Codziennie wchodzimy w interakcje z różnego rodzaju ludźmi, na różnych płaszczyznach życia. Z jednymi łączą nas relacje zawodowe, przyjacielskie lub rodzinne, a z innymi tylko okazjonalne i kurtuazyjne. Z każdą osobą komunikujemy się za pomocą słów, które posiadają ogromną moc, mogą wzmacniać lub niszczyć nas lub drugiego człowieka. Bardzo często jednak komunikaty werbalne powodują ból emocjonalny i mogą powodować złe samopoczucie i manipulację. Ważne jest to, aby wiedzieć, jak bronić się przed negatywnymi skutkami negatywnych słów i bronić swojej godności oraz nie pozwolić na wciągnięcie się w emocjonalną grę oponenta. W swojej książce “Toksyczne relacje”, Bernardo Stamateas – światowej sławy psycholog, odkrywa przed nami mechanizmy manipulacji i przedstawia techniki rozpoznawania i obrony przed negatywnymi skutkami m.in. drwin, krytyki czy też odrzucenia. Zapraszam do przeczytania naszej recenzji tej publikacji i przyjrzenia się jej treści.

Rozszyfrowanie werbalnych nadużyć

Autor rozkłada na czynniki pierwsze najważniejsze nadużycia słowne, z jakimi możemy się zetknąć w trakcie interakcji z negatywnym człowiekiem. Pokazuje nam czytelnikom, w jaki sposób rozpoznać toksyczną osobę, jej destrukcyjne zachowanie i jak możemy bronić się przed jej zachowaniem. Co najważniejsze, otrzymujemy zestaw konkretnych technik, wyszczególnionych w publikacji. Odnoszą się one do różnych sytuacji życiowych i możemy skorzystać z tego arsenału w wielu obszarach naszego życia. Najważniejsze jest także to, że nie ważne z jak trudną sytuacją się borykamy i jak wielkim nękaniem ze strony innej osoby mamy do czynienia, zawsze mamy możliwość obrony i ochrony swojej godności w kontakcie z osobą, która nas nęka i próbuje nami manipulować. Warto skrupulatnie przyjrzeć się każdej z zaprezentowanych technik, ponieważ możemy znaleźć się w sytuacji w której będziemy mogli z niej skorzystać i wyjść obronną ręką z werbalnej przemocy.

Źródło: Materiały graficzne Wydawnictwa Bellona

Wzmocnienie charakteru i ducha

Bernardo Stamateas przedstawia twarde argumenty, potwierdzające przemoc werbalną, jaka jest stosowana przez różne osoby w miejscu pracy, rodzinie, związkach czy relacjach biznesowych. Wiele osób tkwi w takich miejscach przed długi czas, ponieważ nie potrafią znaleźć rozwiązania i wyjścia z trudnych i toksycznych sytuacji. Jednak na kartach książki, autor prezentuje różnego rodzaju warianty zmiany swojego położenia i wydostania się pułapki tkwienia w toksycznych relacjach. Poza wspomnianymi technikami reagowania, dodaje także element duchowy i motywacyjny. Za sprawą wplatania cytatów, pokazuje perspektywę wielkich myślicieli, co może nam pomóc w poprawie jakości naszego życia i zmiany sposobu myślenia oraz reagowania na określone zdarzenia. 

Podsumowanie

Toksyczne relacje” to książka o jednym z najważniejszych aspektów naszego życia – relacjach z innymi ludźmi. Określają one w dużym stopniu jakość naszego życia, poziom szczęścia i naszą pewność siebie. Poprzez właściwe komunikowanie się i utrzymywanie odpowiednich stosunków z innymi, możemy kształtować nasze życie. Jednak może zostać ono zaburzone poprzez relacje negatywne i toksyczne. To do nas zależy, czy pozwolimy innym nami manipulować i niszczyć nasze samopoczucie. Możemy świadomie wybierać ludzi z jakimi się spotykamy i wyznaczać granicę, jakiej nie może nikt przekroczyć. Sami również dawajmy przykład stosowania dobrych praktyka w relacjach z innymi. Uprzejmość, wsparcie i dobre słowo zawsze będą w cenie i w kontrze do szydzenia, obrażania, nękania, mobbingu i zastraszania. Dzięki radom zawartym w książce, będziemy mogli rozpoznawać, analizować i reagować na akty słownej przemocy. Szkoda naszego czasu na tkwienie w bolesnych relacjach z innymi i pozwalanie innym na niszczenie naszego życia poprzez manipulację. Sami możemy dokonywać wyboru i czerpać z pozytywnych relacji z wartościowymi ludźmi każdego dnia. Zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł i dogłębne przeanalizowanie zawartych tam spostrzeżeń i technik. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *