Na świecie dochodzi w ostatnich latach do znaczących i przełomowych wydarzeń. Jesteśmy świadkami zmian strukturalnych i bezprecedensowych – głównie pod względem gospodarczym. Oto widzimy jak zachód przestaje być wzorem do naśladowania i ciężar gospodarczo-cywilizacyjny został przeniesiony do Azji – w szczególności do Chin. Nie bez znaczenia jest także kontynent Afrykański, gdzie ogromną rolę odgrywają złoża metali ziem rzadkich, terroryzm, migracja i zwiększająca się ludność czarnego kontynentu. I właśnie o tym drugim fascynującym terytorium traktuje 30. numer magazynu Układ Sił. Jest to miesięcznik stworzony z inicjatywy Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, który skupia się na stosunkach międzynarodowych, geopolityce, polityce, sprawach wojskowych oraz obronności krajów. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej, co oferuje zawartość tego magazynu. 

Afryka pełna tajemnic

Kontynent afrykański stanowi nadal dla świata – głównie zachodniego – wielką zagadkę. Wiedzę o tamtejszych terenach i ich mieszkańcach czerpiemy głównie z reportaży czy filmów. Wiemy o nim tak naprawdę bardzo niewiele i  chyba nie jest to priorytetowy obiekt zainteresowania mieszkańców Ameryki i Europy. Czy w powszechnej opinii ludzi zachodu znane jest pojęcie Sahelu? Raczej w minimalnym stopniu i używane jest przez znawców – głęboko siedzących w temacie Afryki i jej sytuacji geopolitycznej. Temat Sahelu został wyjaśniony w magazynie Układ Sił w kilku wnikliwych artykułach, jak na przykład: “Afryka, brzemię zachodu?”, czy też “Nation building w Sahelu: między dyktaturą a plemienną dezintegracją”. Dowiadujemy się z nich wielu istotnych informacji o stosunkach politycznych i narodowościowych w tym rejonie Afryki. Zyskujemy także wiedzę o stabilności dane kraju, który leży w tym pasie kontynentu oraz otrzymujemy rozeznanie w podziale plemiennym i zachodzących zmianach na tym obszarze. Dla osób zainteresowanych tymi zagadnieniami, będzie to cenna lekcja o tym obszarze globu. Po szczegóły odsyłam do magazynu.

Wojsko i działania militarne

Dla pasjonatów działań zbrojnych i sprzętu wojskowego magazyn Układ Sił będzie doskonałym źródłem wiedzy. Praktycznie większość artykułów traktuje w mniejszym lub większym stopniu o tematach związanych z wojskiem – pośrednio lub bezpośrednio. Trudno przecież pisać o stosunkach między państwami, bez poruszania tematów odnośnie armii i działań jakie podejmują. Artykuł “Izrael i Afryka” podnosi temat stosunków między wieloma krajami i traktuje o napiętych stosunkach panujących w Afryce. Wszystko to właśnie opiera się o działania wojskowe, forsowanie własnych stanowisk i “sprawczości na drabinie eskalacyjne” – jakby to ujął dr Jacek Bartosiak. Relacje Izraela z wieloma krajami były napięte od zarania dziejów, a wspomniany artykuł przedstawia wiele niejasnych i niewyjaśnionych kwestii. Dla laika będzie to skarbnica wiedzy i odkrycie nowych horyzontów – wszystko to za sprawą autora – Pawła Pokrzywińskiego, doktoranta w Instytucie Studiów Międzynarodowych UWR.

Gospodarka i surowce

W magazynie znajduje się także wiele cennych informacji o gospodarce Afryki i tego jakie skarby skrywa jej ziemia. Powszechnie wiadomo że wydobywa się tam np. złoto i diamenty. Jednak teraz jest to także ogromne pole pod wydobywanie metali ziem rzadkich, które służą do produkcji sprzętu technologicznego – tak potrzebnego do rozwoju przemysłu i gospodarki danego kraju. W bardzo dużym stopniu w wydobywanie tych metali są zaangażowane Chiny – co jest niezbędne im do stania się największą gospodarką na świecie. Artykuł “Rywalizacja o metale ziem rzadkich” traktuje o zasobności afrykańskich ziem w cenne metale oraz o tym, kto pragnie zdominować ten rynek. Nie bez znaczenia będzie także rywalizacja z użyciem siły, oto kto będzie tam panował. Konrad Gadera analizuje możliwości wydobywania na tym kontynencie metali ziem rzadkich i to kto na tym skorzysta najbardziej. Ciekawostką jest to, że bardzo duży udział w tym przedsięwzięciu ma Francja – co jest raczej mało popularnym faktem w powszechnej opinie na świecie. 

Podsumowanie

Artykuły opublikowane w magazynie Układ Sił cechuje rzetelna, wnikliwa i fachowa wiedza z zakresu poruszanego tematu. Dzięki poszczególnym autorom otrzymujemy potężną dawkę wiedzy i informacji, o jakie trudno w mainstreamowych mediach. Nie znajdziemy tutaj ogólników i wyłącznie pobieżnego zarysowania tematów. Dostajemy to co najlepsze z danego zagadnienia i otwieramy szeroko oczy, ponieważ o wielu rzeczach nie mieliśmy pojęcia. Od samego początku czytanie danego artykułu czujemy, że jest to wiedza pozyskana w sposób wnikliwy i często wręcz naoczny. Zachęcam do sięgania po ten magazyn i poszerzania swojej wiedzy o otaczającym nas świecie. Mnogość tematów jest ogromna i pomaga zrozumieć nam globalne mechanizmy wpływające na gospodarkę, geopolitykę i nasze życie. Niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie i odda się intelektualnej uczcie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *