Znajdź i wykorzystaj swój talent! Każdy z Nas jest do czegoś predysponowany – wystarczy po to sięgnąć! Słyszymy o tym z mediów coraz częściej. Jednak czy tak jest naprawdę? Talent który w nas drzemie wystarczy aby być w gronie najlepszych? Czy to coś drzemiącego w Nas automatycznie wyniesie naszą osobą na piedestał i pokaże wyższość nad innymi?

Czy ja mam do tego talent?

Powiedzmy sobie czym jest talent? W Wikipedii czytamy: ”wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej”. Czyli można wyciągnąć z tej definicji informację, że talent tak naprawdę jest predyspozycją fizyczną lub psychiczną do wykonywania jakiegoś rodzaju czynności. Która również jasno określa, że jest to wyłącznie zdolność ponadprzeciętna, a nie mistrzowska! To jak to w końcu jest?

Predyspozycja + praca

Aby nasza predyspozycja pozwoliła nam wybić się ponad przeciętność – musimy dołożyć bardzo dużo pracy. Moim skromnym zdaniem, aby nasza nazwijmy to ponad przeciętność pozwoliła zostać zauważonym jako ktoś lepszy od ogółu, musimy do 30% predyspozycji dołożyć 70% pracy.  Natomiast jeżeli chcesz być uznawany za jednego z najwybitniejszych w swojej dziedzinie, praca musi sięgać 90% – a “talent” w tym wszystkim to już wyłącznie 10%. Pamiętaj aby porównywać się do lepszych od Nas – nie gorszych.

Silna psychika

Jednak to nie wszystko. Sama ciężka praca i trochę lepsze uwarunkowania fizyczne czy psychiczne nie wystarczą. Musimy również mieć bardzo silną stronę mentalną. Zauważcie jak dobrym kierowcą jest Sebastian Vettel, jednak jak presja rośnie – ma problemy z utrzymaniem tempa i koncentracji. Z czym w ogóle nie ma problemu Lewis Hamilton, co doprowadziło Go do pięciu mistrzostw świata. Dopiero jak połączymy te trzy aspekty – czyli predyspozycję + pracę + mentalność  to mamy szansę na ogromny sukces. Najmniej w tych trzech składowych jest “talentu”. Ciężka praca może z tego równania wykluczyć czynnik predyspozycji.

Gdzie wykorzystywać “talenty”?

Nieprawdą jest że człowiek ma jeden talent. Mamy ich naprawdę dużo. Każdego nie da się rozwinąć na tyle aby przynosił wymierne korzyści, dlatego należy skupić się na tych, które potrzebne są nam do osiągnięcia celów i które sami sobie zakładamy w życiu. Bardzo łatwo wyczuć co z większą łatwością nam przychodzi. Nie każdy ma super pamięć i nauka 6 języków się nie powiedzie. Sam to poczujesz. Dlatego należy nasze życie tak kierować aby można było wykorzystać nasze naturalne predyspozycje. Przyspieszy to o kilka procent osiąganie celów, pod warunkiem że nie chcemy znaleźć się w kilku procentach najlepszych na świecie.Jednak pamiętaj , że nie ma umiejętności, których nie jesteś w stanie posiąść, musisz po prostu poświęcić więcej czasu na trening i rozwój. Wszystko jest w naszym zasięgu tylko praca jaką musimy wykonać będzie większa bądź mniejsza.  

Wybicie się ponad przeciętność

Konkludując, całe to rozmyślanie aby wybić się ponad przeciętność, możesz wspomóc się na naturalnych zdolnościach i ciężkiej pracy albo dłużej i mocniej pracować. Nic nie stoi na przeszkodzie aby być lepszym od ogółu. Im bliżej chcesz być szczytu tym  mniejsze “Talent” w tym wszystkim ma znaczenie. Praca, praca i jeszcze raz praca wyniesie Cię na szczyt, naturalnymi umiejętnościami możesz się wyłącznie wesprzeć w początkowej fazie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *