Ciało Bruce’a Lee było jego wizytówką i dowodziło, że można wytrenować oraz wyrzeźbić ciało w sposób perfekcyjny. Legendarny mistrz sztuk walki i aktor był osobą, którą można podziwiać po dziś dzień oraz brać z niego przykład w zakresie treningu siłowego, aerobowego i walki. Dzięki swojemu poświęceniu i zaangażowaniu, zdobył wnikliwą wiedzę na temat modelowania ludzkiego ciała, wzmacniania go i zdobywania siły. Dzięki Wydawnictwu Vis-a-Vis Etiuda, na rynku wydawniczym pojawiła się ponownie książka Sztuka kształtowania ciała”. Dlatego każdy wielbiciel sztuk walki i mistrza Lee, może zgłębić tajniki jego wiedzy, sposobu myślenia i trenowania ciała. Zapraszam do recenzji tej niezwykłej publikacji, której współautorem jest jego wieloletni przyjaciel John Little.

Pasja i poświęcenie

Pomimo swojego krótkiego życia, Bruce Lee zapisał się na kartach historii jako wybitny mistrz sztuk walki, aktor i sportowiec. Zasłynął z wkładania w swoje profesje ogromnej ilości wysiłku, czasu i poświęcenia. Efektem jego poczynań jest to, że praktycznie każdy o nim słyszał, a przecież zmarł 20 lipca 1973 roku. Po 40 latach od jego śmierci i premiery filmu “Wejście smoka”, z wielkim szacunkiem wspomina się jego postać i to czego dokonał. Książka “Sztuka kształtowania ciała” jest zaledwie ułamkiem jego historii i zapisem jego przemyśleń na temat sposobu budowania sylwetki człowieka. Jego zainteresowania wybiegały daleko poza trening ciała i z dostępnych materiałów na temat jego przemyśleń, można czerpać wielkimi garściami. W opisywanej książce, możemy poznać jego zapalczywość, do stania się fenomenalnie wysportowanym człowiekiem. Pod jego wrażeniem byli ludzie trenujący amatorsko, jaki i zawodowo – także kulturyści. Dzięki swojemu oddaniu w dziedzinie sportu, udoskonalił swoją sylwetkę, sposoby trenowania, stworzył nowe przyrządy do ćwiczeń, odrzucił zbędne ćwiczenia i zaadoptował – lub wymyślił – te które dawały największe efekty.

Nieszablonowe myślenie

W książce możemy zauważyć, jak nieszablonowo myślał Bruce Lee. Nieustannie miał otwartą głowę, poszukiwał nowej wiedzy i wręcz maniakalnie chłonął wiedzę dotyczącą trenowania ciała. Dzięki niemu, ta dziedzina poszła znacząco do przodu i do dzisiaj jest wykorzystywana w tworzeniu treningów. Był bardzo zaangażowany i praktycznie żył sportem. Zawsze miał pod ręką jakiekolwiek narzędzie do ćwiczeń i strój pozwalający na szybkie rozpoczęcie treningu. Był owładnięty zdrowym trybem życia i starał się stworzyć sobie i swoim uczniom, jak najlepsze warunki do treningu, wykorzystując przy tym najlepsze sposoby. Dla niego liczyła się jakość treningu, który przełoży się na wymierne efekty. Dlatego był twórcą nowych ćwiczeń, urządzeń oraz własnego stylu walki Jeet Kune Do.

Nieustanny rozwój

W książce “Sztuka kształtowania ciała” można znaleźć mnóstwo planów treningowych, opisów poszczególnych ćwiczeń, notatek i sposobu działania mistrza Lee. John Little zebrał dostępne materiały i przekazał w jak najlepszy sposób to, czego dokonał Bruce w swoim życiu. Możemy dowiedzieć się z publikacji, jak konstruował swojego treningi, jak wymyślał nowe ćwiczenia i jak podchodził do tematu kształtowania ciała. Dokładnie przestudiowanie tego tematu, pozwoliło mu na stanie się prekursorem wielu sposobów ćwiczeń. Co ważne, jego treningi ewoluowały na przestrzeni lat i ciągle poszukiwał doskonałości. Odrzucał to co zbędne i wdrażał najskuteczniejsze działania. Konstruował wszechstronne plany treningowe związane z ciężarami, treningiem na worku bokserskim, bieganiem, ćwiczeniami aerobowymi i treningiem sztuk walki. To pozwoliło mu wyrzeźbić swoje ciało w tak wręcz niewyobrażalny sposób, jaki możemy zaobserwować na zdjęciach w książce lub w filmach w jakich wystąpił. 

Podsumowanie

Książka “Sztuka kształtowania ciała” to bogate dziedzictwo jednego z najwspanialszych sportowców jacy chodzili po naszej planecie. Każdy czytelnik może czerpać z wiedzy i doświadczenia Bruce’a Lee i dzięki temu poprawić swoją kondycję oraz rzeźbę ciała. W publikacji są zaprezentowana ćwiczenia bardzo proste i te, do których wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Każdy może zabrać z tego arsenału wiedzy co tylko zechce i zastosować natychmiast w swoim planie treningowym. Najważniejszy jest ten pierwszy krok i rozpoczęcie treningu. Z biegiem czasu można wdrażać kolejne ćwiczenia i sposoby trenowania i stworzyć wymarzoną sylwetkę. Co najważniejsze, dzięki wiedzy Bruce’a Lee, nasze ciało może stać się zdrowsze i w lepszej kondycji. Polecam wszystkim tę publikację, w której znajduje się mnóstwo cennych wskazówek jak trenować i jak można ulepszyć swoje ciało. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *