Aktualnie jesteśmy bombardowani różnego rodzaju teoriami zarządzania, wdrażania nowych pomysłów, stylów przywództwa i prowadzenia firmy pod wieloma względami. Dzisiaj praktycznie każdy może stać się ekspertem i lansować “nowe i sprawdzone” metody. Bardzo łatwo jest wejść na minę i zacząć słuchać nieodpowiednich osób, jakie nie znają nas i realiów w jakich funkcjonujemy. Kierując się teoretycznymi pojęciami i niewiele mającymi wspólnego z rzeczywistością poglądami, możemy zaszkodzić sobie i firmie w której pracujemy. Dlatego bardzo istotne jest filtrowanie zdobywanej wiedzy i stosowanie w praktyce tej, która wnosi realne korzyści i jest najwyższej jakości. Z gąszczu olbrzymiej ilości wiedzy, jaka jest dostępna na rynku, wyłania się i wyróżnia książka “Twórcze napięcia. Jak radzić sobie z trudnymi wyborami w procesach innowacyjnych” – której autorami są Christopher B. Bingham – Rory M. McDonald. Natomiast za jej wydanie odpowiada ICAN Institute. Zapraszam do przeczytania recenzji.

Analiza rzeczywistości biznesowej

Na podstawie zebranych informacji i obserwacji świata biznesowego, autorzy przedstawili wnioski, które z jednej strony obalają wiele narosłych mitów w stosunku do firm i szefów odnoszących sukcesy oraz zaprezentowali sprawdzone działania, jakie mogą w dużym stopniu przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. Nie kreują magicznych porad, lecz stąpając twardo po ziemi, ujawniają rozsądne i proste metody działania. Wszystko po to, aby pozytywnie wpłynąć na styl przywództwa i skuteczne wdrażanie innowacji. Oczywiście nie ma 100% sprawdzonych reguł, jakie zawsze i w każdych warunkach będą owocowały pozytywnymi efektami. Jednak przedstawione sposoby postępowania, są poparte konkretnymi przykładami i odnoszą się do realiów, z jakimi przedsiębiorcy mają do czynienia każdego dnia. 

Weryfikacja innowacji

Jednym z wielu istotnych atutów książki, jest przedstawienie sekwencji działania w zakresie wdrażania innowacji i zaprezentowanie sytuacji z działalności takich firm jak Under Armour, P&G lub Instagram. Pomaga to nam zrozumieć kontekst i schemat działania oraz rozpoznawanie trudności, z jakimi te firmy miały do czynienia. Zaskoczeniem mogą być sytuacje powstałe w tych firmach i do jakich wniosków doszli zarządzający i jakie ostatecznie wyniki pojawiły się dzięki zmianie kierunku funkcjonowania produktów i usług w tych przedsiębiorstwach. Autorzy weryfikują innowacje wdrażane w życie i podpowiadają, co i jak można zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty. W podsumowaniach każdego rozdziału, w czytelny sposób pokazują, co powinno się robić a czego lepiej unikać. Prezentują również możliwe rezultaty, jakie mogą otrzymać firmy, które podejmą wysiłek zastosowania zmian i wdrożenia innowacji w swoich przedsiębiorstwach. Tak szerokie spojrzenie jest niezwykle cenne i wyjątkowe, ponieważ daje szerokie pole widzenia i sprawia, że lepiej możemy zrozumieć swój biznes i rynek w jakim funkcjonujemy. 

Podsumowanie

Trudno o złotą receptę na współczesne problemy firm, jednak dzięki racjonalnemu podejściu i dogłębnej analizie sytuacji, w jakiej znajduje się dana firma, jest możliwe dokonanie skutecznej innowacji i polepszenia sytuacji biznesowej konkretnej firmy. Czasem pozornie błahe działania mogą przynieść niesamowite efekty i takie przykłady można właśnie znaleźć w książce Twórcze napięcia. Jak radzić sobie z trudnymi wyborami w procesach innowacyjnych”. Elastyczne podejście do zarządzania i wdrażania nowych pomysłów będzie owocować długofalowo i powinno być standardem w każdej firmie. Nie sposób ustrzec się błędów, lecz wnikliwe spoglądanie na konkurencję i świat biznesu, może zdziałać cuda i wnieść nową jakość do danej organizacji. Trzeba tylko mieć otwartą głowę i aktywnie poszukiwać sprawdzonych metod działania na co dzień. Na przykładach z historii Netflixa i P&G Christopher B. Bingham i Rory M. McDonald pokazują, że nie zawsze należy opierać się na danych i ściśle działać w oparciu o nie. Niektóre produkty i usługi zyskały niesamowitą popularności dzięki temu, że ktoś miał zwyczajnie nosa i intuicję. Reszta jest historią i dzisiaj nikt nie wyobraża sobie w ofercie tych firm braku pewnych elementów. Po szczegóły odsyłam do książki, która jest naszpikowana niesamowitymi historiami i wskazówkami, jakie można zastosować w firmie, co sprawi, że będzie rozwijać się coraz lepiej każdego dnia. Gorąco polecam tę publikację!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *