Kto powinien pisać o biznesie i prowadzeniu firmy? Zdecydowanie przedsiębiorca który jest praktykiem. Taka osoba może dużo nam przekazać i otworzyć oczy na wiele ważnych aspektów z jakimi wiąże się prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. W tym przypadku mamy do czynienia z osobą, która nie dość że osiągnęła sukces w swojej branży, to dodatkowo zdobywa cenne nagrody i jest cenionym specjalistą komunikacji marketingowej. 

Odpowiedzialność

Prowadzenie własnej firmy to przede wszystkim dbanie o jej rentowność i pracowników. Głównym celem przecież jest aby zarabiała pieniądze. Dzięki temu będziemy mieli fundusze na koszty stałe, wypłaty i rozwój przedsiębiorstwa. Musimy zabezpieczyć pieniądze aby na wszystko wystarczyło, ponieważ jeśli gdzieś znajdzie się ich mniej, to będą z tego powodu olbrzymie problemy. Osoba dowodząca musi myśleć także przyszłościowo i planować tak pracę i działanie aby zlecenia były dograne na wiele miesięcy lub lat do przodu.  

Od zera do kilkuset pracowników

W książce przedstawione zostały etapy w kontekście ilości zatrudnionych pracowników. Z czasem jak zmienia się ich ilość, zmieniają się procedury, postępowanie ludzi i atmosfera. Jeżeli firma się zmienia to znaczy że również się rozwija. Będąc szefem musisz także oddać część swojej odpowiedzialności, zaufać ludziom i zacząć delegować więcej zadań. Być może gdy będziesz zatrudniał kilkuset pracowników, to nawet nie będziesz w stanie się połapać kto tak naprawdę dla Ciebie pracuje. To także jest część procesu i rozwoju firmy.

Wiedza kontra praktyka

Książka jest napisana w przystępny sposób i czyta się ją bardzo szybko. Zawarta w niej wiedza z pewnością otworzy oczy każdemu zainteresowanemu – czym jest prowadzenie przedsiębiorstwa. Z jakimi trudnościami mierzą się właściciele i osoby nim zarządzający. Uzyskasz podpowiedzi jak stworzyć atmosferę wsparcia i szacunku. Będziesz także w stanie ocenić czy sam zdecydujesz się zrobić krok w celu otworzenia własnej firmy. Na pewno nie jest to spacer po parku w niedzielę. Czeka Cię mnóstwo stresu i ciągła niepewność związana z zarządzaniem i dopilnowaniem wielu niezwykle ważnych tematów.

Rzeczywistość

Możesz przeczytać wszystkie dostępne książki na rynku wydawniczym o zakładaniu, prowadzeniu i działaniu firmy. Jednak nic nie zastąpi działania w realnym świecie i poznanie wszystkich procesów od środka. Trzeba przekonać się na własnej skórze – jak to jest być szefem i myśleć wielowymiarowo 24 godziny na dobę. Będzie to bardzo trudne na początku ale i satysfakcjonujące jeśli uda Ci się stworzyć stabilne miejsce pracy. 

W boju

Nie można nauczyć się pływania stojąc na brzegu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinna prosperować firma – musisz sam ją założyć i prowadzić przez wiele lat. Możesz zrobić to sam lub z partnerem biznesowym. Nie bądź jednak jak profesorowie na uniwersytetach którzy tylko posiadają teorię i żadnej praktyki. Zacznij działać i nie bój się porażek. A nawet jeśli się pojawią – wstawaj i ruszaj dalej!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *