Wiele osób uważa, że ich życie to tylko porażki i szansa na sukces jest bliska zeru. To nie jest prawda. Każdy odnosi sukcesy, ale na każdy z nich, przypada kilka lub kilkanaście porażek. Ja również nie jest tutaj wyjątkiem. Wiele moich planów nie wyszło, ale kilka z nich działa bardzo dobrze. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i umiejętność podnoszenia się z kolan.

Porażka naturalnym procesem

Zacznijmy od samego początku. Porażki są nieuniknione i powiem więcej – są konieczne. Każda osoba  robiąca cokolwiek, ponosi porażki. Nie da się inaczej. Im szybciej sobie to uzmysłowisz i zaczniesz tą część traktować tak samo naturalnie jak sukces, tym szybciej zaczniesz dążyć do osiągnięcia celu. Nie ma możliwości, aby w całym procesie dążenia do upragnionego celu się nie potknąć. Odniosę to do związków. Wyobraź sobie, że zakochujesz się w szkole średniej, jednak podczas studiów Twoja relacja się rozpada. Jest to na pewno bolesne i trudne, ale czy jak spotykasz inną dziewczynę czy chłopaka nie podejmujesz próby zbudowania czegoś fajnego? 

Wstań z kolan

Ważniejszą umiejętnością od odnoszenia sukcesów, jest umiejętność podnoszenia się z kolan. Sukces jest przyjemny, daje dużo satysfakcji i radości. Porażka boli i uczy charakteru. Niestety dla każdego jest to bolesne doświadczenie, a czym bardziej nam zależy – tym bardziej boli. Tylko że nie da się zdobywać gór bez potknięć i ciężkiej pracy. A każde ważne zadanie jest ciężką pracą. Weźmy na przykład własny biznes. Poddasz się po pierwszym zamówieniu, które nie przyniosło oczekiwanego wyniku finansowego czy jeszcze wcześniej? W ten sposób nigdy nie zarobisz dużych pieniędzy. 

Wyciąganie wniosków

Zamiast od razu rozkładać ręce najpierw przeanalizuj co poszło nie tak. Czy czas założony na projekt był za krótki, czy materiały zostały niedoszacowane? Może źle trafiasz z przekazem lub nie do tej grupy odbiorców. Każda porażka czegoś nas uczy i należy pamiętać o tym co wyciągnęliśmy i podczas kolejnej próby omijać już wcześniej popełniane błędy. Jeżeli natomiast nie będziesz wyciągał nauki z porażek, będziesz popełniał te same błędy kolejny i kolejny i kolejny raz. Nic się nie zmieni, a ty w końcu zrezygnujesz z najlepszego pomysłu. 

Klucz sukcesu

Jeśli uda Ci się osiągnąć ogromny sukces, ale po drodze nie nauczysz się walczyć z przeciwnościami, to tak szybko jak doszedłeś na szczyt, z niego spadniesz. Spójrz na Rafała Brzoskę i jaki sukces osiągnął w Polsce i jak szybko jego biznes zachwiał się w posadach. Jednak  się nie załamał i nie patrzył na upadek Impostu, tylko zakasał ręce, wstał z kolan i szybko wyciągnął wnioski naprawiając błędy i dzisiaj ponownie jest na szczycie, a jego firma podpisała historyczną umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Za każdym razem jak się potniesz, pomyśl, że każdy się potyka i tylko najlepsi się podnoszą, a Ty jesteś w grupie najlepszych. Zaciśnij zęby i idź do przodu wbrew wszystkiemu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *