Jak pewnie wiecie jestem dużym fanem inwestowania na giełdzie, co wiąże się bezpośrednio z szacowaniem wartości firmy w którą chcę zainwestować. Dzięki wydawnictwu Maklerska, w moje ręce trafiła  książka Aswatha Damodarana “Wycena firmy”. Już na samym wstępie muszę powiedzieć, że dzięki tej publikacji zmieniłem sposób patrzenia na firmy.

Opowieści o wartości firmy

Zanim przeczytałem książkę Aswatha Damodara, całkowicie negowałem opowieść o firmie. Nie interesowało mnie co mają do powiedzenia założyciele czy ich pracownicy. Nie zastanawiałem się nad ich słowami o planach czy wartościach niematerialnych. Już pierwsza część książki, w której uczymy się tworzyć historię, zaczęła mi uświadamiać, że moje podejście mogło być nie do końca poprawne. Na kolejnych kartach książki uczymy się, jak rozpoznawać te prawdziwe opowieści, a jak bardzo szybko wyłapać nierealne. Teraz już wiem, kiedy warto posłuchać opowieści, a kiedy są to tylko mgliste opowieści założycieli.

Wartości liczbowe

Książka płynnie przechodzi od opowieści do wartości liczbowej. Powiem szczerze, lepiej się czuję w liczbach. Do tej pory zawsze analizowałem wartość firmy, na podstawie szeregu informacji liczbowych jak aktywa, dług czy zysk netto. Damodar uczy, jak opowieść  wesprzeć liczbowo, tak aby po pierwsze urealnić swoją opowieść oraz aby trafiała do takich ludzi jak ja, których światem są liczby. Autor robi to na przykładach np. Ubera. Kiedyś powiedziałbym, że ta firma jest słaba, ponieważ nie posiada nic poza aplikacją i niewielkim doświadczeniem. Dzisiaj już wiem, że moja analiza kilka lat temu była błędna. Dzięki “Wycena firmy”, dziś z własną wyceną poszedłbym bardziej w stronę autora. Nadal liczby są dla mnie ważniejsze i moja osobista wycena nie uwzględniła by wielu aspektów, które bierze pod uwagę Aswath.

Dla kogo jest książka?

“Wycena firmy” Kierowana jest do szerokiego grona inwestorów. Przyda się ona każdemu kto inwestuje w akcje, ale również pracownikom instytucjonalnym, którzy wyceniają wartość przedsiębiorstw, czy to na jej początku czy już na schyłku ich działalności. Uczy jak rozpoznać mgliste obietnice od realnych oraz jak połączyć dwa światy liczb i opowieści. Jeżeli nie zmieni Twojego sposobu myślenia, na pewno pozwoli na zwracanie uwagi na większą część dostępnych danych, których nie da się zapisać w liczbach, jak chociaż oddanie pracownika czy rozwiązywalność poważnego kłopotu konsumenta.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że obawiałem się, iż książka będzie bardzo ciężka. Okazuje się, że jest bardzo dobrze napisana i czyta się ją z wielką przyjemnością. Zawarta jest w niej bardzo ważna i dużo warta wiedza. Otwiera oczy na różna aspekty wyceny i łączy dwa światy. Uważam, że czas spędzony razem z nią był bardzo produktywny i przyjemny. Z całą świadomością mogę powiedzieć, że warto po nią sięgnąć. Bardzo dobra pozycja, którą warto posiadać w swojej biblioteczce. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *