Czym jest biologia syntetyczna? Czy jest ona bezpieczna? Od jak dawna jej używamy i do czego nam tak naprawdę służy i do czego będzie zdolna w najbliższych latach i dekadach? Na te pytania odpowiadają Amy Webb i Andrew Hessel   w książce “Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?”. Zapraszam do recenzji.

Początki biologii syntetycznej

Aby dobrze zrozumieć dzisiejszą i przyszłą biologię syntetyczną, należy zrozumieć skąd się wzięła, jaki miała cel, co już jej zawdzięczamy i dlaczego część ludzi tak się jej boi. Z pomocą przychodzi nam pierwsza część książki, z której dowiemy się, kto jest uważany za twórcę biologii syntetycznej, jak długo zajęło nam odczytanie genomu człowieka, dlaczego GMO jest zbawienne i oczywiście jak nauka przyczyniła się do pierwszych szczepionek mRNA, które błyskawicznie zatrzymały śmiertelne fale Covi-19 ( w nauce 2 lata to tak jak pstryknąć palcem). Całość jest napisana w bardzo prosty i zrozumiały sposób z ciekawymi porównaniami.

Dzisiejsze możliwości 

Druga część książki opisuje nad czym dzisiaj pracują biolodzy syntetyczni. Skupia się nad wykorzystaniem technologii w biologii. Jak wykorzystać możliwości matki natury do rozwiązania problemów dzisiejszego świata oraz jak zapobiegać chorobom i błędom genetycznym. Być może wielu z Was uważa, że naukowcy nie powinni dotykać tak skomplikowanego i delikatnego tematu, jednak są i też tacy, co chętnie skorzystaliby z możliwości biologii syntetycznej aby mieć dzieci, ponieważ dzisiaj nie mają takiej możliwości przez błędy w genach. Pamiętajcie również, że nasz klimat się zmienia i jeśli szybko nie nauczymy się tak manipulować genami roślin, aby te szybko przystosowały się jego zmiany, może okazać się, że głód  już nie będzie kłopotem tak zwanego trzeciego świata, ale nas wszystkich.

Przyszłość

Ostatnią częścią książki są opowieści, jak może wyglądać świat w przyszłości dzięki biologii syntetycznej. Pewnie każdy już słyszał o mięsie z próbówki – autorzy książki idą o krok dalej i przedstawiają nam całe menu z 2037 roku. Dowiesz się, jak funkcjonariusze FBI mogą reagować na uwolnienie patogenów z laboratorium, czy też dowiesz się jak może wyglądać świat z osobami po dziewięćdziesiątym roku życia, które wciąż chcą być aktywne zawodowo. Nasz przyszły świat będzie bardzo ciekawy i to dzięki biologii syntetycznej.

Podsumowanie

Książka “Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?” Amy Webb i Andrewa Hessela jest bardzo ciekawa. Dużym plusem jest to, że jest napisana w bardzo prosty i przyswajalny sposób dla przeciętnej osoby. Kwestie biologiczne są opisane w przyjemny sposób, które nie wywołują negatywnych emocji, za to bardzo mocno wciągają i rodzą w głowie czytającego kolejne pytania. Bardzo polecam tą publikację.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *