Każdy z Nas lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca. Przed wyjazdem jesteśmy tak zafascynowani, że zapominamy sprawdzić najważniejsze rzeczy. Wbrew powszechnej opinii, nie wystarczy zaplanować miejsce które chcemy zobaczyć i zwiedzić je, ale należy przede wszystkim zapoznać się z prawem, panującymi obyczajami czy lecznictwem. Dodatkowo jeżeli podróżujesz autem, należy posiadać  także wiedzę dotyczącą każdego kraju przez jaki będziesz przejeżdżał.

Prawo

Mimo że żyjemy w ogromnej wspólnocie  jaką jest UE, należy zapoznać się z lokalnym prawem, sporo osób wyjeżdżając na inny kontynent częściej zapoznaje się tym aspektem niż pozostając w Europie. A to jest ogromy błąd. Różnice są w prawie drogowym, karnym a nawet ogólnym – dotyczącym np. ciszy nocnej. PAMIĘTAJ – nieznajomość lokalnego prawa nie zwalnia Cię z odpowiedzialności. Głupio dostać wysoki mandat za nadmierną prędkość albo wylądować w areszcie za 0,1 promila alkoholu we krwi. Dlatego najważniejsze jest zapoznanie się z tą dziedziną życia, a dopiero później możemy zastanowić się co chcemy zobaczyć. 

Obyczaje

Bardzo często turyści nie interesują się obyczajami jakie obowiązują w pewnych częściach świata. Zachowują się jakby byli u siebie. Bardzo często obrażając w ten sposób lokalne społeczeństwo, co powoduje niechęć do obcokrajowców. Jeżeli poświęcisz godzinę przed wyjazdem aby dowiedzieć się jakie panują w danym miejscu zwyczaje, wyjazd będzie o wiele bardziej udany, ponieważ nie będziesz nikogo obrażał np. ubiorem,  Dodatkowo społeczność lokalna będzie podchodziła do Cibie z o wiele większą życzliwością. Oczywiście działa to w drugą stronę, rdzenni mieszkańcy będą zadowoleni, że przestrzega się ich obyczajów, i o wiele częściej będą chcieli pomóc turystom. Tak niewiele potrzeba aby poprawić komunikację między narodami.

Leczenie

Nikt z Nas nie chce myśleć o chorobie lub wypadku jaki może się nam przydarzyć. I ja wam życzę wyjazdów bez takich problemów, jednak musimy wiedzieć co zrobić w takich sytuacjach, dlatego należy się dodatkowo ubezpieczyć jeżeli wymaga tego sytuacja. Nie zapomnij również zapoznać się z procedurami pobytu w szpitalu i wizyty u lekarza. Jednak przede wszystkim zapisz sobie w telefonie numery kontaktowe na pogotowie, policję i  straż pożarną. Musisz wiedzieć jak wezwać pomoc w razie wypadku czy uszczerbku na zdrowiu. Miejmy nadzieję że nigdy nie wykorzystasz tych informacji, ale jako świadomy człowiek musisz być przygotowany na takie niedogodności.

Komunikacja 

Jest to niezbędna informacja – jak się skomunikować z ważnymi ludźmi dla Ciebie. Są miejsca gdzie będziesz zmuszony kupić lokalną kartę sim, ponieważ Twoja nie będzie obsługiwana przez lokalne sicie. Pamiętaj również, że eSim jest słabo rozpowszechniona w biednych krajach, zresztą w Polsce również tylko jedna sieć obsługuję tą technologię. Ponadto warto mieć w swoim telefonie zapisane numery do rodziny w języku angielskim. Poza polakiem słowo żona czy mąż nic nie mówią. Dlatego proponuję na czas wyjazdu zmienić nazwę kontaktu na Wife –  Magda. Jeżeli ulegniesz wypadkowi, jest duża szansa na to że ktoś się skontaktuje z Twoją rodziną. Niby mała zmiana a rozwiązuje tyle problemów.

A ja Ty sądzisz, co jeszcze należy wiedzieć przed wyjazdem aby uniknąć niemiłych sytuacji??

2 Comments
    1. Oczywiście, jeżeli wybierasz się do krajów w których obowiązuje e-kuz, posiadanie jej jest bardzo mądrym posunięciem. Dzięki że zwróciłaś nam na to uwagę. E-kuz jest bardzo ciekawym tematem, być może napiszemy o tym więcej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *