Zarówno w wojsku jak i w biznesie, potrzebny jest przywódca, dzięki któremu rzetelnie będą realizowane wyznaczone zadania. Jego rolą jest klarowne i konkretne wskazywanie celu i pomoc osobom z zespołu, aby doszło do jego skutecznej realizacji oraz uzyskania pożądanych efektów. Nie od dziś wiadomo, że przedsiębiorstwa korzystają z wiedzy weteranów i emerytowanych żołnierzy. Ich wiedza jest niezwykle cenna i potrafi uzdrowić nie jedną firmę, a także uzyskać nowe spojrzenie dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa. W USA pojawiło się już wiele publikacji związanych z przywództwem, głównie na bazie doświadczeń uzyskanych przez żołnierzy na misjach wojskowych. Na szczęście nadszedł czas, kiedy światło dzienne ujrzała książka na naszym rodzimym rynku wydawniczym pt. Lider w stylu GROM. Jej autorami są Paweł Mateńczuk „NAVAL”, Marian Ślimak „MANIEK” i Ryszard Wasilewski „MUCHA”, a za jej wydanie odpowiada Wydawnictwo Bellona. Przekonajmy się zatem, co czeka nas w trakcie lektury tej pozycji.

Nowa wojskowa jakość

Autorzy książki prowadzą swoją opowieść ze szczegółami, od samego początku powstania JW GROM i odkrywają kulisy jej zamysłu i utworzenia przez gen. Sławomira Petelickiego. Co widać najdobitniej, aby uzyskać nową jakość, potrzebna była zmiana mentalna i wdrożenie przełomowych standardów i zupełnie nowego sposobu funkcjonowania sił specjalnych. Jak przekonacie się z lektury książki, rozmowa gen. Petelickiego i gen. Gromosława Czempińskiego za oceanem z Amerykanami w kontekście ich pomocy przy tworzeniu GROM-u, to wyjątkowy akt zaufania dla śmiałej wizji nowych sił specjalnych w Polsce. Na Uwagę zasługuje rozmiar i szerokie patrzenie na nową jednostkę, jaka miała się pojawić i jednocześnie po pewnym czasie zyskać miano elitarnej i legendarnej. To tylko dowodzi, jak wielką, szanowaną i wybitną postacią był gen. Sławomir Petelicki. Utworzenie JW GROM wiązało się z pojawieniem nowej jakości w zarządzaniu, dowodzeniu, systemie szkolenia oraz tworzenia wybitnych liderów. Na bazie tych wydarzeń, mamy okazję trzymać w dłoni książkę Lider w stylu GROM – która jest nową jakością pośród publikacji w naszym kraju, w zakresie przywództwa i implementowania wiedzy wojskowej do świata biznesu, a także prywatnego podejścia do wielu codziennych spraw. 

Zdjęcie pochodzi od Wydawnictwa Bellona

Różnice w sposobie działania 

W publikacji analizowane są tak różne od naszych, sposoby działania w wojsku amerykańskim. Na czynniki pierwsze rozkładane są relacje między żołnierzami a dowódcami w armii Stanów Zjednoczonych, ich stosunek do służby, przygotowanie do misji, planowanie zadań, trening oraz wzajemne wsparcie. Najlepsze zachowania i wzorce zostały wdrożone w GROM-ie. Dzięki temu, dzisiaj ta jednostka kojarzy się z profesjonalizmem, lojalnością, honorem i praktycznie każdy żołnierz marzy o tym, aby zasilić szeregi tej elitarnej jednostki. Pomimo wielu prób, do tej pory nie udało się stworzyć równie dobrej jednostki specjalnej. Na sukces JW GROM składa się także doskonale dopracowana selekcja i wyłanianie najlepszych kandydatów na operatorów. Nie ma tutaj przypadku. Jak zauważymy, w książce opisywany jest skrupulatny proces naboru żołnierzy i nie ma miejsca na przypadek oraz niesprostanie wyśrubowanym standardom tych specjalsów. Wartości hołdowane przez GROM i sprawność fizyczna na najwyższym poziomie, są elementem kluczowym do przystąpienia do tego elitarnego grona. 

Biznes a wojsko

Na podstawie swoich doświadczeń, będąc już na emeryturze i poza służbą, operatorzy mają szansę wykorzystać swoje bogate doświadczenie na rynku cywilnym i tak właśnie robią autorzy książki: NAVAL, MANIEK i MUCHA. Po doświadczeniach na misjach w Iraku i Afganistanie, mogą podzielić się swoją wiedzą w firmach prywatnych lub państwowych. Teraz także szersze grono ludzi – za sprawą tej książki – ma okazję poznać sposób planowania misji i działań wojskowych. Jak dowodzą byli GROM-owcy, ich wiedza przydaje się w przedsiębiorstwach, gdzie nieustannie trzeba wyznaczać cele, badać konkurencję i zatrudniać ludzi. Pokazują także, jak potencjalni biznesmeni mogą tworzyć skuteczny biznesplan, tak aby nie zmarnować funduszy i dobrze zweryfikować rynek. Pokazują również w jaki sposób powinien zostać zbudowany zespół ludzi tworzących firmę i jak ich rekrutować. A wszystko to na bazie bogatych doświadczeń, z wojska, pracy we własnych firmach i spółkach Skarbu Państwa. 

Podsumowanie

Książka Lider w stylu GROM powinna znaleźć się w szkołach, tak aby młode osoby mogły wynieść uniwersalne i ponadczasowe wartości, które pozwolą im skutecznie funkcjonować w biznesie i na rynku pracy. Do tego dochodzi nauka takich wartości jak szacunek, wsparcie, odpowiedzialność za siebie i innych, punktualność, planowanie, nieustanna nauka i rozwój, poszerzanie swoich horyzontów, samodzielność, praca zespołowa i wykraczanie poza oczekiwania. To są elementy, po których przyswojeniu można zmienić swoje życie i biznes. Autorzy w świetny sposób opowiadają historie z wojska i wplatają je do przykładów ze świata biznesu. Balansują na granicy tych dwóch światów i pokazują, że jak wiele można nauczyć się od żołnierzy z sił specjalnych, w szczególności od operatorów JW GROM. 

Jeśli interesuje was rozwój osobisty, poparty twardymi danymi i historiami z misji wojskowych, to ta książka jest dla was pozycją obowiązkową. Opisywane sytuacje czyta się z zapartym tchem i trudno przerwać lekturę, gdy już weźmie się książkę do ręki. W trakcie czytania można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z nadludźmi i superbohaterami, którzy dokonują niesamowitych rzeczy w trudnych warunkach, tysiące kilometrów od naszego kraju. Bardzo trudno sobie wyobrazić ich przeżycia i wysiłek z jakim musieli się zmagać, a do tego mieć nieustannie bystry i przenikliwy umysł, w trakcie planowania i realizacji swoich niebezpiecznych zadań. Książka posiada walor nie tylko edukacyjny, ale i przygodowy o naszych narodowych bohaterach, którzy walczą za naszą ojczyznę i rodaków. Sięgnijcie po tę książkę i zajrzyjcie do żołnierskiego świata, które ściśle wiąże się z biznesem, dowodzeniem , planowaniem i realizacją wyznaczonych celów, często w trudnych i stresujących sytuacjach. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *