Gdy obserwujesz daną sytuację, to czy za każdym razem racjonalizujesz ją sobie i przyjmujesz taką jaka jest? Czy może jednak próbujesz ją sobie wytłumaczyć we własny logiczny sposób? Gdy już zaczniesz sobie usprawiedliwiać zdarzenie lub czyjeś zachowanie – czy jesteś pewien że zwróciłeś uwagę na wszystkie szczegóły i Twój odbiór jest właściwy? 

Życiowy filtr

Często ludzie dokonują analizy na podstawie swojego doświadczenia i przepuszczają rzeczywistość przez posiadany filtr. Nie biorąc pod uwagę, że mogą coś przeoczyć i po prostu błędnie ocenić konkretne zdarzenie lub nawet własne zachowanie. Starają się wytłumaczyć sobie mnóstwo rzeczy na własną korzyść, pomijając wielokrotnie fakt, że mogą się mylić i dokonać błędnych założeń. Najczęściej ma to miejsce podczas osobistych decyzji i poczynań. Czy zatem logika nie płata figla i sprowadza nas na manowce?

Szybkie decyzje

Ile to już razy podjąłeś decyzje w mgnieniu oka? Rach, ciach i już gotowa odpowiedź. Czy takie nagłe działanie nie jest wrogiem dokonywania trafnych założeń i podejmowania właściwych kroków. Może czas na odkładanie w czasie ostatecznych deklaracji, np. na 24 godziny. Tak aby się przespać, na spokojnie przemyśleć lub zjeść obiad – co często jest zalecane przed podejmowaniem decyzji. Może warto zasięgnąć języka, porady i porozmawiać z kimś kompetentnym – kto będzie w stanie nam pomóc. Jeżeli nikt nie przystawia Tobie do głowy pistoletu i nie będziesz ponosił kar finansowych, to warto się zdystansować i wygospodarować trochę czasu na głębszą i szersza analizę. Widząc okazję na pewno nie raz mogłeś się przekonać, że trzeba tu i teraz się opowiedzieć. Czy jednak na pewno? Może ktoś stosuje manipulację lub techniki negocjacyjne i sprzedażowe aby Cię zachęcić do podjęcia natychmiastowej decyzji? Logika i głowa często wprowadzają nas w błąd poznawczy. Im więcej poznasz manipulacyjnych sztuczek i technik sprzedawców – tym lepiej będziesz się przed nimi bronił. I pomoże to również Tobie w lepszej ocenie sytuacji i analizie potencjalnej okazji. 

Nabranie dystansu

Jeśli nie masz noża na gardle to najlepiej powiedz, że nad daną sprawą się zastanowisz i dopiero później dasz odpowiedź. Ustal konkretny termin i przez ten odroczony czas dokładnie wszystko przemyśl. Zbierz jak najwięcej danych, faktów, za i przeciw, i podejmij decyzję. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że możesz dokonać wyboru na swoją niekorzyść, ale nie ma ludzi nieomylnych. Jednak zdecydowanie warto chwilę się wstrzymać i rozważyć różne warianty postępowania. 

Kwestionowanie myślenia i postrzegania otoczenia

Dobrym sposobem jest patrzenie na swoje zachowanie i myśli z boku. Kwestionowanie własnych założeń i podważanie tego, co powszechnie uważasz za właściwe. Być może podczas takich rozważań dojdziesz do nowych wniosków i zweryfikujesz swoje poglądy i podejście do niektórych spraw. Może obecne myślenie i działanie nie prowadzi Cię do rezultatów na których Ci zależy i po ich korekcie zaczniesz osiągać lepsze wyniki? Coś co wydaje się Tobie na pierwszy rzut oka logiczne, w oczach innego człowieka może wcale takie nie być. Dobrze jest rozmawiać z wieloma osobami i czerpać ich mądrość. Albo zaimplementujemy coś do swojego życia, albo odrzucimy. Cenne jednak będzie doświadczenie innego punktu widzenia, przecież nie jesteśmy nieomylni i możemy błędnie oceniać wiele sytuacji w życiu. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *