Dziesiątego Lutego odbył się protest mediów przeciwko nowej daninie proponowanej przez PiS. Co ciekawe, koalicjanci nie bardzo chcą się wypowiadać na ten temat. Oznacza to, że jest to pomysł Jarosława Kaczyńskiego i jego posłów. Wielu uważa, że pod pretekstem COVID i braku pieniędzy chce pozbyć się z Polski niezależnych mediów wspieranych zagranicznym kapitałem. Czy Nas zwykłych ludzi powinno to niepokoić??

Źródła informacji

Zacznijmy od tego, że mnogość źródeł informacji jest nam niezbędna. Abyśmy mogli wykształcić własne zdanie musimy mieć możliwość zapoznania się z opiniami mediów prawicowcy, lewicowych itd. Nie wystarczy, że wszędzie przeczytamy to samo ponieważ nie będziemy mogli sobie wyrobić innego – własnego zdania. Jeżeli media pokazują różne aspekty danego tematu pozwalają wybierać odbiorcy te, które są mu bliższe lub stanąć przeciwko jakieś opinii. Jeżeli nie będziemy mieli tej możliwości wszyscy będziemy mieli zawężony widok a osoby, które fundamentalnie nie zgadzają się z głównym nurtem będą uważane za dziwaków i odrzucane przez nakierowane społeczeństwo.

Dochód większości mediów

Teraz zastanówmy się skąd media mają pieniądze. Jak pewnie się domyślacie, większości z reklamy. Nie tylko mnie denerwują bloki reklamowe w tv czy radiu, które czasami są dłuższe niż program. Ale nie bierze się to znikąd. Produkowanie treści jest bardzo drogie, kupowanie ich niewiele tańsze, więc aby zarobić należy sprzedać odpowiednio dużo contentu i reklamy wokół niego. Oczywiście są media które utrzymują się z datków ludzi ale są one zasadniczo małe i ciężko dotrzeć im do większej grupy odbiorców – właśnie z powodu niskich przychodów. Jednym słowem nie stać ich na dużą reklamę i zdobywanie kolejnych widzów. Ta zasada również dotyczy się czasopism czy gazet. One również utrzymują się w większości z pieniędzy za reklamę a pieniądze ze sprzedaży są za niskie aby pokryć wszystkie koszty dostarczenia gazety do twoich rąk. Albo zapłacisz za nie 3 razy więcej albo godzisz się na reklamę. Sądzę, że jak Twoje ulubione czasopismo będzie kosztowało 50 zł to zrezygnujesz z jego zakupu. Jeżeli nie daj znać w komentarzu.

Danina PiS

Jak sam możesz już wywnioskować, podatek od przychodu z reklamy jest dużym obciążeniem. Spora część, szczególnie tych mniejszych wydawnictw, portali, prasy itd. może nie być wstanie się utrzymać. Bezpośrednio z pomniejszeniu przychodu z reklam a dwa z mniejszych wpływów od odbiorcy, który nie będzie chciał płacić za gorszy content lub nie będzie go na to stać. I o to w ten sposób pozbędziemy się części mediów, które nie mówią jednym głosem z rządzącymi. No dobrze, ale powiesz że duże media i tak sobie poradzą. Być może tak a może nie.  Na pewno spora część międzynarodowych inwestorów przeanalizuje czy jest sens walczyć o kilka złotych przychodu  skoro w innych krajach zarabiają miliony. Dla funduszu zarządzającego miliardami pewnie nie będzie to istotne. I co się stanie z tymi mediami? Albo zwolnią pracowników i znikną z Polski albo zostaną wykupione przez polskie spółki skarbu Państwa , jak niedawno zrobił Orlen. Czas pokaże czy władza się nie ugnie. W każdym razie w interesie każdego jest aby media były i “mówiły” w różnych językach a my musimy wyciągnąć najważniejsze dla nas i mieć możliwość nie zgodzenia się z częścią z nich. Daj znać co ty o tym sądzisz.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *