Obecnie mnóstwo firm boryka się z problemami finansowymi, które są pokłosiem zamknięcia wielu sektorów gospodarki. Tendencja zwolnień będzie się nasilać, ponieważ kończą się pieniądze z tarcz antykryzysowych lub wypracowane pieniądze przed jesiennym lockdownem. Utrata pracy to nie koniec świata, jednak jeśli nie chcesz “przepalić” wszystkich oszczędności, musisz zacząć działać i zdobyć nowe źródło zarabiania pieniędzy. Przyjrzyjmy się zatem, co możesz zrobić gdy otrzymałeś wypowiedzenie od pracodawcy.

Bądź widoczny w Internecie

Nikt nie zaoferuje Tobie pracy, jeśli będziesz siedział zamknięty w domu i narzekał na to, że straciłeś źródło utrzymania. Jeśli jesteś w dole, nie możesz dalej kopać i go pogłębiać. Daj się zauważyć i poinformuj świata oraz otoczenie o tym, że jesteś zainteresowany podjęciem nowej pracy. Jeśli masz Facebooka i Twittera, napisz że właśnie rozstałeś się z miejscem zatrudnienia i poszukujesz  zatrudnienia. Być może akurat ktoś to przeczyta i zaproponuje ci pracę lub skontaktuje z kimś, kto może aktualnie poszukiwać kogoś do pomocy.

Następnie załóż profil w serwisie Pracuj.pl. Stwórz CV i wskaż preferencje odnośnie obszarów w których chciałbyś pracować. Na skrzynkę e-mail będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach pracy, które będą mogły Cię zainteresować. Możesz zawęzić poszukiwania do danego miasta lub regionu. Wszystko po to aby jak najtrafniejsze oferty spływały do Ciebie. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie przygody z serwisem LinkedIn. Jest to profesjonalna platforma dla osób pracujących zawodowo. Możesz dzięki niej znaleźć pracę i rozszerzać swoją bazę kontaktów biznesowych. Wypełniając swój profil, możesz zawrzeć tam mnóstwo szczegółów dotyczących przebiegu kariery zawodowej oraz status który pozwoli rekruterom na odnalezienie Twojego profilu. Będzie także otrzymywał powiadomienia kto go przeglądał. Jeśli headhunter będzie zainteresowany Tobą, będzie mógł bezpośrednio do Ciebie napisać. 

Targi pracy

W tym roku ze względu na pandemię, targi pracy odbywały się w formie wirtualnej. Dzięki temu nie wychodząc z domu mogłeś dowiedzieć się wielu rzeczy na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy i skontaktować się z wieloma firmami bezpośrednio. Była to okazja aby dowiedzieć się jakie firmy i na jakie stanowiska poszukują pracowników. Dzięki takiemu wydarzeniu, można się dowiedzieć o istnieniu wielu firm o których nie miało się bladego pojęcia. Wachlarz i przekrój przedsiębiorstw jest tak ogromny, że zapoznanie się z każdą ofertą pracy może zająć tygodnie. To akurat jest bardzo dobra informacja, ponieważ zwiększa to szansę na znalezienie zatrudnienia. Świat zmienił się wraz z rynkiem zatrudnienia, że praca zdalna stała się standardem i zapewne będzie tak po ustaniu pandemii. Już wiele firm zapowiedziało że wprowadza wykonywanie obowiązków zawodowych na stałe lub częściowo z domu jako standard. Dlatego można wykonywać zadania dla firm z całego świata. Znając język obcy można pracować dla organizacji z dowolnego kraju. Zdobycie kontaktów dzięki targom pracy może spowodować, że odkryjemy nowe firmy i będziemy mogli pracować dla ich oddziałów na całym świecie – nie tylko w Polsce. 

A może własny biznes?

Sytuacje kryzysowe sprawiają że wiele biznesów upada. Jednak jest to również szansa na pojawienie się nowych. Dlatego warto zastanowić się, jaką lukę w biznesie można wypełnić. Pandemia spowodowała zmianę sposobu życia i ograniczenie wykonywanie wielu codziennych czynności. Być może dostrzegasz obszary w których mógłbyś zacząć coś robić i dzięki temu rozwinąć swój biznes. Warto również o tym pomyśleć, ponieważ będziesz mógł zyskać niezależność i rozpocząć przygodę z przedsiębiorczością. 

Utrata pracy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jednak jest również katalizatorem zmian, który może pozwolić na zmianę kariery zawodowej lub zbudowanie własnej firmy. Obecna sytuacja jest z pewnością trudna i nieprzewidywalna. Lecz nie jest bez wyjścia i można dokonać wielu spektakularnych rzeczy. Najważniejsze jest działanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Nic nie wydarzy się z dnia na dzień, ale każdy wykonany krok będzie na wagę złota i w końcu się opłaci. Nieszablonowe działanie i wychodzenie poza schemat również będzie niezwykle pomocne. Powodzenia w szukaniu pracy i odnalezieniu własnej ścieżki zawodowej.  

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.