Dużo mówi się o tym, że w życiu należy osiągać sukcesy, ponieważ dzięki temu zyskujemy szacunek, uznanie, pieniądze oraz podziw społeczeństwa. Bardzo często otoczenie wywiera presję i wskazuje nam kierunek w jakim powinniśmy pójść. Głównie wiąże się to ze stylem życia. Ludzie kupują nowe samochody, wielkie domy, nowe ubrania, gadżety, a wszystko po to aby zaimponować innym. Każdemu kto oglądał film Fight Club z pewnością w pamięci zapadły słowa “Kupujemy rzeczy których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, żeby zaimponować ludziom, których nie lubimy”. Wiele jest w tym prawdy i duża część osób w ten sposób postępuje, nie chcąc zniżać się do pewnego poziomu. Prowadzi to jednak do tego, że w pewnym momencie mogą skończyć się pieniądze i zaczną narastać długi konsumenckie. Wiążą się z tym przykre konsekwencje, ponieważ wydajemy więcej niż zarabiamy, imponujemy innym, a w ostateczności wpadamy w spiralę zadłużenia. Tutaj dochodzimy do momentu w którym nie każdy jest w stanie się przyznać do złego zarządzania finansami osobistymi. Nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy, jednak należy wiedzieć, że się je zrobiło.

Odkrycie swoich potknięć

Jeżeli jesteśmy w stanie przyznać się przed sobą, że faktycznie podjęliśmy błędne decyzje i nasz budżet domowy był źle zarządzany, to jest to już połowa sukcesu. Sama świadomość naszych błędów pozwoli nam wyjść na prostą. Grunt to znać swoją obecną sytuację w 100%. Mamy dzisiaj dostęp do takiej wiedzy, która pozwoli nam w rozsądny i konkretny sposób rozwiązać nasze problemy finansowe. Długi można pokonać stosując sprawdzone metody i nie jest to czarna magia, tylko sprawdzone sposoby. Wiąże się to oczywiście z poświęceniem i cierpliwością. Jeżeli można wyjść z długów, to również można zbudować porządną poduszkę finansową i spać spokojnie. Dzięki czemu nie straszne będą nam zawirowanie w życiu zawodowym, sytuacja gospodarcza, wahania na giełdzie i innego rodzaju problemy ekonomiczne, które występują na świecie.

Porażki dźwignią do zmiany i sukcesu

Nieraz przydarzą się nam porażki i potknięcia. Może być to utrata pracy, bankructwo firmy, źle zainwestowane pieniądze czy nieprawidłowe oszacowanie naszego budżetu. Jesteśmy tylko ludźmi i nikt nie podejmuje przez całe życie wyłącznie dobrych i prawidłowych decyzji. Wiele razy zdarza się nam postawić na nieodpowiedniego konia i przynosi to negatywne skutki. Jak zawsze staramy się zrobić coś najlepiej jak potrafimy, posiadając taką wiedzę, dzięki której myślimy, że tak będzie najlepiej postąpić. Nigdy nie znamy całej perspektywy i nie możemy przewidzieć kryjących się konsekwencji. Mogą pojawić się problemy i porażki, jednak nie jest ważne to co się stanie, tylko jak sobie z tym poradzimy i jaką lekcję na przyszłość uda nam się wyciągnąć. Jeżeli zdamy sobie sprawę gdzie zawaliliśmy, to bardzo cenna dla nas wiadomość, jak postąpić w przyszłości w podobnej sytuacji. Naszą  niekorzystną sytuację możemy zmienić w każdym momencie życia, będzie to z pewnością wymagało dużego nakładu pracy, zdobycia odpowiedniej wiedzy, wytrwałości i cierpliwości. Jednak efekt tego będzie taki że nasze położenie będzie o wiele korzystniejsze niż to w chwili porażki.

Indywidualny tok myślenia

Bardzo łatwo wpaść w pułapkę przypodobaniu się i presji otoczenia. Niektórzy gdy widzą coś u innych, to sami także chcą to mieć. Jednak nie wiemy czy ktoś kupił wymarzony samochód na kredyt czy ciężko zarobił na niego, a może dostał spadek. Nie wiemy jaka historia kryje się za daną rzeczą i osobą. Wszystko co widzimy to tylko mały ułamek całości. Warto się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie czy mogę sobie pozwolić na to samo i czy moja sytuacja jest podobna. Możemy przecież sugerować się i postępować zgodnie z własnymi odczuciami, i nie szpanować przed innymi, tylko dlatego że posiadamy coś fajnego. Czy faktycznie potrzebujemy mieć co miesiąc nowe ubrania warte setki złotych i nowy samochód z salonu, zamiast używanego który jest wart naszej półrocznej pensji? Musimy wiedzieć co jest naszym celem i do czego prowadzi nas oszczędzanie. Może lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie pieniędzy we własny biznes lub zamiast drogiego luksusowego samochodu, lepiej wyjechać raz w roku aby pozwiedzać świat i poszerzyć swoje horyzonty. Przeżycia są więcej warte niż rzeczy materialne, to co zobaczymy na własne oczy pozostaje z nami na zawsze. Warto gromadzić wspaniałe wspomnienia i dzielić je z bliskimi osobami. Miło się wspomina ciekawy wyjazd z drugą osobą niż samemu. Powstają wówczas ciekawe opowieści i anegdoty, co zbliża nas jeszcze bardziej do siebie i zacieśniają się więzi.

Porażka to nasza interpretacja sytuacji

To my decydujemy czy konkretna sytuacja, która nam się przydarzyła jest porażką. Od nas zależy jak interpretujemy i oceniamy zdarzenie, które powstało w wyniku naszych decyzji lub zaniechań. Możemy dowolnie oceniać i nadawać sens temu co się nam przytrafia. Jeżeli pozwolimy komuś oceniać nasze położenie po niepowodzeniu, może okazać się że wydarzyła się tragedia i będzie to dla nas bolesne. Natomiast jeśli poszukamy pozytywnych aspektów i mamy wsparcie bliskich, to może okazać się że nic strasznego się nie stało. Wręcz przeciwnie będzie to dla nas niezwykłą szansą do rozwoju i odniesienia sukcesu. To nasze wyobrażenie o trudnościach i kłopotach decyduje o tym jak się zachowamy i sobie z nimi poradzimy. Nikt nie musi nam narzucać niczego, możemy działać według własnego uznania i czerpać inspirację z różnych źródeł. Problemy są i będą pojawiać się na każdym etapie naszego życia. Najważniejsze jest to jak sobie z nimi radzimy i jak się zachowujemy gdy się pojawią. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze można znaleźć rozwiązanie. Przez tysiące lat ludzie borykali się z różnymi trudnymi zdarzeniami, większość z nich została opisana w książkach i jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dobrze poszukać i znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytania. Wystarczy otworzyć się na zdobywanie wiedzy i szukanie rozwiązań. Najczęściej informacje których potrzebujemy znajdują się bardzo blisko i odpowiedzi znajdziemy pod nosem.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *