Masz pomysł na własny biznes. Przemyślałeś każde za i przeciw, ale nie masz odpowiedniego budżetu aby rozpocząć działalność gospodarczą? W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami podstawowymi informacjami skąd możesz wziąć pieniądze na biznes!!

Rodzina i krewni

Zacznijmy od najbardziej oczywistego i najprostszego. Powiedz rodzinie i przyjaciołom jaki  masz pomysł na biznes i poproś o pożyczkę. Rodzice czy rodzeństwo jeżeli ma wolne fundusz i wierzą w Ciebie na pewno pomogą. Pamiętaj jednak, że każda porażka będzie bardzo bolesna. Musisz oddać pożyczoną kwotę oraz wytłumaczyć si,ę co poszło nie tak i dlaczego nie udało Ci się odnieść sukcesu. Pieniądze od rodziny są najprostszym sposobem ale ja zdecydowanie odradzam. Nic tak nie dzieli jak kasa!!!

Dofinansowania

Godną uwagi opcją są dofinansowania na otwarcie własnej działalności. Praktycznie każdy samorząd posiada program dofinansowań dla potencjalnych przedsiębiorców. Jednak tu aby dostać pieniądze należy się napracować. Będziesz musiał złożyć wniosek o wsparcie finansowe a w nim przedstawić biznes plan i opisać dlaczego Twoja koncepcja na biznes jest warta wsparcia. Ponadto takie projekty mają to do siebie, że musisz swoją działalność utrzymać przez pewien okres czasu. Jeżeli tego nie osiągniesz będziesz musiał zwrócić otrzymana kwotę. Przemyśl dokładnie swój pomysł i bierz się za wypełnianie wniosku.

Zbiórki pieniędzy 

Kolejną ciekawą alternatywą są zbiórki pieniędzy na konkretny pomysł. Wbrew powszechnej opinii nie jest to łatwe finansowanie. Ludzie wpłacają pieniądze na konkretne produkty czy usługi, które chcemy sprzedawać. Aby zebrać odpowiednią kwotę musisz umieć przekonać ich do swojego pomysłu – co nie jest łatwe. Nie obędzie się bez umiejętności komunikowania swoich zamiarów oraz wartości proponowanych produktów. Nie zapomnijcie również o przygotowaniu upominków za wpłaty. Wszystkie te aspekty powodują bardzo dużo pracy oraz nie wiemy czy dana zbiórka odniesie sukces.

Kredyty inwestycyjne 

Ostatnią według mnie opcją są kredyty inwestycyjne. Przygotuj się na rozmowę w banku, znajdź najlepszą ofertę i sprawdź czy masz szansę na otrzymanie kredytu. Jest to najtrudniejsza opcja. Banki umieją liczyć i będą od Ciebie oczekiwały stosów dokumentów i analiz. Jednak nie jest to proces nie do przejścia. Najważniejsze jest jednak to, że bez względu na rezultat Twoje biznesu pożyczoną kwotę musisz oddać. 

Teraz decyzja pozostaje wyłącznie dla Ciebie z której formy chcesz skorzystać. Przemyśl wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że Ty jesteś odpowiedzialny za swoją decyzję i Ty będziesz musiał jej podołać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.