W wielu firmach dochodzi do ogromnej rotacji pracowników. Wynika to w dużym stopniu z niezrozumienia kompetencji zatrudnianych osób i niewłaściwego dopasowania do odpowiedniej dla nich roli w przedsiębiorstwie. W książce “Praca przyjazna dla mózgu. Dlaczego utalentowani pracownicy odchodzą i jak ich zatrzymać”, która ukazała się dzięki wydawnictwu ICAN Institute, Friederike Fabritius wyjaśnia zagadnienie profilu neurobehawioralnego różnych osób i w jaki sposób zatroszczyć się o poszczególnych pracowników w swojej organizacji – tak aby dany pracownik czuł się komfortowo w miejscu pracy i wykorzystywał w pełni swój potencjał. 

Zerwanie ze starym myśleniem o pracy

W swojej książce, autorka burzy wiele krzywdzących zachowań wobec pracowników przez przełożonych i promuje pozytywne wartości, które pomogą stworzyć lepsze miejsca pracy. Zwraca uwagę na większą rolę kobiet, które bardzo często są lepszymi liderkami w największych i najlepszych firmach. Podejmuje także temat różnorodności kulturowej i różnego podejścia do życia oraz wpływu sytuacji prywatnej na życie zawodowe. Co najważniejsze Friederike Fabritius doszczętnie niszczy kult przepracowania i zarywania nocy nad nieustanną pracę. Ten prehistoryczny model powinien już na stałe odejść w niepamięć, ponieważ zwyczajnie się nie sprawdza, prowadzi do wyniszczenia psychicznego i fizycznego ludzi. Promuje zatem model pracy świadomej w zakresie efektywności, pielęgnowania życia prywatnego w kontekście zdrowia i życia prywatnego. Dowodzi, że szczęśliwe życie poza obowiązkami zawodowymi, prowadzi do lepszych wyników w codziennej pracy. Podnosi również temat matek wychowujących dzieci i jak ważne jest to, aby wspierać je w wychowywaniu swoich pociech, co pozwoli im na lepsze skupienie na rozwijaniu swojej kariery oraz rozwoju przedsiębiorstwa w którym się realizują. 

Przyjazne miejsce pracy

Z książki można dowiedzieć się, jak powinno wyglądać komfortowe i przyjazne miejsce pracy i jak przyciągać najlepsze talenty. Podaje przykłady karygodnych praktyk  w firmach zarówno wobec mężczyzn jak i kobiet. Z pewnością wiele osób podczas lektury tej książki przypomni sobie, gdy doświadczyło sytuacji w której poprzedni szef zachował się jak zwyczajny palant. I zapewne był to impuls do zmiany miejsca pracy. Jeśli raz pojawi się nieprzyjemna sytuacja to istnieje szansa że się powtórzy. W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby znosić złego zachowania ze strony przełożonych.  Z pewnością zmiana wyjdzie wam na dobre, podobnie jak miało to miejsce w przypadku autorki. Dzięki temu odnosi wielkie sukcesy w dziedzinie, która sprawia jej radość i  satysfakcję. 

Podsumowanie

Miejsce wykonywanej pracy powinno być przyjemne, komfortowego i zachęcać do przychodzenia do niego każdego dnia. Rolą szefów i liderów jest zapewnienie takich warunków dla swoich pracowników. Jak to zrobić? Tego dowiecie się z książki “Praca przyjazna dla mózgu. Dlaczego utalentowani pracownicy odchodzą i jak ich zatrzymać”. Poznacie sposoby na stworzenie przestrzeni dla ludzi, w której będą się rozwijać, zdobywać nowe kompetencje, przestawiać i realizować nowe spektakularne pomysły. Wszystko to pomoże waszym firmom rosnąć i odnosić sukcesy na danym rynku. Dzięki  posiadaniu zadowolonych pracowników, możecie stać się bezkonkurencyjnym przedsiębiorstwami. Jeśli osoby wykonujące swoje obowiązki będą szczęśliwie to przełoży się to na innowacje i zadowolenie klientów. Prezesów firm i managerów należy edukować w zakresie kompetencji miękkich i tworzenia przyjaznych miejsc pracy i na pewno jest dużo do zrobienia w tym zakresie. Dzięki tej publikacji może dokonać rewolucji i wykreować miejsce pracy z którego ludzie nie będą chcieli odchodzić. Sięgnijcie po tę pozycję i stwórzcie najlepsze warunki swoim pracownikom i z ich pomocą podbijajcie rynek. Zrozumcie różnorodne charaktery ludzi jakich zatrudniacie i pozwólcie im realizować innowacyjne pomysły oraz zapewnijcie im różnorodne warunki pracy, dopasowane do ich trybu życia, sytuacji w jakiej się znajdują oraz jakimi są ludźmi z natury. Do tego ważna jest wspierająca i pozytywna kultura miejsca pracy. Te elementy zapewnią wam sukces. Dlatego nie wahajcie się i zabierzcie się za lekturę tej książki. Będą to dobrze zainwestowane pieniądze w rozwój waszej firmy i was samych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *