Wiele osób pisze różne rzeczy w sieci i podaje się za specjalistę, mimo że nie ma do tego w ogóle kompetencji. Jeżeli będziesz wierzył wszystkim ludziom, którzy wypisują, powiedzmy sobie szczerze  głupoty, to prędzej czy później się poparzysz. Do wszystkich informacji podchodź z głową i weryfikuj każdą “ciekawą” informację.

Zabraknie cukru

Pewnie każdy z was ostatnio słyszał, że zabraknie cukru, a nowe jego dostawy będą kosztowały 100, 200 a może nawet 300% więcej!. Kto to powiedział? Jakie przesłanki miał, aby nas o tym informować? Czy to jest w ogóle prawda? Wiele osób nie zadało sobie tych pytań i nie mają pojęcia, czy są one prawdziwe, a mimo to pobiegli do sklepów po pełne wózki cukru. Pytanie co z nim zrobią? Nie wiem jak Wy ale mi kilogram cukru starcza na kilka tygodni. Wiem, że jest okres kiedy można przetwarzać owoce i zużywamy go więcej, ale wątpię aby aż 50 kg było komuś potrzebne. 

Nie uczymy się 

Kilka tygodni mieliśmy podobną sytuację na stacjach paliw oraz bankach. Ludzie w popłochu wypłacali pieniądze i gromadzili paliwa we wszystko co znaleźli w domach, bo obawiali się, że paliwa zabraknie. Jak się okazało na niektórych stacjach ceny poszybowały od razu do góry, a na innych rzeczywiście zabrakło paliw, ale co było przyczyną? No właśnie te nadmiarowe zakupy klientów a nie brak surowca na rynku. Po kilku dniach uzupełniono zapasy i do dzisiaj jakoś paliwo jest, a większość gotówki wróciła do banków. Wcześniej na początku pandemii społeczeństwa wykupywały papier toaletowy, którego również nie zabrakło. 

Emocje

Dajemy się ponieść emocjom. Kiedy widzimy, że duża część ludzi zaczyna coś gromadzić, my również to robimy. Jest to zupełnie naturalny odruch. Bez niego złoto nie miałoby dla nas większej wartości. Kiedyś służyło do płacenia, dzisiaj do elektroniki, ale mimo to, wielu z nas lokuje w nim swoje środki finansowe. Musimy się jednak nauczyć panować nad tym odruchem. Czy jak widzisz, że ktoś kupuje pełen wózek papieru toaletowego, to nie powinna nam się zapalić czerwone światełko? Co z tym zrobić, gdzie składować, dlaczego akurat tego towaru miałoby zabraknąć. Na przytoczonych wcześniej przykładach widać jednoznacznie, że w naszej części świata raczej nie brakuje podstawowych towarów.

Pieniądze

Dzieje się tak, ponieważ żyjemy w najbogatszej części świata. Wielu zacznie zaraz mówić, że Polska jest biedna a to nie jest prawda. Polska jest w 23 największą gospodarką świata w 2021 roku i szacuje się, że w tym będzie już na 22 miejscu. Czy się to komuś podoba czy nie, mamy dużą ilość pieniędzy i możemy przebić oferty za produkty inne kraje. Oczywiście prawdą jest, że Francja czy Niemcy są bogatsze, ale również prawdą jest, że Dania czy Izrael mają mniejsze PKB niż my. Każdy z  nas odczuje rosnące cenny, ale nadal będziemy mogli żyć spokojnie. 

Strach się bać 

Przeglądając jednak Internet, to mam wrażenie, że już powinno nas nie być, bo różni ludzie wróżą nam ciągle katastrofy i braki we wszystkim. Pamiętajcie, że słuchając wszystkich, będziecie podatni na manipulację. Szukajcie autorytety, które potrafią pokazać swoje tezy w twardych danych. Pamiętajcie, że najbliższe lata mogą być ciężkie, dlatego warto jeszcze odłożyć oszczędności, aby przetrwać ciężki czas, ale nie wpadajcie w panikę i nie dajcie się wciągnąć w stadny strach. Z rozsądkiem i przemyślanie, bo inaczej się poparzyć chociażby wydając wszystkie oszczędności bo inflacja, a za pół roku zepsuje się wam auto i będzie trzeba się ratować kredytem aby dojechać do pracy, a pamiętajcie każdy kredyt gotówkowy będzie droższy niż utrata  kilku tysięcy złotych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *