Bardzo często pojawiają się w sieci rankingi doceniające pracodawców. Czytamy o firmach jakie wspierają swoich pracowników i dbają o niech na co dzień. Jeśli jest tak w rzeczywistości i są takie firmy w których pracuje się bardzo dobrze, to chwała im za to i powinny otrzymywać wyróżnienia. Jednak jest to tylko wycinek całego rynku. Jak natomiast wygląda pozostałą jego część? Czy jest to sielankowa kraina, w której pracownicy czują się spełnieni i doceniani? Niestety z tym bywa różnie.

Wrzucenie na głęboką wodę

W dużych firmach bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy przychodzi nowa osoba, jest wówczas oddelegowana od pierwszego dnia do zadań, jakie przerastają jej kompetencje i umiejętności. Zamiast dawkowania obowiązków, wrzuca się nowicjusza na głęboką wodę – w myśl idei – poradzi sobie albo utonie w natłoku pracy. Nic gorszego nie może przydarzyć się nowemu pracownikowi, niż za duża ilość pracy z jaką wcześniej nie obcował. Smutna prawda jest taka, że jest to nagminna i bardzo powszechna praktyka pracodawców. Winę za to ponoszą menedżerowie nie posiadający odpowiedniej wiedzy, i współpracownicy którzy pragną się wysłużyć świeżakiem. Tego typu podejście jest reliktem i nie powinno mieć miejsca we współczesnym zarządzaniu. Nie powinno – a mimo to nadal funkcjonuje. 

Gęsta atmosfera

Ludzie odchodzą od złych szefów i współpracowników – jest to fakt o którym często się milczy. Kto by chciał konfrontować się z osobami, jakie nie potrafią przyjąć konstruktywnej krytyki o złym zarządzaniu? Lepiej zacisnąć zęby, poszukać innej pracy i odejść w lepsze miejsce. Jeśli do kilkuosobowego zespołu przychodzi nowy pracownik i nie ma tam kultury wsparcia, to będzie miał pod górkę przez wiele miesięcy – a może nawet lat. Niestety dla psychiki człowieka jest to nie do zniesienia. Codzienna praca przez 8 godzin w złej atmosferze potrafi przetrzebić organizm. Konsekwencją tego mogą być z biegiem czasu różnego rodzaju problemy ze zdrowiem. Jednak wśród starych wyjadaczy, będzie nie lada ubaw, gdy nowy narybek nie będzie sobie radził i utonie w masie spraw do wykonania.

Szef unikając konfrontacji

Dobry przełożony powinien wspierać i pomagać w rozwiązywaniu problemów, lecz przy dużym zespole, może zwyczajnie marginalizować wiele spraw. Zrzuci je na innych pracowników lub kierowników zespołów. Każdy powinien mieć dostęp do szefa aby mógł porozmawiać o ważnej i nurtującej kwestii. Nagminnie zdarza się unikanie członka zespołu i udawanie, że nie ma się czasu. Takie zachowanie jest dobre na krótką metę, prędzej czy później frustracja weźmie górę i pracownik odejdzie. Nagle nadejdzie olśnienie  – co się stało że zrezygnował? Im wcześniej pracodawcy korporacji uświadomią sobie, że czas złego zarządzania są reliktem przeszłości, tym lepiej dla ich organizacji. Dobre zespoły buduje się latami dzięki zaufaniu i wzajemnemu wsparciu. Każdego dnia trzeba troszczyć się o członków zespołu i pomagać im. Zwycięstwo w biznesie nie jest zasługą jednej osoby, dokonuje się tego wspólnym wysiłkiem. Tak samo powinno się świętować sukces i wykonanie ważnych projektów. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.