Olle Ollerton jest byłym żołnierzem jednostki Special Boat Service (SBS). Aktualnie najbardziej kojarzony jest z prowadzenia programu reality show “SAS: Odważni wygrywają” – który zyskał ogromną popularność w Wielkiej Brytanii. Podczas kręcenia programu uczestnicy poddawani są ogromnemu wysiłkowi fizycznemu, jaki muszą znieść podczas selekcji przyszli żołnierze sił specjalnych. W książce “Break Point. Żołnierz Sił specjalnych o sile, odwadze i przetrwaniu– wydanej przez Wydawnictwo Bellona – Ollerton opisuje nie tylko swoją drogę do jednostki specjalnej, ale również to, co miało miejsce w jego dzieciństwie i na wojskowej emeryturze. To książka nie tylko o wytrzymałości fizycznej, ale i psychicznej. Autor rozbija na czynniki pierwsze całe życie profesjonalnego żołnierza – jego jasne i ciemne strony. Zajrzyjmy zatem co oferuje nam publikacja “Break Point”.

Traumy i ich piętno

Olle Ollerton ze szczegółami opisuje wszelkie najistotniejsze i najbardziej intymne aspekty swojego życia. Dowodzi, że nawet jedno traumatyczne przeżycie w dzieciństwie może mieć wpływ na całe dalsze życie. Opisuje również swoje motywacje i przeciwności, z jakimi się zmagał przed zaciągnięciem się do służby wojskowej i jaką walkę w głowie toczył w trakcie jej trwania. Nie owija w bawełnę i prosto z mostu dzieli się swoimi przeżyciami. Prezentuje problemy i zmartwienia trawiące jego głowę, w tym rodzinne trudności,  zawodowe porażki i rozczarowania. Obnaża swoje słabości i zdejmuje maskę superbohatera, za jakiego często uważa się żołnierza SAS i SBS. Wykłada kawę na ławę i otwarcie pisze o tym, że wojskowi mają trudności w swoim życiu po zakończeniu służby wojskowej i trudno jest im odnaleźć się w normalnym codziennym życiu – które wolne jest od wojennego zgiełku.

Instynkt przetrwania i emocje

Autor nie tylko przedstawia fakty i wspomnienia ze swojego bogatego życia, ale również dokonuje solidnej analizy swoich odczuć, podjętych decyzji i emocji wpływających na swoje ciało i umysł. Z perspektywy czasu potrafi rozbić na czynniki pierwsze to, co czuł w chwilach zagrożenia, zwątpienia, rozczarowania lub zwyczajnego życiowego marazmu. Nie boi się przyznać do błędów, uzależnienia od alkoholu i adrenaliny, czy też zaniedbania relacji z kobietami i synem. Potrafi opisać – co zrobił źle a co dobrze. Odziera również życie żołnierza z tajemniczości i wizerunku niezniszczalnego człowieka – na którym przyziemne sprawy nie robią wrażenia. Pokazuje, że żołnierze jednostek specjalnych nie mają pancerza, przez który nie przedostają się emocje, smutek, zwątpienia i tęsknota za bliskimi. Jak się okazuje, problemy psychiczne doskwierają bardziej żołnierzom, niż rany zadane w trakcie walki.

Codzienne zmagania z życiem

Książkę czyta się świetnie – podobnie jak doskonałą powieść sensacyjną – i nie brakuje tutaj spektakularnych opisów akcji oraz zdarzeń kryminalnych. Otrzymujemy od autora skondensowaną porcję wrażeń i przeżyć, z jakimi nie chcielibyśmy mieć do czynienia w swoim życiu, a jednak ktoś być był ich świadkiem i uczestnikiem. Mamy okazję zetknąć się z wydarzeniami na wojnie, ratowaniem dzieci przeznaczonych na sprzedaż z przeznaczeniem na prostytucję oraz osobistych tragedii – jak rozwód, problemy z alkoholem, traumy z dzieciństwa i zespół stresu pourazowego (PTSD). 

Podsumowanie

Książka “Break Point” jest doskonałą pozycją dla miłośników militariów, działań wojennych i książek z pogranicza sensacji i akcji. Od momentu rozpoczęcia czytania, bardzo trudno oderwać się od kolejnych rozdziałów i posiada się wielką ochotę na poznanie kolejnych wydarzeń z życia Ollertona. Nawet na moment nie czuć znudzenia i przeciągania na siłę historii. Jest tutaj wręcz odwrotnie, nieustannie pragnie się dowiedzieć coraz więcej i więcej. Jest to bardzo skondensowana książka, w której przedstawiono esencję z przeżyć autora. Można odnieść wrażenie, że książka mogłaby mieć znacznie więcej stron lub być rozbudowana na kilka tomów. Jednak z pewnością autor nie może ujawniać wszystkich sytuacji z jakimi miał do czynienia. Jego życiorys jest bardzo bogaty i jestem przekonany, że będziemy mogli przeczytać o jego wspomnieniach jeszcze nie raz. Gorąco zachęcam do lektury tej fenomenalnej książki i zanurzenia się w świat żołnierza sił specjalnych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *