6 lipca br. swoją premierę miał film ENNIO, o wybitnym kompozytorze muzyki Ennio Morricone. Jest to prawdziwa laurka i hołd złożony wybitnej postaci świata muzyki i filmu. Swoją odwagą, bezkompromisowością, eksperymentowaniem i wytrwałością, zapisał się w umysłach ludzi na całym świecie. Trudno znaleźć drugą taką osobę, która odcisnęła piętno na tak wielu muzykach, filmowcach i słuchaczach co Maestro Morricone. Film jest prawdziwą gratką dla wielbicieli tego twórcy i zabiera widzów w podróż po jego karierze. Co istotne, największą zaletą filmu, są opowieści samego wirtuoza i artystów z jakimi miał okazję współpracować oraz ludzi na których wywarł ogromny wpływ.

Legenda za życia

Ennio Morricone stał się legendą i fenomenem już za życia. Do chwili śmierci, był już uważany za wielkiego mistrza i niedościgniony wzór. O jego wielkości można było przekonać się także w Polsce na koncercie z okazji 60-lecia twórczości mistrza 14 października 2017 roku w Atlas Arenie w Łodzi. Niestety nie będzie już nikomu dane zobaczyć i usłyszeć muzyki pod batutą Maestro, ponieważ 6 lipca 2020 roku zmarł w rzymskim szpitalu. Jest to ogromna strata dla świata, jednak pozostawił po sobie muzykę do ponad 500 filmów, jaką możemy delektować się każdego dnia w zaciszu swojego domu.

 

Materiały od dystrybutora filmu Best Film.

Historia z pierwszej ręki

Największą zaletą filmu ENNIO jest to, że mamy okazję usłyszeć historie i anegdoty od samego Maestro. Słyszymy je takie, jak zapamiętał je sam Morricone. Nie skupia się on jednak na życiu prywatnym, lecz na swoim dorobku artystycznym. W celu poznania całej jego historii, produkcja musiałaby trwa kilka dodatkowych godzin. Choć sam film ENNIO trwa ponad dwie godziny, to zapewne i tak trzeba było zrezygnować z wielu treści o ponad sześćdziesięcioletniej karierze kompozytora. Fakt że sam Maestro opisuje swoje życie, jest wyjątkowy. Widzimy dzięki temu jego emocje i jak wpłynęły na niego wzloty i upadki, jakich doznawał w swoim życiu. Podczas seansu można się wielokrotnie wzruszyć i poczuć dreszcz emocji – zarówno dzięki opowieściom jak i dźwiękom skomponowanym przez Morricone. 

Materiały od dystrybutora filmu Best Film.

Wyboista droga

Kariera Ennio Morricone nie była tak oczywista i usłana różami jak się wielu wydaje. Film pokazuje, z czym musiał się zmagać i jakie sytuacje wpłynęła na jego losy. Fakt że kiedyś był niedoceniany, wydaje się dzisiaj czymś absurdalnym i wręcz niewyobrażalny. Jednak kompozytor tak bardzo wyprzedzał swoje czasy pod względem wizjonerstwa w muzyce, iż wielu próbowało go zdyskredytować i umniejszyć jego talent oraz wkład w muzykę. Z filmu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób Ennio Morricone myślał, pracował i tworzył niezapomniane kompozycje i słynne ścieżki dźwiękowe do kultowych filmów. To w jaki sposób pracował jego umysł przy tworzeniu muzyki, jest niebywałe i nic dziwnego, że jest określany fenomenalnym kompozytorem. Wyprzedził swoje czasy i dziesięciolecia oraz płynął na to, w jaki sposób wygląda dzisiaj muzyka filmowa, a także cała muzyka współczesna. Jest to ogromne osiągnięcie przy takiej ilości artystów, kompozytorów i dźwięków jacy pojawiają się na całym świecie.

Materiały od dystrybutora filmu Best Film.

Podsumowanie

Film ENNIO w reżyserii Giuseppe Tornatore, to wyjątkowe wspomnienie i podróż przez dokonania Ennio Morricone. Podczas seansu w skupieniu i z zaciekawieniem możemy delektować się szczegółami kariery muzycznej kompozytora. Widzimy jego wpływ na innych ludzi i świat muzyki. Co niezwykle istotne, dowiadujemy się, w jaki sposób tworzył swoją muzykę i jak rodziły się pomysły na poszczególne kompozycje. Często były to nietypowe koncepcje, na które nikt inny nie byłby w stanie wpaść. Prędkość jego komponowania wzbudza zazdrość u innych i wiązała się z krytyką oraz niedowierzaniem. Jednak jego umysł pracował na wielkich obrotach i dzięki temu prześcignął innych kompozytorów o lata świetlne. Wybierzcie się na ten film i przekonajcie się na własne oczy i uszy o wielkości Maestro Ennio Morricone. 

Materiały od dystrybutora filmu Best Film.
Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *