Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości, zmiany nie następowały tak szybko. Jeszcze 50 lat temu, ludzie zaczynali karierę w tym samym zawodzie w którym odchodzili na emerytury – nam zapewne nie będzie to dane. Czas się zastanowić – jak my możemy nadążyć za zmianami, jakie nas gonią i jak zrobić to bezboleśnie? Stojąc w miejscu zaczynasz się cofać – nigdy do tej pory ten proces nie był tak błyskawiczny!

Krótka historia

Jeśli jesteś trzydziestolatkiem, to cofnij się na moment do swojego dzieciństwa. Pamiętasz swój pierwszy tablet? Nie sądzę! Pegasus był szczytem marzeń pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Przypomnij sobie kiedy zacząłeś korzystać z Internetu i z jaką prędkością działał. Szczytem marzeń był telefon komórkowy – celowo nie użyłem słowa smartphone, bo to jeszcze nie była ta era – zwykły telefon z baterią, który można było zabrać ze sobą. Informatyk był osobą raczej niespotykaną, bardzo mało osób widziało w tym przyszłość. Wróćmy do czasów teraźniejszych. Komputery, tablety, smartphony, łącza światłowodowe, 5G i wiele innych technologii jest codziennością. Zawód Informatyk nie przetrwał nawet 20 lat – dzisiaj nie ma takiej osoby co naprawi komputer, serwer, zrobi strone www i napiszę aplikację – dzisiaj w IT jest duża specjalizacja – są osoby zajmujące się oprogramowaniem, urządzeniami, bazami danych itd. Każdy się w czymś specjalizuje, a to raptem dwie dekady!! Czasy, kiedy zawody istniały setki lat, odeszły w zapomnienie. Przestań się łudzić, że Twoje stanowisko pracy zachowa się przez kilkadziesiąt lat w niezmiennej formie.

Przyszłość

Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, powinieneś już dziś zastanowić się w jakim kierunku  będzie ewoluowało Twoje zajęcie.  Zmiany nie następują z dnia na dzień, trwają kilka lat. Masz czas aby nadążyć za zmianami. Dzisiaj można powiedzieć, że w każdej branży następuje wyłanianie się specjalizacji skupionych na konkretnym elemencie ogólnego zagadnienia. Jeżeli zajmujesz się sprzedażą, czas zacząć rozwijać umiejętności związane z sprzedażą w sieci, bo w tej chwili wydaje się to być najlepszym kierunkiem, ale za 10 lat być może będzie trzeba ponownie zastanowić się, czy to aby dobry kierunek. Im szybciej rozwija się technologia, tym szybciej będą następowały zmiany. Musisz rozglądać się, co dzieje się na rynku pracy, technologii oraz śledzić trendy i nigdy nie iść pod prąd – to nic dobrego nie przyniesie.

Nadążając za zmianami

Jak już sam zauważyłeś, nie pozostaje nam nic innego jak cały czas się kształcić i kierować nasze zainteresowania w odpowiednim kierunku. Szukajmy rozwojowych szkoleń, pokażmy co potrafimy i udowodnijmy, że potrafimy rozwijać nasze umiejętności. Jeżeli poczujesz się pewnie i przestaniesz się rozwijać, konkurencja pochłonie Cię w zastraszającym tempie. Nadgonienie będzie później bardzo trudne i  kosztowne. Zmiany będą coraz szybsze, na szczęście nasze mózgi są mistrzami nauki – wystarczy dać im szansę. Im więcej będziesz chłonął wiedzy, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło, dlatego tak ważne jest to, abyś nieustannie się rozwijał. Nasz mózg niestety również zaczyna przejawiać utratę siły gdy  jest bez treningu. 

Zmiana branży

Mimo zdobywania ciągle nowych umiejętności i wiedzy, może się okazać, że nie będzie możliwości dalszego rozwijania się w danej dziedzinie. Być może zniknie ona całkowicie z rynku jak np. zdunowie. Dlatego zawsze musisz być przygotowany do zmiany zawodu i elastyczności w doborze zajęcia. Nie zamykaj się na żadną dziedzinę i zawsze miej otwartą głowę. Rozwijaj inne umiejętności, niż tylko te dzięki którym zarabiasz pieniądze. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *