Wielu z nas posiada silną wiarę w swoje przekonania i wiedzę. Jednak kiedy to przekonanie przeradza się w opinię o swojej nieomylności, zaczyna się robić niebezpiecznie. Każdy z nas powinien mieć otwarty umysł i dopuszczać do siebie opinię innych. Być może ktoś zauważa pewne zagadnienie z innej strony i może do naszego rozumowania dołożyć kolejny kawałek wiedzy, poprawiającej zrozumienie otaczającego nas świata.

Wiem i już!!

Najgorszym typem człowieka jest taka osoba, która wie i już. Nie słucha argumentów, powtarza cały czas ten sam argument i uważa nas za idiotę, tylko dlatego, że uważa inaczej. Uważa, a nie wie zupełnie nic w danym temacie. Chyba każdy zna kogoś takiego. Zróbcie wszystko, aby nie stać się kimś takim. Chyba nie chcesz rozmawiać ze specjalistą w danej dziedzinie i próbować mu wmówić, że jest inaczej, podczas gdy  ta osoba na co dzień wykonuje pracę, o której Ty tylko przeczytałeś, źle wyciągając wnioski ze zdobytej wiedzy.

Każdy może się czegoś nauczyć

Będąc nawet specjalistą w danej dziedzinie, nie jest możliwe, abyśmy wiedzieli wszystko. Dlatego najlepsi z najlepszych, cały czas dokształcają się i zdobywają wiedzę na wszelkiego rodzaju szkoleniach czy seminariach. Świat wokół nas się zmienia i nasza widza musi być cały czas poprawiana i rewidowana. Jeżeli ktoś uważa, że wie już wszystko, to oznacza, że za kilka lat spadnie z piedestału. Dlatego należy być otwartym na nowe doświadczenia i technologie. 

Wulgarny w swojej pomyłce

Niestety muszę zauważyć, że coraz więcej osób nie umie dopuścić do siebie, że mogą się mylić. Za wszelką cenę będą udowodnić swoją kompetencję i umiejętności. Jak zabraknie im niestety argumentów, przechodzą do obscenicznego upokarzania swojego rozmówcy mimo, że ten ma rację. Nie ma to jak rzucić przekleństwem i obrazić rozmówcę. Naprawdę do niczego nie prowadzi taka retoryka. Mamy wystarczająco dużo hejtu w Internecie i życiu codziennym. Nie musimy więcej go dokładać, dlatego proszę o zawsze retoryczną i kulturalną rozmowę, również na naszym portalu  pod artykułami.

Zapieczętowana głowa

Niestety, osoby które podejmują powyżej opisane kroki, aby utrzymać swoją tezę, mają zablokowane umysły. Nie ma siły, która zmieni ich postrzeganie świata. Będą wyszukiwać wszelkich informacji, które potwierdzają ich przekonania. Jak dobrze wiecie, dzisiaj w Internecie znajdziecie “artykuły” udowadniające każdą tezę, mimo że jest w 100% kłamliwa, bez poparcia w żadnych badaniach czy danych statystycznych. 

Jeżeli traficie na zablokowanego odbiorcę w swojej rozmowie, lepiej jest odpuścić, bo być może, nawet jak udowodnicie takiej osobie, że się myli to i tak powie, że właśnie została przez nas oszukana. Niektóre rozmowy po prostu nie mają sensu i lepiej je przerwać. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.