W kwestii zarabiania i inwestowania pieniędzy, ogromną rolę odgrywa nasz mózg i sposób myślenia. Jako że emocje odgrywają w tej kwestii również ogromną rolę, tak ważne jest, aby potrafić zapanować nad pułapkami jakie zastawia na nas nasza głowa. Musimy rozpoznawać własne nieracjonalne i impulsywne zapędy, tak aby nie wpędzić się w poważne tarapaty finansowe i psychiczne konsekwencje z tym związane. Niestety jesteśmy tak zaprogramowani wewnątrz naszej głowy, że łatwo ulegamy złudzeniu podejmowania słusznych decyzji i jesteśmy narażeni na popełnianie błędów. Tutaj z pomocą przychodzi nam Jason Zweig ze swoja książką Twój mózg, twoje pieniądzewydanej przez wydawnictwo maklerska.pl. Zapraszam do przeczytania naszej recenzji tej pozycji.

Błędne szacunki

Jako ludzie dążymy do powiększania i pomnażania swojego majątku. Jednak aby to zrobić, musimy podjąć pewne kroki, dzięki którym będzie to możliwe. Na drodze do tego, mogą się niestety pojawić różnego rodzaju trudności. Jako że nasz umysł jest skory do lenistwa, będzie się także starał osiągnąć swój cel w jak najprostszy sposób – po najmniejszej linii oporu. Właśnie dlatego tak wiele osób ulega oszustom, gra na loterii lub inwestuje w tzw. “pewne” akcje i przedsięwzięcia – dzięki którym mogą szybko i bez wysiłku zdobyć fortunę. Niestety takie założenia najczęściej okazują się błędne. Jeśli chcemy uchronić się przed utratą pieniędzy i uniknąć podstępnych inwestycji, warto posiąść odpowiednią wiedzę. Pomoże nam ona rozpoznawać finansowo niebezpieczne sytuacje i zniwelować błędy – od których w 100% nie sposób się uchronić. Pomoże nam w tym lektura książki Twój mózg, twoje pieniądze”.

Praktyczne przykłady

Istotnym elementem publikacji są praktyczne wyjaśnienia wielu zjawisk występujących w naszym życiu. Często oceniamy codzienne sytuacje w skomplikowany sposób, lecz najczęściej można je rozwikłać w logiczny i prosty sposób. Jason Zweig wielokrotnie przytacza zdarzenia z jakimi mamy do czynienia na co dzień, i na ich podstawie wyjaśnia jak działa nasz mózg. Podaje praktyczne przykłady naszego rozumowania i w jakie tarapaty się pakujemy, przez zbyt szybkie myślenia i brak wątpliwości. Bardzo często odwołuje się do książki “Pułapki myślenia” – do której przeczytania również zachęcam. Dowiecie się z niej mnóstwo ciekawych rzeczy o myśleniu i w jaki sposób podejmujemy decyzje – te kluczowe i mniej istotne. Ważne jest to, że wiedza zawarta w recenzowanej książce jest oparta na badaniach naukowych, a nie na domysłach i przeczuciach autora. 

Wskazówki do wdrożenia od zaraz

Najcenniejsze korzyści wynikające z przeczytania książki, to moim zdaniem porady dotyczące polepszenia swojej decyzyjności, oceny ryzyka i opanowania strachu. Jeśli chcemy to zrobić, musimy popracować nad swoją głową i przeanalizować mnóstwo sytuacji z jakimi mamy styczność. Podczas inwestowania na giełdzie można doznać wielu emocji, od hurraoptymizmu po przygnębienie, a nawet depresję. Rosnące ceny akcji spowodują radość, jednak spadające przyniosą wiele negatywnych emocji. I właśnie chodzi o to, aby zapanować nad  tymi dwoma rodzajami emocji. Należy na chłodno oceniać, analizować i działać. Tylko to pomoże w skutecznym działaniu i osiąganiu pożądanych rezultatów. elastyczność będzie wskazana w trakcie dokonywania inwestycji oraz reagowaniu na rezultaty jakie są osiągane. 

Mózg i jego funkcjonowanie

Czytelników z pewnością zainteresuje fakt, iż w książce autor poświęca dużo miejsca budowie mózgu człowieka i tego jak funkcjonuje. Opisuje jego części i za co odpowiedzialna jest każda z nich. Dowiecie się co powoduje że odczuwamy strach, pewność siebie czy też szczęście. Wszystko to w nawiązaniu do podejmowanych decyzji i uczuć jakie pojawiają się w kontekście inwestowania pieniędzy i ich posiadania. 

Podsumowanie

Książka “Twój mózg, twoje pieniądze” jest praktycznym przewodnikiem po świecie finansów, inwestowania i myślenia o tych zagadnieniach. Co najważniejsze, skupia się funkcjonowaniu mózgu człowieka i jak funkcjonuje gdy zmieniają się ceny, akcji i ilość gotówki na naszym koncie. Jako ludzie ulegamy w największym stopniu emocjom i wpływowi innych osób. Dlatego tak ważne jest zapanowanie nad własnym umysłem i sposobem myślenia. Warto wytrenować swoje myślenie i ujarzmić emocje, jeśli chcemy myśleć o sukcesywnym wzbogacaniu się i pomnażaniu majątku. Nic nie przychodzi łatwo, jednak warto rozpocząć trening głowy, aby w przyszłości pracowała na naszą korzyść. Jeśli wyeliminujemy pułapki jakie zastawia na nas nasz mózg, mamy wówczas szansę osiągnąć bezpieczeństwo finansowe, emocjonalne oraz finalnie szczęście. Zachęcam do przeczytania tej książki i podjęcia pracy nad poprawą kondycji swojego myślenia o finansach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *