Jeżeli chcemy pozyskać klienta i zamierzamy sprzedawać mu swoje towary, to jedną z najważniejszych rzeczy jakich należy przestrzegać – jest nawiązywanie i utrzymywanie odpowiednich relacji. Interesy robimy z ludźmi których zwyczajnie lubimy. W sytuacji gdy mamy dobry kontakt z drugą osobą, znacznie łatwiej będzie nam dokonywać wymiany handlowej. O wiele płynniej będą przebiegać negocjacje oraz potencjalne reklamacje. Jeśli wytworzy się tzw. chemia między dwiema stronami w biznesie, istnieje wówczas ogromna szansa na zbudowanie długotrwałej relacji. Zaufanie i rzetelność będą powodować że pozytywna relacja i interesy będą trwałe i przetrwają wiele lat.

Wspólne tematy

W biznesie oczywiście ważne są produkty i pieniądze, jednak równie istotnym elementem jest nawiązanie dobrego i pozytywnego kontaktu z klientem. Jeżeli mamy wspólne ciekawe tematy i możemy porozmawiać o wielu kwestiach, które nie są związane bezpośrednio z interesami, to istnieje duża szansa że nawiążemy ciekawą relację. W takiej sytuacji przyjemniej będzie spędzało się czas, natomiast interesy będą prowadzone przy okazji i będą powstawać samoczynnie. Już sama dobra relacja je wytworzy. Dlatego warto dbać o dobry kontakt z drugą stroną i nieustannie go pielęgnować. W długofalowym okresie z pewnością zaprocentuje udanymi transakcjami i posiadaniem przyjaciół w interesach.

Osobisty kontakt

Nic nie stoi na przeszkodzie aby sprzedawać produkty i budować biznes na odległość. Jednak nic nie zastąpi osobistego kontaktu i rozmowy w cztery oczy. Podczas spotkania lepiej się rozmawia i poznaje drugą osobę. Nie tylko słyszymy co mówi, ale również jak się zachowuje i jaka jest jej mowa ciała, która potrafi nam wiele powiedzieć. Orientujemy się również jak czujemy się w towarzystwie tej osoby i możemy podjąć decyzję – czy w ogóle zamierzamy robić z nią interesy. Każdy z tych elementów wpływa na wzajemne ocenianie się partnerów biznesowych. Natomiast gdy mamy już zbudowaną interesującą relację, to kolejne spotkania dotyczące interesów są czystą przyjemnością i z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych. Oczywiście nie mogą one zdarzać się co tydzień, ale z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości, która dobrze wpływa na budowanie i pielęgnowanie relacji.

Spotkania nieformalne 

Nie samą pracą człowiek żyje i również dobrze jest oderwać się od biurka i siedziby firmy. Bardzo często kontrakty są dogrywane w bardziej komfortowych warunkach, jak na przykład restauracja lub podczas aktywności fizycznej. Przyjemną formą ubijania interesów może być obiad w restauracji i swobodna rozmowa – która będzie dotyczyć prywatnych spraw oraz biznesu. W dobrej atmosferze można lepiej się poznać i poruszyć wiele ciekawych tematów, a przy okazji można wejść na tematy związana z interesami. Wszystko zależy od osób które ze sobą rozmawiają i chcą wspólnie współpracować. Natomiast mając wspólne hobby jak np. tenis – można wspólnie grać i rozmawiać o warunkach kontraktu pomiędzy firmami. 

Dobre relacje z ludźmi w biznesie to fundament robienia interesów. Otwierają one wiele drzwi i tworzą nowe możliwości. Warto dbać o ten aspekt i nieustannie pielęgnować relacje z osobami z którymi współpracujemy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *