Na platformie Canal+online w ubiegłym tygodniu pojawił się pierwszy sezon serialu “Valide”, który opisuje losy ludzi związanych z francuskim rapem. W jego obsadzie znaleźli się znani aktorzy oraz popularni muzycy znad Sekwany, jak na przykład: Sabrina Ouazani, Franck Gastambide, Adel Bencherif, Salvatore Esposito,  Lacrim, Ninho, Soprano, Kool Shen oraz Hatik. Znawcy tamtejszej sceny artystycznej znajdą z pewnością więcej znanych postaci, jednak dla większości widowni w naszym kraju, większość nazwisk nie jest znana powszechnie. Hip-hop jest dominującym i wiodącym gatunkiem muzycznym we Francji – podobnie zresztą jak w Polsce – dlatego ten serial ma szansę stać się hitem także w naszym kraju. Czy podbije nasz rynek? Jest na to duża szansa, jednak potrzeba czasu aby więcej osób się z nim zapoznać i mogło wyrobić sobie zdanie na temat tej produkcji. W tej recenzji postaram się odpowiedzieć czy warto poświęcić czas na 10 odcinków serialu wyprodukowanego przez Canal+.

Od zera do bohatera

Serial pokazuje losy Clementa o pseudonimie Apach i ludzi z jakimi wchodzi w relacje. Jedno zdarzenie w jego życiu powoduje, że nagle staje się o nim głośno. Błogosławieństwo związane z poznaniem swojego idola i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności staje się jednocześnie jego przekleństwem, z którym będzie musiał się zmierzyć jeśli chce odnieść muzyczny sukces. W zaprezentowanych odcinkach mamy okazję zobaczyć skrajne emocje i wyzwania powodujące ogromne zawirowania w życiu bohaterów. Nieustannie widzimy bohaterów jak odnoszą sukces i odczuwają ulgę, aby za moment popaść w ogromne tarapaty. Często są to zdarzenia o statusie być albo nie być – w sensie finansowym, wizerunkowym, a nawet mogące odebrać życie. Z pomocą znajomych, wytwórni i środowiska hip-hopowego Apach odnosi sukces. Jednak cena jaką musi za to zapłacić jest ogromna. Mroczna strona show biznesu i tego środowiska jest przerażająca i wyniszczająca zarazem. Czy droga po sławę jest warta takiego wyzwania? O tym możecie przekonać się oglądając serial “Valide”.

Wielki biznes i wielkie pieniądze

Akcja produkcji toczy się wokół najpopularniejszych i najbardziej pożądanych obecnie atrybutów, czyli sławy, pieniędzy, władzy, wpływów i oczywiście lajków oraz wyświetleń. Walka toczy się w świecie online oraz offline. Te dwa światy przenikają się nieustannie każdego dnia i o każdej porze. Jeśli nie ma reakcji w świecie wirtualny, w mediach społecznościowych, równocześnie podupada wizerunek artysty w świecie rzeczywistym. Ten wątek jest podnoszony w serialu nieustannie. Relacje na Instagramie są jak konferencje prasowe, każde ogłoszenie jest głośno komentowane i powoduje to szum medialny wśród milionów fanów każdego rapera. Za popularnością w social mediach idą ogromne pieniądze ze sprzedanych płyt, wyświetleń, streamingu, reklam, współpracy z markami i za zagrane koncerty. Liczy się dosłownie wszystko, każda aktywność jest nagradzana i powoduje większe dochody. A tam gdzie pieniądze, tam również zachłanność i coraz więcej ludzi pragnących położyć rękę na coraz większej górze pieniędzy. W serialu widzimy, że grono ludzi jakie lgnie do pieniędzy jest pokaźne. Jeśli ktoś nie otrzymuje czegoś w uczciwy sposób, chce zabrać siłą dolę która nawet  mu się nie należy. Dlatego w serialu “Valide” jest tak dużo przemocy i walki pomiędzy różnymi grupami w świecie rapu i poza nim – najczęściej są to grupy przestępcze powiązane z raperami. Główny bohater Clement stoi w życiowym rozkroku – jedną nogą jest w życiu dilera narkotykowego a drugą w świecie muzycznym. Jeden świat nie chce go wypuścić a drugi nie wita go z otwartymi ramionami. Życie głównego bohatera jest naszpikowane dylematami i problemami, natomiast dobrych rozwiązań jest jak na lekarstwo. 

Konflikty interesów i walka o wpływy

Niektóre sytuacje pokazane w serialu przypominają grę w cykora – czyli kto pierwszy zjedzie z trasy pędzących na siebie samochodów przegrywa i zyskuje miano cykora. Bohaterzy próbują wywierać na siebie nawzajem tak dużą presję, że nie uznają wielokrotnie kompromisów. Ma to miejsce przy negocjowaniu kontraktu płytowego czy dzielenia się pieniędzmi, a także w wielu innych sytuacjach jakie można zobaczyć w produkcji Canal+. Dla fanów mocnych wrażeń z pewnością najciekawsze będą sceny przemocy i werbalnej rywalizacji pomiędzy bohaterami, a tego tutaj nie brakuje. Do tego dochodzą sytuacje których nie jest się w stanie rozwiązać w pokojowy sposób. W takich momentach dochodzi do bójek oraz strzelanin. Świat hip-hopu jest mocno powiązany w serialu z mrocznym światem przestępczym i jeśli jesteście zbyt wrażliwi na krzywdę innych, to ta produkcja nie jest dla Was. Natomiast jeśli pasujecie się muzyką – nie tylko hip-hopową – i równocześnie lubicie klimat gangsterski i przemoc na ekranie, to będzie to dobrze spędzony czas na oglądaniu świetnej fabuły z elektryzującym klimatem Francuskich dzielnic.

Podsumowanie

Serial “Valide” to świetnie zrobiony obraz o świecie rapu i mrocznej stronie zdobywania sławy w show biznesie. Myślę, że jest to uniwersalna historia, jaka może mieć miejsce w różnych zakątkach świata – także w Polsce. Świat ogromnej popularności i wielkich pieniędzy jest łakomym kąskiem dla ogromnej liczby osób. Ogrzewanie się w blasku gwiazd i urwanie sporej sumki jest pociągające dla wielu i to sprawia, że mnóstwo pazernych ludzi pragnie ugrać coś dla siebie – najczęściej nie dając nic w zamian. Fabuła serialu jest dobrze skrojona i trzyma w napięciu przez cały czas, na przemian fundując nam pozytywne i negatywne momenty w jakich znajdują się bohaterowie. Widzimy ich rozterki, dylematy, emocje i to jak starają się odnaleźć w agresywnym i jednocześnie kuszącym świecie show biznesu – który często pochłania i wypluwa – zwłaszcza tych słabych, którzy nie wytrzymają ostrego tempa. Lawirowanie pomiędzy własną moralnością i zadowoleniem innych jest niezwykle trudne i z tym muszą mierzyć się bohaterowie serialu “Valide”. Zdecydowanie polecam obejrzenie tej produkcji. Nie trzeba być fanem tego gatunku muzyki żeby rozkoszować się tym obrazem. Przedstawione historie są uniwersalne i bardzo realistycznie pokazane. Mamy w nim mnóstwo dramaturgii, akcji i brutalności rodem z kina gangsterskiego, Zdecydowanie jest to serial na który warto poświęcić zimowe wieczory. Ogląda się go z ogromną ciekawością i daje do myślenia z jakich okrucieństw składa się świat muzyki, której fanami są miliony ludzi na całym świecie.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *