Z surowcami mamy do czynienia każdego dnia. Nasza wiedza o nich jest jednak bardzo mała. Najczęściej ograniczamy się do spożywania lub używania kilku ich rodzajów. Najbardziej powszechnymi w naszym życiu są: węgiel, ropa naftowa, kawa, cukier, złoto, srebro czy też kakao. Mało kto zastanawia się podczas używania przedmiotów codzienne użytku, z czego się je wytwarza. Interesuje nas przede wszystkich ich funkcjonalność. Z pomocą i uświadomieniem nam wielu kwestii, związanych z dostępnymi zasobami pojawiła się Dorota Sierakowska – ze swoją książką “Świat surowców”. Dzięki tej pozycji, mamy okazję zgłębić wnikliwie temat i dowiedzieć się mało popularnych kwestii i ciekawostek o surowcach które nas otaczają.
Podział surowców
Większość inwestorów zajmuje się lokowaniem finansów w kontrakty surowców energetycznych i jest to powszechna forma lokowania kapitału. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że można inwestować w kauczuk, sok pomarańczowy czy pierwiastki ziem rzadkich (których nazw nigdy się nawet nie słyszało). Dlatego poznanie różnych surowców i form inwestowania w nie – jest jednym z największych atutów tej książki. Autorka zadbała, aby wiedza była zaprezentowana w sposób przejrzysty i łatwy w odbiorze dla nowicjuszy. Otrzymujemy posegregowane informacje, które ułatwiają ich zrozumienie. Co równie ważne, przy każdym surowcu pojawia się ciekawostka lub grafika, dzięki czemu w łatwiejszy sposób przyswajamy wiedzę z książki. W podsumowaniu przy każdym gatunku, otrzymujemy także informację w jaki sposób możemy inwestować w dany surowiec.
Możliwości inwestycyjne
W książce zaprezentowany został szereg możliwości związanych z inwestowaniem w surowce. Dodatkowo otrzymujemy wykaz instrumentów, dzięki którym możemy zacząć lokować swój kapitał. Tą wiedzę docenią zarówno początkujący jak i zaawansowani już inwestorzy na różnych rynkach. Co ważne, autorka nie ogranicza się tylko do naszego rodzimego rynku – i podpowiada – gdzie również możemy spróbować swoich sił. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy wybrać te najdogodniejsze i wobec których mamy odpowiednią wiedzę oraz zaplecze finansowe.
Powiązania
Surowce same w sobie i instrumenty finansowe, nie funkcjonują niezależnie. Wręcz przeciwnie, są silnie skorelowane ze sobą na wielu płaszczyznach. Z książki mamy okazję dowiedzieć się, jak możemy zainwestować w dany surowiec w formie fizycznej (sztabki, monety, pręty, blachy) oraz w instrumenty pochodne oparte o ceny towarów. Każdy z tych sposobów posiada swoje wady i zalety. Autorka zadbała o przedstawienie dwóch poglądów – za i przeciw każdej formie. W podobnym tonie opisuje każdy surowiec – nie sugerując nikomu żadnego rozwiązania. Ostateczna decyzja należy do każdego inwestora z osobna.
Rozwiewanie wątpliwości
Dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z giełdą, wiele rzeczy związanych z inwestowaniem może być niejasnych. Dorota Sierakowska przeprowadza nowicjusza od wyjaśnienia czym jest konkretny surowic, od czego zależy jego cena, na co musi uważać przed ulokowaniem kapitału, jaki instrument wybrać i kiedy też sprzedać swoje aktywa. Ważne jest również to, że pokazuje rynkowe pułapki, jakie czyhają na rynku surowcowym – przez które można stracić swój kapitał. Zależności jest mnóstwo i najpierw trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę przed przystąpieniem do inwestowania w surowce. Dopiero później można zadecydować, jak duże pieniądze przeznaczyć na konkretny towar i w jaki instrument finansowy. Z pewnością przyda się wiedza o gospodarce całego świata, jaki i pojedynczego kraju w którym jest wydobywany lub wytwarzany surowiec. Ilość zmiennych jest ogromna i jeden czynnik może pozbawić inwestora wszystkich zainwestowanych pieniędzy, a nawet całych oszczędności.
Udziały w rynku
Każdy surowiec posiada pewien udział w rynku. Są takie surowce, że wytwarzane są tylko w kilku krajach i to one dyktują warunki. Książka zawiera sporą ilość wykresów i tabel pokazujących udziały, jakie posiadają konkretne państwa. Podział dotyczy także największych eksporterów jak i importerów. Często te liczby są zatrważające w swojej wielkości.
Podsumowanie
Niekiedy wydaje nam się, że wiemy wszystko o towarach i surowcach jakie istnieją na świecie. Często jednak nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie mają zastosowanie w codziennym życiu. Jakie jest nasze zaskoczenie, gdy dowiadujemy się, w jaki sposób powstają i do czego mogą posłużyć – w przemyśle i codziennym życiu. Na szczęście powstała taka książka jak “Świat surowców” – dzięki której poszerzamy swój horyzont patrzenia na używanie wielu surowców – i uświadamiamy sobie, jakich nie znaliśmy do tej pory i do czego mogą posłużyć. Autorka w sposób konkretny, treściwy i zarazem zgrabny, stworzyła książkę, która mogłaby posłużyć jako podręcznik w szkole – z wysokiej jakości wiedzą. Publikację czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Ilość zagadnień i ciekawostek jest ogromna i czasami trudno wyjść z podziwu, gdy dowiadujemy się kolejnej fascynującej rzeczy. Dla ciekawskich świata, surowców i inwestowania, będzie to przyjemny i wartościowy czas spędzony na lekturze tej książki. Gorąco polecam sięgnięcie po tę pozycję, aby uświadomić sobie z czym mamy do czynienia na co dzień i co powoduje, że konkretna rzecz jest stworzona z danego surowca. A przy okazji, być może zdecydujecie się na inwestowanie na rynku surowców. Tej wiedzy w książce jest pod dostatkiem.