Od najmłodszych lat większość ludzi jest zaznajomiona z firmą Disney. Głównie za sprawą takich bajek i filmów jak: “Myszka Miki”, ‘Król Lew” czy “Piękna i Bestia”. Jest to oczywiście wierzchołek góry lodowej produkcji z których słynie ta firma. Poza jej założycielem Waltem Disneyem – na jej sukces pracowało mnóstwo utalentowanych osób. Jedną z nich jest Robert Iger, który od 2005 do 2020 roku pełnił funkcję CEO. Jego kluczowe i pozornie kontrowersyjne decyzje, zapewniły firmie ogromny sukces i spektakularne dochody. Wśród nich znalazły się te, związane z kupnem taki firm jak Marvel, Lucas Film, Pixar i 21st Century Fox. Te posunięcia doprowadziły do umocnienia pozycji Disneya w branży rozrywkowej. To z jakimi dylematami się borykał, podczas dowodzenia tej wyjątkowej firmy, mamy okazję dowiedzieć się z jego książki “Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company” wydanej przez SQN i dostępnej również w formie audiobooka w serwisie Legimi.

Początki kariery

Swoją karierę rozpoczął w 1974 roku w telewizji American Broadcasting Company (ABC) – gdzie wykonywał podstawowe prace fizyczne. Następnie został mianowany na starszego kierownika programu przy transmisji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary. Gdzie miał okazję wykazać się przy nadawaniu programów – ponieważ rozgrywanie zawodów utrudniała zła pogoda. Dzięki temu został dostrzeżony i w następstwie tego, na do dobre rozpoczęła się jego wyboista i fascynująca kariera. Co doprowadziło go na sam szczyt Walt Disney Company. 

Trudności i odpowiedzialność

Dowodzenia tak ogromną firmą, która posiada swoje aktywa na całym świecie, jest niezwykle trudnym zadaniem. Każdego dnia trzeba stawiać czoła niezliczonym problemom. Jeśli firma zatrudnia kilkaset tysięcy pracowników, nieuniknione jest zmaganie się z wieloma wymagającymi sytuacjami. Dodatkowo, zwierzchnictwo nad medialnym gigantem potrafi przysporzyć stresu związanego z rozprzestrzenianiem się informacji z prędkością światła. Takie kanały dystrybucji treści jak Twitter i Facebook – potrafią rozpowszechnić kontrowersyjną wiadomość w kilka minut. Nieodpowiedni przekaz może przysporzyć całej firmie trudności – za co ostatecznie odpowiada CEO. Robert Iger miał styczność z wieloma nieprzyjemnymi chwilami – jak chociażby tragedia w Disneylandzie w Orlando. O wszelkich drażliwych wydarzeniach możecie przeczytać na łamach książki. 

Przywództwo

Na bazie swoich doświadczeń, autor opisuje zasady i wartości jakimi kierował się przez 45-letnią karierę. Opowiada o tym, jak zarządzać ludźmi, jak delegować zadania oraz jak ich zwalniać. Przekazuje także swoje spostrzeżenia dotyczące przekazywania wizji i wzniecania energii – która spowoduje – że ludzie będą podążać za swoim szefem i kierownictwem firmy. W swojej pracy podejmował wiele istotnych decyzji, do których musiał nakłonić członków zarządu i swoich współpracowników. Musiał wykazać się również umiejętnościami negocjacji przy zakupie innych firm – gdzie w grę wchodziły miliardowe kwoty. Istotna wielokrotnie okazywała się cierpliwość, ponieważ niektóre rozmowy z właścicielami firm toczyły się przez wiele miesięcy. Tak jak było to przy okazji rozmów ze Stevem Jobsem, Georgem Lucasem i Rupertem Murdochem. 

Podsumowanie

Tak długa kariera w medialnym konglomeracie jakim jest Walt Disney Company – jest godnym podziwu osiągnięciem. Robert Iger został okrzyknięty jednym z najwybitniejszych prezesów branży rozrywkowej w historii. Jego zaangażowanie i odważne strategiczne ruchy, doprowadziły do umocnienia firmy Disney na całym świecie. Również za jego sprawą powstał serwis Disney+. Zmysł, intuicja i odwaga doprowadziły do spektakularnych osiągnięć i uzyskania podziwu wśród ludzi na całym świecie. Dzięki ważnym posunięciom, ludzie w wielu zakątkach globu mogą delektować się takimi produkcjami jak “Czarna Pantera” czy seria “Avengers”. Mimo iż wielokrotnie Iger spotykał się ze sprzeciwem, burzył status quo i stawiał na swoim – co nie zawiodło go w decydujących momentach. Był stanowczy, roztropny, uważny i potrafił przewidzieć przyszłość. Po takim zachowaniu poznaje się wizjonera i lidera za którym podążą inni. Polecam przeczytanie lub wysłuchanie tej książki w wersji audio. Na szczególną uwagę zasługuje lektor – Maciej Więckowski – który w fenomenalny sposób oddał charakter wypowiedzi i uczucia autora. Obowiązkowa książka dla każdego przedsiębiorcy i lidera.

Książka w wersji audio dostępna w serwisie Legimi:

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *