Codziennie w naszych głowach rodzi się spora ilość pomysłów. Część z nich realizujemy, a o innych zapominamy. Bardzo często również pewne pomysły nas pochłaniają bez końca. Jednak dość szybko zaczynają Nas nudzić i zostają porzucone. Aby tak się nie działo, wypracowałem mechanizm który pozwala mi na bardzo szybką weryfikację, czy dana koncepcja przetrwa próbę czasu czy też nie. Dzięki temu zaoszczędziłem sporo pieniędzy, czasu oraz nerwów.

Narodziny nowego pomysłu

Według moich obserwacji nasze nowe pasje/hobby rodzą się pod wpływem innych osób bądź wydarzeń. A musimy pamiętać że to co ekscytuje naszych przyjaciół nie musi być interesujące dla Nas. Jednak jeżeli uznamy że coś w tym jest, i chcemy się zająć jakąś dziedziną życia np. browarnictwem, to możemy się tego podjąć. Mimo iż  do tej pory jedyne co nas w tym interesowało to picie piwka. Browarnictwo nie zostało wywołane tu bez przyczyny. Składa się ono z dwóch bardzo ważnych etapów, warzenia oraz co większość z nas lubi picia. I teraz możesz się zaliczać do osób które lubią pić piwo odkrywając nowe smaki, aromaty, style itd. Lecz równie dobrze, bardziej będzie Cię interesowało warzenie tego trunku, co pozwoli Ci na podzielenie się nim ze znajomymi i opowiedzeniu o procesie jego warzenia i przeprowadzeniu degustacji.

Wiedza

Aby zweryfikować czy dany pomysł będzie dla Ciebie ciekawy, należy uzbroić się w cierpliwość i zacząć od przyswajania wiedzy. Uważam tak, ponieważ daje Ci to czas aby ochłonąć. Każdy w pierwszej chwili ma w głowie “gorące” myśli. Tak, to jest dla mnie mega interesujący temat, a z czasem przychodzi ochłonięcie i przestaje Nas to interesować. Przyswajając wiedzę w pierwszej kolejności, odsuwasz w czasie wydanie pieniędzy na niezbędny sprzęt, akcesoria i inne rzeczy związane z zainteresowaniem.  Jednak co jeszcze ważniejsze, zdobywasz wiedzę niezbędną aby móc cieszyć się nowym hobby. Biorąc się za coś na szybcika, zazwyczaj popełnisz masę błędów, które za pewne Cię zniechęcą. Mając podstawową wiedzę uchronisz się przed tym.

Czy jest to dla mnie?

Zasada jest ogólnie prosta. Podczas przyswajania wiedzy zagłębiasz się w nowe informacje, szukasz coraz więcej szczegółów i trudno Ci się oderwać to prawdopodobnie jest to coś co zostanie z Tobą na dłużej.  Jednak jeżeli zaczyna Ci się nudzić podczas czytania i “googlowania” znaczy to bezwątpienia, że nie jest to dla Ciebie. Ciężko przypuszczać że coś co zaczyna Cię nudzić po 2 tyg. na tyle Cię zmotywuje aby robić to latami. Każda zbyt pochopna decyzja zazwyczaj kończy się drogimi zakupami, z którymi zostaniemy na strychu i będą tylko zawadzały oraz przypominały o nietrafionej inwestycji. Jeżeli nie jesteś pewny co do swojej decyzji, polecam spróbowanie lecz przy minimalnym nakładzie finansowym i zakupie najmniejszej ilości niezbędnego wyposażenia. Jak okaże się że to nie dla ciebie, przynajmniej będziesz mógł powiedzieć że wydatki zostały ograniczone do minimum. Zdarza się każdemu.

Wprowadzenie do naszego życia

Według moich obserwacji, druga niesamowicie ważna kwestia. Bardzo często przez nasze codzienne obowiązki porzucamy nasze pasje. Nie możemy się oszukiwać. Musimy jasno i precyzyjnie przeanalizować następujące kwestie:

  • finanse – czy nas na to po prostu stać?? Jeżeli tu się oszukasz to i tak życie to zweryfikuje albo co gorsze  wpakujesz się w długi, i zamiast cieszyć się z życia, będziesz miał jeszcze więcej kłopotów. Wspomniane przeze mnie browarnictwo jest stosunkowo tanie. Wystarczy 200 zł na start, natomiast jeśli zafascynujesz się driftem,  to koszt nabycia i dostosowania auta to ogromna kwota, a to dopiero początek wydatków.
  • rodzina – jeżeli masz trójkę małych dzieci, a Twoja pasja będzie zajmowała 6 godzin dziennie, nie masz najmniejszych szans abyś był w stanie się nim zajmować. W takim przypadku są tylko dwa wyjścia albo partner się wyprowadzi z dziećmi albo zostaniesz wyrzucony na bruk :). W takim przypadku odradzam i sugeruję poszukania innej pasji.
  • zobowiązania w pracy – jeżeli Twoje hobby wymaga codziennej aktywności, a często wyjeżdżasz w delegację również nie możesz tej pasji realizować. Fizycznie jest to niemożliwe.

Według mnie są to najważniejsze aspekty  które trzeba przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. W innym przypadku możesz mocno sobie zaszkodzić, bądź po wydaniu dużych pieniędzy będziesz zmuszony zrezygnować.

Oczywiście nie zapomnij poinformować o swoich planach najbliższej rodzinny. Nikt nie lubi być postawiony przed faktem dokonanym. Kiedyś tak zrobiłem i miałem to przez długi czas wypominane, dlatego poinformuj wcześniej, najlepiej przeprowadzając długą rozmowę tłumacząc dlaczego chcesz to robić i udowodnij że przemyślałeś powyższe aspekty i nie wpłyną one znacząco na wasze życie. W innym przypadku możesz natrafić na bardzo duży opór.

Czerpanie profitów

Przyszedł czas na najważniejsze, czyli czerpanie profitów. W zależności od naszej nowej pasji/hobby są to różne kwestie jak spokój ducha, odprężenia, spędzenie miło czasu w interesującym nas towarzystwie czy własne piwo :). Często zdarza się również że nasze pasje stają się naszym sposobem na życie. Ale tu również przestrzegam, nie zawsze nasze hobby mogą być sposobem na biznes i zarabianie pieniędzy.

Jeżeli chcecie wiedzieć dlaczego, napiszcie w komentarzach, a napiszę Wam o tym  oraz jakie aspekty trzeba rozważyć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *