Z pewnością nie raz zdarzyło się, że dokonałeś zakupu produktu lub usługi, a po jakimś czasie okazało się, że przepłaciłeś. Winę za taką sytuację ponoszą z jednej strony firmy, które zawyżają ceny, a z drugiej Ty – ponieważ nie zweryfikowałeś i nie porównałeś cen na rynku. Fundamentalną zasadą w robieniu zakupów, jest brak pośpiechu. W pierwszej kolejności należy zrobić listę potencjalnych firm, w których planujesz dokonać zakupu. Do każdej z nich trzeba zadzwonić lub wysłać e-mail z prośbą o przedstawienie oferty. Dopiero po przeanalizowaniu cen i warunków oferty, można przystąpić do podjęcia decyzji i złożenia zamówienia. Są to absolutne fundamenty podczas robienia zakupów. Sprawdźmy co jeszcze warto zrobić.

Negocjacja ceny

Jeśli upatrzysz sobie firmę, która wstępnie spełnia Twoje oczekiwania produktowe/usługowe i finansowe, to następnie możesz przystąpić do negocjacji ceny. Możesz zapytać, czy jeśli zdecydujesz się na złożenia zamówienia dzisiaj, to czy otrzymasz rabat. Jeśli nie uda się obniżyć ceny, to możesz zapytać o jakiś gratis, wydłużoną gwarancję lub kupon rabatowy na kolejne zakupy. Jeśli zapytasz, masz szansę na uzyskanie korzyści. Możesz też zapytać, czy przy kupnie większej ilości są przewidziane lepsze warunki. Rzadko się się zdarzy, że otrzymasz taką propozycję od sprzedawcy. Dlatego warto samemu podjąć negocjacje. Każda złotówka lub darmowy gadżet to korzyść dla domowego budżetu.

Sprawdzaj opinie

Poza aspektami finansowymi i materialnymi, ogromną rolę odgrywa opinia kontrahenta i jego rzetelność. Jeśli okaże się, że usługa została wykonana niedbale lub towar jest wadliwy, to prawdopodobnie poniesiesz niepotrzebne dodatkowe koszty. Dlatego warto przeczytać opinie o danej firmie. Jeśli przeważają pozytywne, to jest to dobry znak. Jeśli są one w większości negatywne, to niestety jest to czerwony alarm i warto się dwa razy zastanowić nad wyborem takiej wątpliwej firmy. Internet daje teraz możliwość szybkiego sprawdzenia opinii o danym przedsiębiorstwie i jest to niesamowite narzędzie. Zawsze możesz także wykonać telefony do znajomych lub osób które miały styczność z daną firmą. Warto korzystać z rekomendacji innych osób, ponieważ jeśli widzimy, że ta sama firma realizuje inwestycje u kilku naszych sąsiadów, to jest to dobry znak. Oznacza to, że działa w tym przypadku marketing szeptany i jedna osoba poleca drugiej. Dzięki takiej sytuacji, sam możesz wybrać się, aby ocenić efekty wykonania i zapytać w cztery oczy o opinię o wykonanej usłudze i zastosowanych produktach.

Podsumowanie

Jeśli chcesz ustrzec się sytuacji, w której będziesz żałował zakupu, najpierw dobrze się przygotuj. Sprawdź ceny w kilku miejscach, zapytaj o oferowane warunki – ponieważ mogą się różnić w zależności od firmy. Sprawdź ukryte koszty, zapytaj o rabat, a co najważniejsze, sprawdź opinie o danej firmie. Dzisiaj funkcjonuje mnóstwo firm, które chcą dużo zarobić przy najmniejszych kosztach. Najważniejsze jest dla nich szybkie wykonanie i zabranie pieniędzy od klienta. Jednak nie daj się nabrać na takie praktyki. Zweryfikuj dostawcę, jego ceny i jakość wykonania. Uchronisz się dzięki temu przed nadmiernymi kosztami i wykonaniem usługi poniżej oczekiwań. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *