Transformacyjny Lider. Jak zarządzać sobą, ludźmi i firmą, by osiągać nadzwyczajne wyniki” autorstwa Rasmusa Hougharda oraz Jacqueliniea Cartera wydana przez ICAN Institute jest zaskakującą i bardzo merytoryczną książką, która zmienia nasze rozumienie w kwestiach nie tylko zarządzania naszym zespołem, ale również popycha do pracy nad nami samymi. Jeśli szukasz pozycji, z której zdobędziesz wiedzę pod nowe umiejętności jako lider, zdecydowanie musisz zapoznać się tym wydaniem.

Ja, zespół, organizacja

Książka jest podzielona na trzy główne działy. Pierwszy skupia się na nas samych. Uświadamia nam, że zmiany należy rozpocząć od siebie, a następnie wykorzystywać je do lepszej komunikacji z innymi. Autorzy poświęcają dużo miejsca umiejętnościom skupienia na zadaniu, ponieważ w czasach dziesiątek rozpraszaczy zanika w nas ta umiejętność. Ponadto, zwraca uwagę na zaangażowanie w rozmowę z inną osobą – ciekawe czy Ty potrafisz rozmawiać czy tylko Ci się wydaje, że posiadasz tą umiejętność? Już nie wspominając o współczuciu, które uważamy za słabość, jak jednak  dowiadujemy się z publikacji – jest bardzo ważne kiedy używamy je w świadomy sposób.

W drugim dziale, autorzy skupiają się nad umiejętnością zarządzania ludźmi. Przypominają nam, że nie tylko wynagrodzenie jest ważne ale również umiejętne słuchanie, co mają nam ludzie do powiedzenia. Bardzo często nasi podwładni nie oczekują od Nas rozwiązywania ich problemów, lecz oczekują poczucia wsparcia i prawdziwego wysłuchania a problemy rozwiązują sami. Dobry lider potrafi docenić pracę zespołu i na ich ręce przekazać całą nagrodę za sukces, a porażki bierze na swoje barki bez szukania winnych. Dla naszego ego jest to zabójcze, dlatego dowiemy się z książki jak należy je “karmić” aby móc być gotowym na takie zachowania. Fenomenalnym przykładem takiego zachowania jest Toto Wolff lider Mercedesa w F1. Gdy zespół odnosi sukces na podium, pojawia się pracownik zespołu a nie on  sam  Natomiast jeśli teamowi powinie się noga, wówczas bierze całą odpowiedzialność na siebie. W takich sytuacjach poznaje się prawdziwego lidera.

Ostatni rozdział omawia zrozumienie własnej organizacji i kierowania nią.. Bardzo często liderzy mylą misję własnej firmy z wewnętrznymi potrzebami i celami. Wielokrotnie prowadzi to do sprzecznych komunikatów i rozbieżność w komunikacji spółki, a celami konkretnego zespołu. Za mało czasu zastanawiamy się nad tym, co powinniśmy zrobić dla misji naszego przedsiębiorstwa, a skupiamy się nad naszym ego i wartościami dla nas płynącymi.

Wywiady i badania

Autorzy poświęcili bardzo dużo czasu na przeprowadzenie wywiadów z bardzo ciekawymi osobami z globalnych firm. Opowiadają, jak uwaga, skupienie oraz współczucie zmieniły ich podejście do zarządzania organizacją oraz ludźmi. Uważają, że w pewnym momencie ich kariery, przestały działać stare metody zwiększania wydajności i należało znaleźć nowe. Ponadto w publikacji  znajdziemy bardzo dużo odnośników do badań, które udowadniają w naukowy sposób, skuteczność technik opisanych w książce. Przytoczę tylko jedno z nich – podczas trenowania skupienia, w naszym mózgu zachodzą zmiany neurologiczne w płacie czołowym, ponieważ to on jest odpowiedzialny za umiejętność skupiania. Pojawia się w nim więcej przekaźników i sama tkanka jest bardziej “zagęszczona”. Takich zaskakujących informacji znajdziemy bardzo dużo. Zmiany jakie zachodzą w naszych mózgach są bardzo ciekawe.

Ćwiczenia

Oczywiście wszystkie umiejętności o których piszą autorzy nie wezmą się znikąd. Nie wystarczy przeczytać o nich w książce. Należy nad nimi pracować, dlatego otrzymujemy gotowe ćwiczenia w publikacji. Wykonuje je codziennie i zaczynam zauważać po dwóch tygodniach pierwsze efekty. Powiem szczerze, że jestem bardzo zaskoczony efektami. Mam wrażenie, że moje rozmowy z współpracownikami wnoszą więcej niż do tej pory, a sama atmosfera jest zdecydowanie lepsza. Autorzy również polecają swoją aplikację do rozwijania umiejętności, jednak  za krótko z niej korzystam abym mógł wam powiedzieć coś więcej w tej chwili. Być może za jakiś czas opublikujemy na jej temat osobny artykuł. 

Nie tylko dla liderów

Może się wydawać, że korzyści płynące  z książki są wyłącznie przydatne liderom. Jednak jest zupełnie inaczej – każdy z nas musi umieć się skupić na zadaniu i nie dać się rozpraszać. Rozmawiamy na co dzień z naszymi dziećmi czy partnerami, dobrze aby oni również czuli się wysłuchani i wiedzieli, że angażujecie się w wasze wspólne życie. Nie zaszkodzi również, abyśmy zrozumieli potrzeby i cele naszej rodziny. Będzie nam łatwiej dążyć do wspólnej przyszłości, a nie każdy w swoją stronę z poczuciem, że coś jest nie tak. Mówiąc krótko, po tą książkę może sięgnąć każdy i jeśli postanowi się wykorzystać wiedzę w niej zawartą, może poprawić  życie w wielu płaszczyznach.

Podsumowanie

Według mnie “Transformacyjny Lider. Jak zarządzać sobą, ludźmi i firmą, by osiągać nadzwyczajne wyniki” jest książką bardzo ciekawą. Poprzez ćwiczenia w niej zawarte, możemy od razu od teorii przejść do działania. Wiedza poparta jest wypowiedziami międzynarodowej sławy osobistościami oraz badaniami naukowymi, więc mamy poczucie, że to wszystko naprawdę działa i nie jest wymyślone. Jedyna rzecz, która mogła by poprawić przyjemność z czytania, to trochę bardziej skondensowana treść, ale to jest naprawdę minimalna rysa na bardzo ciekawej publikacji. Naprawdę warto sięgnąć po tą książkę, a czas jaki jej poświęcicie będzie bardzo dobrze wykorzystany. 

Książka została wydana przez wydawnictwo:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *