Czas jest zasobem, którego nie można odzyskać. Bardzo często mówi się także, że czas to pieniądz. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Zmarnowane godziny zostaną utracone bezpowrotnie i w żaden sposób już ich nie odzyskamy. Dlatego tak ważne jest szanowanie czasu swojego i innych. Jest to związane z punktualnością, gdy umawiamy się z kimś na spotkanie oraz wykorzystywanie swojego czasu na produktywne zajęcia i mądry relaks. 

Umawianie się na daną godzinę

Brak punktualności to jedno z najbardziej frustrujących zachowań z jakim można się spotkać. Jeśli umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną lub spotkanie biznesowe, to obowiązkiem jest stawienie się o wyznaczonej godzinie, a nawet kilka minut wcześniej. Oczywiście zdarzają się wymówki np. odnośnie korków na drodze, opóźnienia autobusu lub czegoś co akurat wypadło. Zgadzam się, że może się coś wydarzyć losowego i bardzo ważnego w naszej rodzinie. Jednak jeśli chodzi o dojazd we wskazane miejsce, to trzeba wziąć poprawkę na sytuację na drodze i przyjechać wcześniej, nawet kosztem oczekiwania. Jednak będzie to dla nas komfortowe i buforem czasowym zabezpieczymy się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. 

Czas to pieniądz

Jeśli umówimy się z kimś na konkretną godzinę i ta osoba przyjedzie – bez poinformowania nas  – godzinę lub kilka godzin później, to jest to dla nas ogromna strata. W tym czasie moglibyśmy zaplanować sobie pracę, poczytać książkę, lub zrelaksować się. W trakcie oczekiwania, tkwimy jednak w zawieszeniu, ponieważ cały czas czekamy. Bez konkretnej informacji, nie wiemy czy ktoś pojawi się za kilka czy kilkadziesiąt minut. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, zwłaszcza dla osób przestrzegających punktualności. Jest to bardzo frustrujące i świadczy o braku szacunku dla drugiej osoby.

Punktualność jest cenną cechą

Bycie punktualnym jest bardzo ważną cechą, ponieważ dowodzi tego, że można na nas polegać i cenimy czas innych osób. W życiu prywatnym jest to bardzo ważne, ponieważ pokazujemy znajomym że szanujemy ich. Podobnie jak w biznesie, jest to nasza wizytówka, dowodzimy, że jesteśmy solidnym pracownikiem lub partnerem w robieniu interesów. Wyobraźcie sobie randki gdzie są godzinne opóźnienia lub spotkania biznesowe gdzie mają zapaść kluczowe decyzje i nie ma na nich osób decyzyjnych. W taki sposób na świecie zapanowałby ogromny chaos. Przy niepunktualnych lotach samolotów, komunikacji miejskiej lub nagminnym nieposzanowaniu terminowości bylibyśmy w ogromnych tarapatach. Owszem, tego typu sytuacje się zdarzają, jednak istnieje pewna umowa społeczna, która wywiera na nas jakiś wpływ i trzyma w ryzach.

Podsumowanie

Dotrzymywanie terminów spotkań, dostarczania towarów i wykonywania usług, świadczy bardzo pozytywnie o człowieku. Dzięki temu ludzie wiedzą, że mogą na nas polegać. Jesteśmy wiarygodnym człowiek prywatnie i w biznesie. Znajomi, współpracownicy i kontrahenci mają świadomość, że jesteśmy wiarygodni i szanujemy czas innych osób. Dzięki temu, gdy poprosimy kogoś o pomoc, ktoś także nam się odwdzięczy punktualnością i chęcią pomocy. Powinno to być normą, jednak w dzisiejszych czasach jest to pożądana i doceniana cecha u ludzi. Bądźcie punktualni, a z pewnością będziecie szanowanymi personami. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *