Każdego dnia jesteśmy narażeni na to, że zostaniemy okłamani i oszukani. Bardzo często wierzymy także w powszechnie objawione prawdy – które niestety nie są prawdziwe. Pomimo ostrożności, dajemy się nabrać na wiele podstępnych trików. Jest to związane, z poleganiem na zbiorowej wierze w powtarzane od lat kłamstwa i brakiem krytycznego myślenia. Teraz możemy to naprawić, dzięki książce  Prawda o kłamstwach”. Lektura tej publikacji pozwala na podważenie i zrewidowanie naszych poglądów o życiu i sytuacjach z jakimi się spotykamy na co dzień. Dzięki uzyskanej wiedzy, mamy szansę ustrzec się przed kłamstwami i oszustwami, których możemy nie dostrzec na pierwszy rzut oka. W tej recenzji przyjrzymy się temu, co proponuje autorka publikacji Aja Raden. 

Złudzenia

Wiedza zawarta w książce, pozwala na odkrycie struktury kłamstw jakim ulegamy. Każdy przynajmniej raz doświadczył manipulacji i naraził się na oszustwo – mniejsze lub większe. Jeśli ślepo wierzymy w każde wypowiadane słowo, to jesteśmy narażeni na to, że zostaniemy wykorzystani i okłamani. Czasami nawet nie chcemy znać prawdy, bo będzie ona bardzo bolesna i w konsekwencji oszukujemy sami siebie. Mimo iż podświadomie, dopuszczamy do siebie inne wersje zdarzeń. Po prostu tak jest łatwiej i przyjemniej, chociaż jesteśmy w stanie zdemaskować nieprawdę, to wolimy tkwić w obłudzie. Autorka opisuje mechanizmy jakimi rządzą się kłamstwa i jak się na nie nabieramy. Robimy to niestety zaskakująco często. Nie ma jednej właściwej prawdy, jest ona zbudowana z wielu informacji jakie pojawiają się w skali życia. Warto zatem poznać powszechnie stosowane metody tworzenia nieprawdy, głównie po to, aby nie dać się wyprowadzić w pole po raz kolejny.

Mity

Od dziecka jesteśmy karmieni sporą ilością informacji. Niestety, wiele z nich jest opartych na kłamstwie. Bardzo często zostały one skonstruowane z premedytacją w takie sposób, aby pewna grupa społeczna zrealizowała swoje interesy. Aja Raden przywołuje tutaj przykłady piramid finansowych, religi, diamentów czy też relikwii świętych. Są to historie, które otwierają oczy i weryfikują naszą wiedzę i postrzeganie świata. Wiele powszechnych informacji uznajemy za prawdę bez zastanowienia i przekazujemy je dalej – najczęściej bez zweryfikowania. Tak na przykład powstają fake newsy, które funkcjonują od dziesięcioleci i nie jest to wyłącznie domena mediów społecznościowych. 

Podsumowanie

Prawda o kłamstwachto fascynująca książka o tym jak tworzone są kłamstwa, jak funkcjonują i oddziałują na ludzi. Dzięki tej publikacji, możemy zweryfikować swoje postrzegania świata, w to co wierzymy i mamy szansę nauczyć się rozpoznawać potencjalne oszustwa. Autorka jest bezpośrednia w przedstawianiu i ujawnianiu oszustw i do tego robi to w przystępny sposób oraz z humorem. Dlatego bardzo dobrze czyta się tę pozycję i trudno się od niej oderwać. Podczas lektury, możemy przyłapać się na tym, jak bardzo myliliśmy się w wielu kwestiach i jak byliśmy okłamywani. Wiele powszechnych prawd zostało obalonych w tej książce i z pewnością sami będziemy mogli dojść do prawdy w wielu kwestiach. Ta publikacja na pewno pomoże nam w lepszej ocenie informacji i sytuacji, z jakimi się spotykamy każdego dnia. Kłamstwo ma krótkie nogi, ale lepiej je odkryć wcześniej. Mam nadzieję, że przeczytanie tej pozycji pozwoli wam na lepsze odkrywanie mistyfikacji i oszustw. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *