Na co dzień zastanawiamy się nad wieloma rzeczami. Gdy stajemy w obliczu wyboru, większość ludzi chce mieć pewność że podejmie najlepszą z możliwych decyzji. Jednak życiu bardzo rzadko zdarza się że możemy coś przewidzieć. Podejmujemy ryzyko i robimy co w naszej mocy aby wszystko szło po naszej myśli. W tym wpisie zastanowimy się czy opłaca się ryzykować, czy może jednak lepszym rozwiązaniem jest ostrożność?

Wielka niewiadoma

Nasz umysł uwielbia sprawdzone strategie i sytuacje, które zna. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie i działamy na autopilocie. Wokół nas tworzy się strefa komfortu i bezpieczeństwa, dzięki której wiemy gdzie co się znajduje i mamy świadomość jak postępować. Dla niektórych jednostek owszem jest to sytuacja idealna – lecz powoduje kręcenie się w kółko, a nawet zatrzymanie się w rozwoju. Czy rzeczywiście poruszanie się wyłącznie po znanym nam terenie jest dobrym wyjściem? Rozwój wiąże się generalnie z wystawianiem swojej osoby na nowe bodźce i sytuacje. Dzięki czemu wzbogacamy bagaż swoich doświadczeń i mamy więcej punktów odniesienia do naszej rzeczywistości. Znajdując się w nowym miejscu i otoczeniu musimy się wysilić oraz myśleć intensywniej. Tak jak mięśnie potrzebują treningu – tak samo umysł wymaga wysiłku aby się rozwijać. Im więcej nowych rzeczy będziemy doświadczać, tym bardziej na tym zyskamy. Przełoży się to na wzbogacenie naszego umysłu, zdobycie nowych umiejętności oraz wiedzy – która pomoże osiągać nam upragnione cele. 

Podróż w nieznane

Częstym dylematem u wielu osób jest otworzenie własnej firmy lub pozostanie na “bezpiecznym” etacie. Wahają się i latami myślą o swoim biznesie, jednak boją się zrobić ten pierwszy krok. Mimo iż są ekspertami w swojej dziedzinie i wiedzą o swojej branży praktycznie wszystko, to nie mają pewności czy poradzą sobie na “swoim”. Trenerzy biznesu często mawiają że nie nauczysz się pływać stojąc z boku i tylko patrząc na wodę w basenie. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ najlepiej uczymy się i przyswajamy wiedzę w praktyce gdy wykonujemy daną czynność. Niekiedy wystarczy zrobić ten pierwszy, a zarazem najważniejszy krok – co pozwala wywołać sekwencję kolejnych zdarzeń. Być może to czego się obawiamy będzie tym, czego nam było potrzeba i co okaże się obiektem naszego pożądania. Tak czy inaczej warto próbować i ryzykować, ponieważ bez tego nigdy nie dowiemy się co możemy osiągnąć w życiu. 

Fortuna sprzyja odważnym

Nie od dziś wiadomo, że osoby które odznaczają się odwagą – odnoszą sukcesy i osiągają nieprzeciętne wyniki. Ktoś kto waha się i zastanawia się czy zrobić coś czy nie, zostaje daleko w tyle. Podczas gdy śmiałkowie brną do przodu, krok po kroku realizując zamierzone działania. Nie zniechęcają się niepowodzeniami i podejmują się kolejnych zajęć. Analizują swoje czyny i wprowadzają korekty. Dla nich liczy się finalny rezultat, nie rozpamiętują porażki. Jednocześnie delektują się drogą którą muszą przebyć. Gra jest dla nich wszystkim.

Obawy i rozterki

W naszych głowach zawsze będą pojawiać się wątpliwości. Nikt nie jest wolny od tego typu myśli. Lecz czy pomaga nam zwątpienie w siebie i swoje możliwości? Często sabotujemy swoje możliwości i poczynania, twierdząc że czegoś nie wiemy i nie potrafimy. Na początku nowego przedsięwzięcia zawsze robimy coś niezdarnie i po omacku. Potrzebujemy czasu żeby się wdrożyć i nabyć biegłości w wybranej dziedzinie. Nikt od razu nie rodzi się mistrzem w danej dziedzinie. Potrzeba czas i energii żeby się nauczyć czegoś nowego. 

Satysfakcja z sukcesu

Początkowe zwątpienie odchodzi w niepamięć w momencie, gdy uda nam się zrealizować nasze założenia określane jako ryzykowne. Wówczas czujemy dumę i radość że nie poddaliśmy się i doprowadziliśmy do finału swoje przedsięwzięcie. Nagle głosy krytykantów milkną i już nikt nie uważa nas za lekkomyślnych. Wtedy pojawia się podziw i zazdrość że dopięliśmy swego. Śmiałe decyzje i działania zawsze ściągają na siebie różne nieprzychylne głosy. Jest to część naszego życia i procesu które trzeba przebyć aby osiągnąć swoje cele. 

Otwarta głowa na okazje

Wiele okazji przechodzi nam koło nosa gdy się zbyt długo zastanawiamy co zrobić. Wówczas ktoś inny zajmuje nasze miejsce lub korzysta z tego czym sami mogliśmy się zająć. Działając zdecydowanie i w tempie jesteśmy w stanie wykorzystywać nadarzające się okazje i nie marnować ich. Oczywiście nie każda będzie dla nas na tyle korzystna aby ją chwycić. Rozwaga i realna ocena jest równie cenna jak odpowiednio szybka reakcja. Ważne aby być świadomym tego, co nam się przytrafia i co nam podsuwa życie. Ponieważ może być tak, że będziemy bardzo żałować sytuacji w której nie zareagowaliśmy odpowiednio sprawnie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *