Bardzo często spotykamy się z osobami co wszystko wiedzą i wszystko widziały a powiedz tylko, że się nie zgadzasz, to od razu zaleje Cię lawiną słów. Nie zostaniesz wysłuchany nawet przez pięć sekund.. Taka osoba uważa że zna się na wszystkim najlepiej, natomiast Ty jesteś w błędzie. Kto z nas nie spotkał się z taką sytuacja w swoim życiu. A zastanawiałeś się dlaczego tak się dzieje i czy Ty masz czasami tak samo?

Brak wiedzy

Jeżeli wiedza jest bardzo słaba, wtedy nie dostrzegamy wielu aspektów każdej sprawy. Nasz horyzont jest za wąski aby zdawać sobie sprawę jak dużo aspektów z różnych dziedzin życia i wiedzy wpływa na pewne mechanizmy. Aby móc zobaczyć te powiązania należy mieć szeroki kontekst, dużo doświadczenia oraz otwarty umysł. Dlatego na naszych łamach staramy się bardzo często pokazać kilka punktów widzenia na pewne powiązania i nieprzypadkowe korelacje między pewnymi sytuacjami. 

Mędrcy wiedzy/naiwność

Weźmy za przykład trenerów rozwoju osobistego, najczęściej osoby które są ich największymi fanami, mają wąski horyzont, co sprawia że są bardzo łatwymi celami. Taki trener stara się im wmówić, że mogą wszystko i że nie ma sytuacji, która może ich powstrzymać. Co zupełnie nie jest prawdą, ale aby nie dać się na to nabrać, musimy posiadać chociaż niewielką wiedzę z zarządzania, prawa, konkurencji, księgowości, budowania projektu. Zauważcie, że najczęściej te osoby nie są znane z tego, że są fenomenalnymi przedsiębiorcami, ich firmy przynoszą milionowe zyski – tylko znani są z prowadzenia szkoleń i krzyczenia – Możesz wszystko. 

Braki wiedzy

Każdy z nas spotkał się z powiedzeniem, że im więcej wiem to wiem, że nic nie wiem. I jest to zupełnie prawda. Czytając książki, czasopisma naukowe, oglądając programy przyrodnicze, dokumenty z różnych wydawnictw oraz producentów, możemy zauważyć wiele aspektów, które wcześniej nam umknęły. Im więcej się uczymy tym więcej widzimy braków w naszej wiedzy i zrozumieniu. Jest to naturalny proces. Jednak kiedy przestałeś czytać w dniu opuszczeniu szkoły a jedyne co oglądasz to kino akcji i seriale, to ciężko abyś posiadł na tyle dużą wiedzę abyś zaczął łączyć pewne oczywiste korelacje między różnymi sytuacjami i wydarzeniami. 

Brak odpowiednich kropek

Bardzo widoczne jest to w polityce. Jeśli jej nie śledzisz i nie rozumiesz podstawowych mechanizmów społecznych, biznesowych, zdrowotnych, propagandowych i wielu innych, tak naprawdę nie jesteś wstanie odnaleźć się w tym co dzieje się na świecie oraz lokalnym podwórku. I znowu posłużę się przykładem. W polsce PiS mógłby obniżyć podatki ale woli rozdawać pieniądze w programie 500+ – dlaczego? Ponieważ, jeżeli obniżyłby podatek to ludzie po miesiącu przyzwyczaiłbym się się do niższych cen a pieniądze, które w ten sposób zostałyby zaoszczędzone, szybko zniknęły z portfeli na inne cele a jak co miesiąc widzimy wpływ na konto, to cały czas nam jest przypominane, że Państwo o nas dba i sami przyznajcie – jak prosto później krzyczeć na wiecu – To My daliśmy!!! Bardzo skuteczny proces a jaki skuteczny, nawet nowe podatki nie powodują w Nas frustracji ponieważ dostajemy pieniądze.

Poszerzaj horyzonty

Jak sam widzisz, należy cały czas się rozwijać, ponieważ po kilku latach przestaniesz rozumieć co się wokół Ciebie dzieje. Będzie Ci się tylko wydawało, lecz nie będzie miało to tak naprawdę odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeżeli z kimś rozmawiasz. miej otwarty umysł, słuchaj bardzo dokładnie i jeżeli coś się nie zgadza z Twoją wiedzą, to nie atakuj tylko dopytaj podpierając swoje pytanie argumentami, być może ktoś wyprowadzi Cię z błędu lub ktoś się czegoś od Ciebie nauczy. Rozwijajmy się i nie dajmy sobą manipulować.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *