Do odniesienia sukcesu na giełdzie papierów wartościowych potrzeba wiedzy, doświadczenia i sprytu. Te cechy z pewnością posiada Andre Kostolany – inwestor i spekulant na światowych parkietach. Podczas swojej kariery w kupowaniu i sprzedawaniu akcji zbił majątek i pozyskał bezcenną wiedzę, co doprowadziło do tego, iż postanowił podzielić się nią w swojej książce  Psychologia giełdy. Na jej kartach podzielił się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami na temat “giełdziarzy”, parkietów oraz życia. Wszystko to powoduje, że autor zabiera nas do wspaniałego świata finansjery i ludzi, którzy mieli do czynienia z giełdą i jej otoczeniem. Za wydanie tej pozycji w Polsce odpowiada wydawnictwo Maklerska.pl.

Na przekór trendom

Kostolany w charakterystyczny dla siebie sposób opisuje świat inwestorów i robi to z dużą dozą humoru. Nie patyczkuje się i nie zostawia suchej nitki na osobach wobec których nie żywi sympatii. Nie owija w bawełnę i prosto z mostu mówi co myśli o środowisku “giełdziarzy”. Dzięki temu jego książkę czyta się z zapartym tchem i można poznać realia życia inwestorów i miejsc z którymi są związani. Autor obnaża chciwość i głupotę inwestorów pragnących szybko zdobyć majątek na giełdzie. Co zazwyczaj kończy się katastrofą i utratą majątku. Duża wagę przywiązuje również do zagadnienia psychologii tłumu. Często zaznacza, że ludzie ślepo podążają za trendami i innymi osobami – mając nadzieję, że informacje które zostały ujawnione, zapewnią im bogactwo. Sam jednak uważa, że trzeba kierować się własnym tokiem rozumowania, intuicją i przeczuciem. Szerzej te zagadnienia zostały opisane w recenzowanej publikacji. 

Psychologia w kontekście inwestowania

Trzonem książki jest psychologia jednostki i tłumu. To właśnie jest czynnik, który odpowiada za wahania kursów – ich wzrosty i spadki, zyski i straty inwestorów oraz nastroje jakie panują na parkietach. Autor wskazuje, że wyniki jakie widzimy na wykresach giełd, są odzwierciedleniem nastrojów ludzi którzy kupują i sprzedają akcje. Bardzo często zaznacza, że na giełdzie jest więcej głupców niż ludzi mądrych. To właśnie głupcy są dawcami kapitału, który wpompowywany jest w obieg giełdy i dzięki któremu spekulanci mogą odnosić sukcesy. Kostolany doskonale opisuje w jaki sposób odbywa się dystrybucja gotówki pomiędzy tymi osobami. To w jaki sposób inwestor będzie się czuł danego dnia, będzie odzwierciedlało jego ruchy na parkiecie i spowoduje zysk lub stratę. Jeśli nie będą podejmowane pochopne decyzje podyktowane emocjonalnym wirem, istnieje szansa że inwestujący nie dozna utraty kapitału. To właśnie panowanie nad emocjami odróżnia wybitnych i inteligentnych spekulantów od przegranych. 

Nie tylko giełda

Andre Kostolany nie skupia się w swojej publikacji wyłącznie na giełdzie. Opisuje także swoją historię i to w jaki sposób myśli. Ujawnia wiele szczegółów ze swojego życia, które toczyło się wokół giełdy i inwestowania pieniędzy. Ukazuje nam portrety psychologiczne osób jakie lokowały swoje pieniądze na giełdach całego świata. Podejmuje próbę analizy ich działań i co prowadziło do podejmowania konkretnych decyzji jeśli chodzi o ich finanse. Dowiadujemy się także jak wyglądała atmosfera na giełdzie przed kilkudziesięcioma laty i jakie zmiany zachodziły pod drodze. Autor zabiera nas również w podróż na giełdy w wielu miastach na całym globie. Zyskujemy informacje jakie parkiety były ważne dla światowej gospodarki i w jaki sposób handlowano tam akcjami. Kostolany jest kosmopolitą znającym cztery języki. Czyni go to osobą dobrze poinformowaną w różnych krajach i dzięki temu zdobył wiedzę z za kulis wielu dziedzin życia. Właśnie te smaczki w postaci mało znanych faktów, czynią książkę Psychologia giełdycennym źródłem informacji. Możemy spojrzeć na giełdę z innej strony, na bazie doświadczenia i wiedzy człowieka, który zbił fortunę i zjadł zęby na handlu akcjami. Sam podkreśla, że doświadczenie jest jednym z najcenniejszych zasobów jakie posiada. Właśnie ten atut sprawia, że podczas lektury doznajemy swego rodzaju ekscytacji, ponieważ odkrywamy niepopularne poglądy i świecie finansów i giełdy. Takie smaczki może zapewnić tylko praktyk znający realia finansjery od podszewki. Autor funduje nam nie tylko bezcenne i przydatne informacje, ale też dobrą zabawę i świetnie spędzony czas podczas lektury swojej książki. Publikacja nie jest zbyt obszerna, lecz zawiera wszystko aby zyskać miano wyjątkowego wydawnictwa. Jej treść powinna przypaść każdemu kto na co dzień zajmuje się giełdą, finansami, jak i osobom jakie pragną poszerzyć swój światopogląd o życiu i ludzkiej psychice. Gorąco polecam tę książę i życzę równie dobrze spędzonego czasu podczas lektury.

 

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *