Mnóstwo osób jest niezadowolonych ze swojego życia i efektów swojej pracy. Jednak czy w drodze do upragnionego celu, zostały podjęte właściwe i niezbędne kroki do jego realizacji? Najczęściej brak pożądanych wyników jest spowodowany wymówkami i usprawiedliwianiem się. Spoglądając na kariery sportowców, aktorów czy też uznanych przedsiębiorców, trudno doszukać się sytuacji, w których poszukiwali balansu i zasłaniali się wymówkami. Wybitne osiągnięcia wymagają poświęcenia i ciężkiej harówki – samo nic się nie wydarzy. Pragnąc życiowej równowagi i przeznaczania sztywnej ilości czasu na pracę, odpoczynek i zabawę, bardzo trudno będzie o spektakularne wyniki i osiągnięcia. Wielkie sukcesy wymagają wielkiego poświęcenie i obsesji na punkcie dotarcia do celu. Jest to aż tak trudne i jednocześnie tak proste równanie. Wiele osób z tego względu odpuszcza, ponieważ włożona praca nie musi wcale przynieść efektów. Czy jesteś gotowy na poświęcenie i ciężką pracę bez gwarancji osiągnięcia założonych celów?

Maraton wymówek

Od wyznaczenia celu, do przystąpienia do działania, powinien minąć jak najkrótszy czas. Określasz wizję celu i przystępujesz do działania krok po kroku – nie jutro, za tydzień, za miesiąc – teraz! Nie musi to być od razu praca po po nocach, wystarczy że rozpoczniesz i każdego dnia po 30-40 minut będzie posuwał pracę do przodu. Nie ważne czego się podejmiesz, po miesiącu wyniki Twojej pracy będą zdumiewające. Jednak jeśli podejdziesz do tematu z stylu: za tydzień, po wakacjach, po świętach, gdy skończę ulubiony serial, jeśli pogoda się poprawi, gdy będę miał więcej motywacji – to nic z tego nie wyjdzie i zmarnujesz lata. Nastawieniu na cel powinna towarzyszyć obsesja i pragnienie dotarcia do wyznaczonego miejsca. Wybitni sportowcy nie skupiali się tylko na wyznaczonych treningach, doskonalili swoje umiejętności na zajęciach indywidualnych, wiele godzin po zakończeniu obowiązkowych treningów. Podobnie przedsiębiorcy, nie skupiali się na work-life balance, ponieważ to nie prowadzi do spektakularnych wyników. Owszem można żyć bardzo dobrze i wygodnie jeśli komuś na tym zależy i jest z tego zadowolony. Jednak będzie to tylko tyle i aż tyle. Nie doprowadzi to do czegoś wyjątkowego i wybitnego. Balans może doprowadzić do stagnacji i wygody. Nie jest to nic złego, takie życie też może być przyjemne i satysfakcjonujące. Lecz bardzo ciężko będzie stworzyć przekraczające oczekiwania projekty i działo życia, które będzie mogło zapewnić satysfakcję i większe pieniądze.

Podsumowanie

W realizacji swoich pomysłów nie chodzi i katowanie swojej głowy i ciała do granic wytrzymałości, lecz o codzienne egzekwowanie pracy. Bardzo ważne jest łapanie oddechu i nabranie dystansu poprzez odpoczynek. Są one niezbędne i konieczne, głównie dlatego, że właśnie w trakcie relaksu wpadamy często nie niesamowite pomysły i rozwiązujemy nurtujące nas problemy. Będąc w trakcie pracy często nie widzimy rozwiązania, ponieważ nasza głowa jest pełna informacji, natomiast gdy się odprężymy, możemy spojrzeć na trudności w zupełnie inny sposób. 

Dotarcie do obranego celu może zająć wiele lat żmudnej pracy, bez gwarancji, że wszystko co sobie zaplanowaliśmy się ziści. Trzeba być gotowym na tę niepewność i przeć do przodu. Jednak najbardziej wstrzymujące dalsze kroki będą wymówki, przekładanie działania na później i zajmowanie się niewłaściwymi rzeczami, które nie wnoszą wiele do naszego życia. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *