Zmysły odpowiadają za poprawne funkcjonowanie naszego ciała. Słuch, wzrok, węch, smak, dotyk, czucie, równowaga i intuicja sprawiają, że komunikujemy się z otoczeniem i odbieramy sygnały jakie nam funduje. Im lepiej je poznamy, tym pełniejsze będzie odbieranie bodźców jakie do nas będą na co dzień docierać. Książka Rudigera Brauna “Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” pomaga nam odkryć sekrety naszych zmysłów i pokazuje, jak możemy je lepiej wykorzystać. Traktujemy je jako coś oczywistego i nie zastanawiamy się nad ich działaniem. Mimo iż za każdym zmysłem stoją uwarunkowania biologiczne – złożone z niezwykłej liczby procesów zachodzących w naszym ciele. 

Wewnętrzne sekrety

W swojej publikacji autor skupia się na ujawnieniu tajemnic i złożoności zmysłów – które odpowiadają za nasze pojmowanie i odczuwanie otaczającej nas rzeczywistości. Ujawnia sekrety skrywane przez nasz organizm, o jakich nie mieliśmy pojęcia. Wskazuje na pozytywne aspekty gdy zmysły funkcjonują prawidłowo oraz opisuje zagrożenia gdy ulegają uszkodzeniu. Dodatkowo rzuca światło na to, co dzieje się w naszym ciele i co prowadzi do uruchomienia się konkretnego zmysłu np. gdy dotykamy danego przedmiotu i co prowadzi do odczuwania przez skórę danego wrażenia. Ilość danych przetwarzanych przez nasz mózg w takich sytuacjach jest ogromna. Jest wręcz niemożliwe abyśmy zdawali sobie z tego sprawę w codziennej rutynie. 

Ćwiczenie zmysłów

Rudiger Braun podaje na łamach książki szereg przykładów związanych z funkcjonowaniem zmysłów, i podpowiada jak można je wytrenować aby działały jeszcze lepiej. Na szczególną uwagę zasługuje fragment dotyczący muzykoterapii i jej wykorzystania w codziennym życiu. Oddziaływanie muzyki pomaga leczyć ludzi z wielu dolegliwości – wpływa ona doskonale na nasze samopoczucie. Muzyka poprawia nastrój gdy jesteśmy przygnębieni, a także może nas skłonić do określonych zachowań. Zdają sobie z tego sprawę również osoby zajmujące się marketingiem oraz profesjonalni muzycy. Tego w jaki sposób wykorzystują dźwięki dowiecie się z lektury książki.

Niezwykłe wrażenia

Każdy odbiera otoczenia w inny sposób. Ludzie zwracają uwagę na różne rzeczy i postrzegają świat subiektywnie. Pojęcie piękna i atrakcyjności jest diametralnie odmienne. Dla jednej osoby coś będzie elementem budzącym podziw, a inna nawet nie zwróci na to uwagi. Wzrok potrafi skupiać uwagę na czymś co go zafascynowało i zbiera z otoczenia atrakcyjne dla nas barwy. Jeśli brakuje dla niego światła, może to spowodować nawet depresję. Dlatego ciekawym przykładem w książce jest sposób jej leczenia za pomocą naświetlania lampami imitującymi naturalny blask. Choć jest to mało popularna metoda, zyskuje na znaczeniu i jest coraz śmielej stosowana.

Wzajemne połączenia

Nasze ciało i głowa to skorelowany system połączeń – podobnie jest ze zmysłami. Autor wyjaśnia w jaki sposób jeden wpływa na drugi. Dobrym przykładem jest słuch i równowaga. Zaburzenia tego pierwszego mogą zaburzyć działanie drugiego. Opisuje również znaczenie intuicji, tak często traktowanej po macoszemu i przez wielu ignorowanej. Za najtrudniejsze sytuacje w naszym życiu odpowiada właśnie ten tajemniczy zmysł. Zbudowany na bazie doświadczeń i podświadomości. 

Podsumowanie

Im bardziej poznamy nasze zmysły, tym większą szansę mamy na lepsze funkcjonowanie i radzenie sobie w życiu. Zignorowanie tych kluczowych elementów może pozbawić nas pełnego i satysfakcjonującego życia. Mało kto przecież chciałby nie mieć zmysłu wzroku, dotyku i smaku. Są to jedne z najistotniejszych zmysłów jakie posiadamy i dzięki nim świat jest dla nas fascynujący. Jeśli zauważymy niepokojącą zmianę i w porę zareagujemy, mamy szansę naprawić ewentualne uszkodzenia i nieprawidłowości. Jeśli wykorzystamy w naszym działaniu intuicję i będziemy z niej lepiej korzystać, to mamy okazję podejmować korzystniejsze decyzje. Co przełoży się na udane i obfitujące w sukcesy życie. Przeczytajcie książkę “Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” i poznajcie tajemnice zmysłów aby działały na waszą korzyść.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *