Wiele osób ma problemy z finansami domowymi. Notorycznie zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, jak brak pieniędzy do kolejnej wypłaty czy nie regulowanie rachunków na czas. Duża część osób nie wie, że takie sytuacje mogą doprowadzić do popadnięcia w długi. Kiedy brakuje nam pieniędzy na życie, a przydarzy się  niespodziewany wydatek, jak naprawa auta czy wymiana sprzętu AGD, wówczas wpadamy w długi. Teraz nie tylko trzeba pokryć koszty życia, ale również długu. Jeżeli jesteś w gronie takich ludzi, musisz szybko działać aby uniknąć zadłużenia.

Ogranicz zbędne wydatki

Wiele osób uważa, że nie są w stanie ograniczyć wydatków. Jednak jak przyjrzymy się dogłębnie – zauważamy  że nawet nie wiadomo na co je wydaliśmy. Jeżeli mamy problemy z dopięciem budżetu, należy skrupulatnie przeanalizować nasze wydatki, po to aby wyeliminować te zbędne. Wiele osób subskrybuje usługi multimedialne w momencie kiedy brakuje na rachunek za wodę, posiada wysokie rachunki za telekomunikację, kupuje posiłki w restauracjach itd. Jeżeli masz problem z pieniędzmi, chociaż na jakiś czas musisz zacisnąć zęby i zrezygnować z przyjemności. Lepiej przez rok zacisnąć zęby, niż później przez 5 walczyć z głupim zadłużeniem.

Spłać długi

Nie wiem dlaczego, ale część moich znajomych nie uważa rat za sprzęt za dług. Często słyszę, że i tak było na 0%. Ale jednak co miesiąc płacisz kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych za ten produkt, który obciąża Twój stan konta. Każda pożyczka jest długiem, nie ważne czy oprocentowana czy nie – musisz ją regularnie spłacać. Dlatego w momencie, kiedy nie dopinasz budżetu, jest bardzo istotne, abyś spłacił dług najszybciej jak to jest możliwe. Jeśli  wszystko dobrze zrobiłeś w punkcie powyższym, powinieneś zauważyć pierwsze oszczędności, które możesz przeznaczyć  na spłatę zadłużenia. 

Zacznij odkładać 

Kolejnym krokiem jest zbudowanie minimalnych oszczędności na niezapowiedziane wydatki. Musisz posiadać minimum dwa – trzy tysiące, a najlepiej pięć na czarną godzinę. Nigdy nie wiesz kiedy awarii ulegnie Twoje auto albo wydasz kilkaset złotych w aptece na leki. A jak wiemy, takie niespodzianki lubią chodzić parami. Jeżeli spłacisz zadłużenie, a nie odłożysz pieniędzy, to bardzo szybko wrócisz do punktu wyjścia. A nie chcę Cię straszyć, co się stanie jakbyś stracił pracę bez złotówki na koncie.

Praca

Bardzo często również zdarza się, że nawet w momencie kiedy ograniczasz wydatki do minimum to i tak ciężko spiąć budżet domowy. W takim wypadku należy jak najszybciej poszukać lepiej płatnej pracy lub porozumieć się z aktualnym pracodawcą na temat podwyżki. Nie możesz z tym zwlekać, każdy miesiąc jest Twoją stratą. Musisz w końcu zadbać o swoje wpływy. Nie możesz powiedzieć sobie, że jakoś to będzie, bo nie będzie. Wpadniesz prędzej czy później w długi, z którymi będzie bardzo trudno sobie poradzić. Dzisiaj jest rynek pracownika i tylko Twoje zaangażowanie pozwoli na sukces. 

Poduszka finansowa

I dotarliśmy do ostatniego punktu – poduszki finansowej. W momencie kiedy masz poukładane wydatki, odłożone kilka tysięcy na wypadek niespodziewanych wydatków i lepiej zarabiasz – możesz zacząć odkładać na wypadek np. utraty pracy. Poduszka finansowa powinna zaspokoić Twoje potrzeby finansowe na minimum 6 miesięcy, a czym więcej tym lepiej. Dopiero tak zabezpieczony możesz zacząć szukać okazji inwestycyjnych czy ryzykowanie zmieniać pracę i branże. Wcześniej skończy się to katastrofą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *