okazje które mogą nas wynieść na wyższy poziom na każdej płaszczyźnie życia zawodowego.

Jeśli już zrozumiemy że świat się zmienia i musimy podążać za tymi zmianami, to zdobędziemy samoczynnie nowe informacje. Pozyskując wiedzę, krok po kroku odkrywamy kryjące się za nią możliwości i korzyści. Przy początkowym zniechęceniu może okazać się że złapiemy bakcyla i nawykiem stanie się dla nas poszukiwanie i zdobywanie nowej wiedzy. Jeśli zaczniemy uczestniczyć w szkoleniach to poznamy nowe osoby które zaszczepiają w nas chęć rozwijania się i zgłębiania tajników poszczególnych dziedzin. Odkryjemy wówczas jak mało sami wiemy i jak ogromną ilość wiedzy musimy jeszcze przyswoić. Dążenie do bycia ekspertem to nieustanny proces który nie kończy się nigdy. Zawsze możemy natrafić na informacje które okażą się wartościowe i które nam pomogą się rozwijać.

Nagrodą za cierpliwość są rezultaty.

Żyjemy w czasach w których ludzie oczekują natychmiastowej gratyfikacji we wszystkim co robią. Na przykład, po uczestnictwie w jednym szkoleniu, po przeczytaniu jednej książki lub po obejrzeniu kilku krótkich filmików motywacyjnych na YouTube, ludzie pragną zmiany na lepsze w kilka dni. Telewizja przyzwyczaja do szybkich przemian i natychmiastowego efektu. Po przedstawieniu pewnego problemu następuje ekspresowa przemiana i oczekiwany oszałamiający rezultat. W realnym świecie tak to nie działa. Rezultaty osiągają osoby wytrwałe i pracowite, które każdego dnia dają z siebie wszystko, a co najważniejsze, są bardzo cierpliwe. Zdobywając wiedzę dzień po dniu budujesz w sobie podwaliny pod swój sukces oraz sytuację w której staniesz się ekspertem z wybranej dziedziny. Jeśli wykażesz się cierpliwością i wytrwałością w nauce, którą następnie wykorzystasz w praktyce, staniesz się osobą do której ludzie będą się zwracać po fachową poradę. Spektrum możliwości które staną przed Tobą będą nieograniczone, a Ty będziesz osobą nie do zatrzymania na ścieżce rozwoju, kariery i sukcesów życiowych.

Nie zrażajmy się początkowymi niepowodzeniami w nauce nowych rzeczy, ponieważ za nimi kryją się znacznie większe możliwości. Warto wyciągać wnioski i zweryfikować to czego się dowiedzieliśmy z różnymi źródłami informacji, a także działać zgodnie ze swoją intuicją.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *