Wydajność i efektywność to kluczowe oczekiwania w większości firm. Szefowie wymagają większej ilości godzin pracy i coraz lepszych wyników. Skutkuje to przemęczeniem, frustracją i spadkiem produktywności wśród pracowników. Zamiast spodziewanych efektów powstają gorsze projekty, produkty i usługi – ich jakość i innowacyjność pozostawia wiele do życzenia. Czy jest możliwość aby zmienić taki stan rzeczy i odmienić los pracowników, menedżerów i szefów firm – tak aby sami odczuwali satysfakcję z pracy i wykonywali ją na coraz lepszym poziomie? Właśnie po to powstała książka “Taka praca nie ma sensu”. Tony Schwartz zabiera nas w podróż do wnętrza siebie i wskazuje elementy na które należy zwrócić uwagę. Pokazuje jak postąpić jeśli chcemy czerpać radość z pracy i życia oraz jak być wydajnym i kreatywnym. Tworząc wartość i osiągać świetne wyniki w pracy. 

Podejście do wykonywanej pracy

W swojej książce, Tony Schwartz mierzy się z wieloma mitami jakie na nasze nieszczęście pokutują w codziennej pracy. W klarowny sposób tłumaczy, jakie powszechne błędy popełniają pracownicy i pracodawcy. W niesamowitym pędzie mało kto poświęca czas na refleksję i spojrzenie z boku na swoje działanie. Latami mnóstwo osób szamocze się i pracuje w amoku. Kluczowym założeniem jest – więcej i szybciej. Trudno o refleksję i zastanowienie się – jak można robić coś lepiej, krócej i bez większego forsowania umysłu i ciała. Autor pokazuje, że powinniśmy zadbać o nasz arsenał do wykonywania czynności zawodowych. Głównymi narzędziami są nasze ciało i umysł. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o te elementy i nie pozwolić do ich przeforsowania. Ponieważ gdy będziemy je nadmiernie eksploatować – nie będziemy w stanie działać efektywnie i kreatywnie. Łatwo wówczas o frustrację i wypalenie. Koszt zaniedbań może być kolosalny.

Niedocenione zasoby

W celu jej uzyskania, ważne jest zadbanie o kilka aspektów – takich jak sen, pokarm i ćwiczenia fizyczne. Bez tych elementów w naszym życiu, nie będziemy mogli funkcjonować. Na stronach publikacji, znajdziecie sposoby na zadbanie o te ważne aspekty życia. Dowiecie się ile godzin należy spać, jaką dietę stosować i ile czasu poświęcić na ćwiczenia fizyczne. Wszystko po to, aby zachować jak najlepszą sprawność fizyczną i mentalną. Zaniedbanie jednego aspektu może prowadzić do pogorszenia innego. Człowiek jest układem naczyń połączonych i dlatego warto zatroszczyć się o każdą część związaną z organizmem, duchowością i kondycją psychiczną. Ucząc się od tak doświadczonej osoby jak Tony Schwartz możecie to zrobić skutecznie i właściwie. 

 Współcześni liderzy 

W książce znajdziecie również informacje na temat tworzenia kultury pracy, przywództwa czy wpływania i motywowania ludzi. Osoby zarządzające zespołem ludzi mają odpowiedzialne zadanie dbania o swoich podwładnych i jak najlepsze wpływanie na ich pracę. Dlatego nawiązując do powyższego powinno się ich wspierać w regeneracji, przeznaczaniu czasu na refleksję i planowanie. Jeśli nie otrzymają wsparcia i będą przemęczeni, jest to droga wprost do przeciążenia. W najgorszym scenariuszu odejdą z pracy. Schwartz pokazuje na przykładach znanych firm – jak ich zarządcy zmienili swój tryb pracy i jak to wpłynęło na resztę organizacji. Nie zmieniając nic i nie poddając swoich poczynań pod refleksję, można przez lata brnąć w ślepą uliczkę i doprowadzić do katastrofy. 

Koncentracja na zadaniu

W naszym społeczeństwie pokutuje nadal przekonanie o wielozadaniowości. Mnóstwo osób jest przekonanych że może robić wiele rzeczy na raz. Jak wskazuje autor, prawda jest jednak inna. Jeśli robimy kilka rzeczy na raz, to żadna z nich nie jest wykonana poprawnie. Rozmawiając przez telefon i pisząc e-maila nie jesteśmy zaangażowani w żadną z tych rzeczy i umykają nam bardzo ważne szczegóły – istotne dla danej sprawy, która jest poruszana. Człowiek to nie komputer i nie może w pełni wykonywać na 100% kilku czynności. Warto zajrzeć do rozdziału o koncentracji i dowiedzieć się jak można ją poprawić i wyćwiczyć. Tak, ta umiejętność podlega doskonaleniu i można zwiększać swoje skupienie na danej czynności. W połączeniu z okresowymi przerwami, można stać się mistrzem koncentracji i efektywności. Bez poświęcania zbędnych godzin. Dzisiaj ważne jest wykonywanie określonych zadań w zamian za przesiadywanie nad konkretną sprawą wielu bezproduktywnych godzin. Byle tylko pokazać,  że jest się zaangażowanym w pracę. Rozliczanie osób powinno odbywać się na podstawie efektów a nie starań i spędzania niepotrzebnego czasu – byle tylko wypełnić czas. Lepiej jest zająć się maksymalną pracą w czasie na nią poświęconym i relaksem, refleksją oraz planowaniem w pozostałym okresie.

Walory techniczne książki

Książka została podzielona na 20 rozdziałów – napisanych w bardzo klarowny sposób. Na końcu każdego z nich znajduje się w ramce plan działania, który pomaga czytelnikowi wykorzystać w praktyce zawartą w nich wiedzę. Na samym końcu znajduje się podsumowanie każdego rozdziały. Dzięki takiemu układowi, można w dowolnym momencie wrócić do fragmentu, który chcemy sobie odświeżyć i przypomnieć. Papier użyty do wydruku książki jest dobrej jakości i sprawia że lektura jest przyjemna – co jest ważne przy wielogodzinnym otrzymaniu egzemplarza w dłoniach.

Podsumowanie

Każda osoba której zależy na dobrej i efektywnej pracy, powinna sięgnąć po tę pozycję. Autor zawarł w niej swoje doświadczenie zdobyte we współpracy z największymi firmami z całego świata. Dotyka tematów związanych z pracą bezpośrednio jaki i pośrednio. Uwypukla aspekty związane z człowiekiem i jego kondycją psychofizyczną. Odnosi się do zdrowia, diety, ćwiczeń, dystansu, medytacji, snu oraz relaksu. Wszystko to składa się na efektywności i zadowolenie z pracy. Jeśli zależy wam na tych aspektach – to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Odmieni ona wasze spojrzenie na wiele kwestii związanych z pracą i zadbaniem o siebie.   

<script type=”text/javascript” src=”https://buybox.click/js/widget.min.js” async=””></script>
<div class=”bb-widget” id=”buybox-8zkh” data-bb-id=”11029″ data-bb-oid=”104297006″ ></div>

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *