Masz piękną wizję na siebie lub na swoje hobby?? Zaczynasz się angażować a Twoi najbliżsi zaczynają pukać się po głowie i mówią, że nic z tego nie ma, szkoda czasu i energii?? Czy w tym momencie powinieneś porzucić swój cel i zaangażowanie?? Mówią, że jeżeli kilka osób mówi Ci że się mylisz – to mają rację? Ciekawe co na to powiedziałby Kopernik bądź Arystoteles??

Analiza problemu

Jeżeli pochłania Cię jakieś zajęcie i słyszysz z kilku stron, że nie ma to sensu, rzuć to od razu i poszukaj innego!!! Nie rób tego zanim nie przeprowadzisz odpowiedniej analizy. W pierwszej kolejności zastanów się – jakie płyną z tego korzyści dla Ciebie. Jeżeli uznasz, że się spełniasz i czujesz ekscytację, to jest pierwszy znak, że powinieneś dalej się przyglądać swojej pasji. Teraz sprawdź czy jest szansa na jakieś namacalne korzyści materialne, bądź emocjonalne. Pamiętaj, że obie są bardzo ważne. Nie tylko pieniądze się liczą – ale również Twoje dobre samopoczucie i radość z życia i rzeczy jakie robisz!

Sprawdzaj 

Jesteś po analizie teoretycznej, i czujesz że to jest właśnie to? Przyszedł czas, aby jeszcze bardziej się zaangażować i przeprowadzić porządną analizę w życiu codziennym. Jeżeli widzisz korzyści emocjonalne – monitoruj swój stan i dokładnie weryfikuj, jak się czujesz po realizacji swoich celów oraz różnicę, kiedy nie możesz ich realizować i głośno komunikuj o tym swoim oponentom!!!

Jeżeli natomiast widzisz korzyści finansowe, musisz zrobić dokładną analizę finansową. Sprawdź ile czasu potrzebujesz aby je osiągnąć, jaki nakład finansowy poniesiesz i na jak długo musisz zainwestować swoje pieniądze aby czerpać z nich profity. Oczywiście warto również do kosztów doliczyć np. stracony czas z rodziną. Nie zapomnij również doliczyć do profitów płynących z satysfakcji oraz samorealizacji. To też jest bardzo ważne. Jeżeli w ogólnym rozrachunku poprawiają się twoje finanse oraz czerpiesz satysfakcję jesteś na bardzo dobrej drodze.

Wnioski

Ostateczne wnioski wyciągnij po kilku miesiącach ( zachęcam aby było to minimum trzy miesiące). Sprawdź czy udaje Ci się osiągać zamierzone cele oraz czy nadal odczuwasz satysfakcję. Jeżeli coś się zmieniło w tak krótkim czasie, nie ma szans to przetrwać roku. Wtedy należy przyznać rację oponentom i poszukać innej drogi.

Natomiast jeżeli nadal czujesz energię i chęć pójścia jeszcze głębiej w to przedsięwzięcie oraz odczuwasz namacalne korzyści – dobre samopoczucie, dodatkowe pieniądze, osiąganie celu – nie daj się stłamsić oponentom i w to brnij, tak mocno jak jest to możliwe – nie zapominając o innych ważnych aspektach swojego życia. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *