Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego jedna firma osiąga fenomenalne wyniki sprzedażowe, a druga przeciętne lub słabe. Jeszcze jakiś czas temu powiedzielibyśmy, że jest to zasługa zarządzających, którzy lepiej rozumieją rynek i trendy – bądź potrafią te trendy budować. Dzisiaj się to zmienia i zastosowana technologia potrafi działać cuda. Google, Microsoft, Amazon są liderami na rynkach, a z ich technologii korzystają prawie wszyscy wielcy gracze na rynku. O przydatności ich rozwiązań świadczy to, że są najlepsi w swojej branży.

Klik i jest!

Dla każdego kupującego najważniejsza jest wygoda. Nic tak nie odrzuca od zakupu jak skomplikowany proces. Musi być szybko łatwo i przyjemnie. E-commerce jest mistrzostwem pod tym względem – masz wybrany przedmiot – kup i za dwa dni towar jest pod Twoimi drzwiami. Nie musisz nawet odrywać się od oglądania serialu podczas zakupów. Uwielbiamy takie rozwiązania, a technologia pozwala nam załatwić zakup w czasie potrzebnym do zawiązania butów. Nigdy do tej pory nie było to tak łatwe. Płacenie kartą nie pobudza w nas odruchu obronnego przed wydawaniem naszych pieniędzy.  

A może jeszcze to?

Oczywiście dobry dostawca nie zapomina o naszych potrzebach. Jest duża szansa, że technologia zaprzątnięta do sprzedaży, po kilku dniach od zakupu zaproponuje nam uzupełnienie. Zamówiłeś w poniedziałek patelnię, to być może będziesz potrzebował nowy garnek lub nóż. AL przyjdzie z pomocą i dostaniesz ofertę na maila lub w aplikacji. Wystarczy jedno kliknięcie aby uzupełnić braki. Po każdym zakupie otrzymasz inną listę “niezbędnych” rzeczy jakie może zaproponować Ci sklep. Są już nawet rozwiązania przypominające o kończącym się stanie witamin i potrzebie dokupienia aby przypadkiem Ci ich nie zabrakło. Dzięki technologii nie zapomnisz zapłacić rachunku, o wylocie na wakacje, a już na pewno o zakupie nowego bikini na plaże. Wakacje w końcu są super okazją na wydatki!?

Twoja zguba?

Oczywiście powyższe brzmi fenomenalnie. Kupuję co jest mi niezbędne w najprostszy sposób. Przecież jest to takie łatwe. Niestety ta łatwość dla wielu jest przekleństwem. Zaczynamy wydawać coraz więcej pieniędzy na zakupy, których nigdy byśmy nie zrobili gdyby nie ciągłe polecenia oraz łatwość z jaką nam to przychodzi. Sprzedawca nakręca zyski a my stajemy się coraz biedniejsi z rzeczami, które nie są nam potrzebne. Jednak wielu z nas tego nie zauważa i wpada w spiralę wydatków, które bardzo szybko zamieniają się w długi na kartach kredytowych. 

Pokusy

Wszystkie portale sprzedażowe są tak zaprojektowane abyśmy nie umieli się powstrzymać przed zakupem. Nad skutecznością pracuje cały sztab ludzi psychologów i programistów. Aby powstrzymywać się przed spontanicznym kupowaniem musimy sobie w pierwszej kolejności uświadomić jak działa dzisiejszy świat e commerce, następnie nauczyć się nie przeglądać rekomendacji, a zakup przełożyć na kolejny dzień aby dać sobie czas na przemyślenie zakupu. 

Zakupy w Internecie są bardzo łatwe i przyjemne, ale musimy nauczyć się kupować tylko to co potrzebne. IT w sprzedaży jest również fenomenalne jak niebezpieczne. Naucz się podejmować racjonalnie decyzje, a będzie to dla Ciebie na pewno wielka korzyść, inaczej problem z którym będziesz musiał sobie poradzić być może z pomocą specjalisty.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *