Żyjemy w świecie w którym codziennie otrzymujemy mnóstwo bodźców i tysiące informacji. Różnego rodzaju serwisy informacyjne i kanały mediów społecznościowych walczą o naszą uwagę. Wszystko to sprowadza się do tego, że trudno nam skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Cierpi na tym nasza produktywność i efektywność działania. Zamiast skupić się na ważnych rzeczach, skaczemy od jednego źródła informacji do drugiego. Ciekawi nas wszystko i zamiast realizować projekty i pomysły – budzimy się co rano ze świadomością zmarnowanego czasu. Jeżeli chcemy zmienić ten stan, to z pomocą przychodzi nam “praca głęboka”, dzięki której możemy przełączyć się ze stanu powierzchowności i pracy płytkiej – do intensywnego działania. Będzie miało to odzwierciedlenie w wynikach naszych starań. To co zbudujemy dzięki pracy głębokiej będzie mogło zaskoczyć nas samych i nasze otoczenie.

O czym jest książka?

Autor wyjaśnia sposoby i efekty wprowadzenia w życie pracy, która jest wytężona i skupiona na jednym zadaniu, na którą poświęcamy większą ilość czasu. Zamiast skakać od jednego zajęcia do drugiego, należy przeznaczyć całą naszą uwagę na wykonanie pracy nad jednym zagadnieniem. Obowiązkowo trzeba zredukować wszelkie rozpraszacze typu media społecznościowe, odpowiadanie na e-maile, sprawdzanie wiadomości i powiadomień na telefonie. Każda z tych rzeczy potrafi zakłócić naszą zdolność do pracy nad jednym zadaniem. Jeżeli chcemy być skuteczni i bardziej efektywni to musimy nauczyć się stosować w praktyce pracę głęboką. Dla każdego doba ma tyle samo godzin, jednak jest ona wykorzystywana na różne sposoby. Jedni są bardzo produktywni mimo natłoku zajęć, a inni marnują czas na sprawdzanie nowych informacji na Facebooku. Ustalając priorytety i bloki czasowe w których będziemy pracować, zdziałamy o wiele więcej – niż robiąc wiele rzeczy na raz. Nie posiadając harmonogramu zajęć czas będzie przeciekał nam przez palce i nasza produktywność będzie znajdowała się na bardzo niski poziomie.

Dla kogo jest ta publikacja?

Przede wszystkim tę książkę powinni przeczytać pracownicy umysłowi, osoby które muszą wykonać pracę pisarską oraz ludzie pracujący nad obszernymi projektami. Na wiedzy, która płynie z tej publikacji skorzystają także Ci, którzy zajmują się kreatywnym działaniem. Dla których skupienie jest ważnym elementem pracy, co pozwala uwolnić ich pomysły i dokonać odpowiedniego researchu. Informacje które przekazuje Cal Newport pozwalają każdemu wykonywać pracę lub swoje hobby na wyższym poziomie skupienia i skuteczności. Godzina pracy głębokiej będzie bardziej wartościowa, niż trzy godziny zajmowania się różnego rodzaju rzeczami jednocześnie. To w jaki sposób zorganizujemy sobie rozkład zajęć – będzie determinować ostateczne rezultaty. Wykonując pracę głęboką będziemy w wąskim gronie ludzi którzy praktykują tę metodę codziennie. Stosując takie podejście można mniejszym wysiłkiem dokonać wielu rzeczy – gdzie ilość czasu przeznaczona na realizację planu nie zwiększy się drastycznie. Wręcz przeciwnie, będziemy mieli więcej czasu na inne aktywności.

Czy warto przeczytać?

Po lekturze tej książki będziemy w stanie lepiej zorganizować swój czas i staniemy się bardziej efektywni w swoim działaniu. Autor przywołuje doskonałe przykłady znanych osób i ich sposoby na pracę głęboką. Pokazuje jak zmieniła ona ich rezultaty i podejście do pracy na wybranymi zagadnieniami. Możemy dowiedzieć się jak niewielką ilość czasu możemy wykorzystać do robienia wielu ważnych projektów. W krótszym czasie i przy intensywnej pracy jesteśmy skłonni tworzyć więcej i przy tym cieszyć się czasem spędzonym na przyjemnościach. Warto zapoznać się z tą książką i poznać sekret pracy głębokiej. Dołączymy w ten sposób do osób działających wydajnie i które nie są narażone na rozproszenia. Im lepiej opanujemy tę sztukę tym lepsze rezultaty osiągniemy. Inni będą zdumieni w jaki sposób to robimy, bo przecież dla nich dzień jest za krótki i nie starcza im na nic czasu. Praca głęboka będzie naszym sprzymierzeńcem, jeśli zagłębimy się w jej tajniki i zaczniemy codziennie stosować.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *