Bardzo często jako młodzi ludzie wydaje nam się, że jesteśmy w jakiejś dziedzinie bardzo dobrzy. W końcu poświęcamy całe dni na szlifowanie umiejętności oraz zwiększenie doświadczenia. Kto z Was nie miał wrażenia że dorównał starszym kolegom i był z tego powodu bardzo dumny. W końcu można było rozmawiać z nimi jak równy z równym. Ja miałem tak wielokrotnie. Ale za każdym razem zostałem sprowadzony do parteru.

Uczucie równości

Zazwyczaj nasze wrażenie bierze się z tego że pracujemy w grupach w których nie odstajemy od siebie. Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę że jeżeli młodego człowieka przyrówna z ekspertem pracującym w zawodzie od 30 lat zostanie przez niego zjedzony doświadczeniem i wiedzą. Młody pracownik natomiast zniechęci się i zacznie szukać innego miejsca nawet jeżeli Szef uzna Go za dobrze rokującego. Ponadto często mamy możliwości techniczne bardzo zbliżone i pracujemy nad podobnymi projektami. Ciężko jest zrobić coś innowacyjnego oraz skorzystać z zupełnie nowych taktyk czy technologii. Jesteśmy zamknięci w dość hermetycznej strukturze i  nie potrafimy dostrzec, że tak naprawdę bardzo dużo nam brakuje do specjalistów w naszej dziedzinie.

Spotkanie z bardziej doświadczonymi osobami

W momencie kiedy mamy okazję sprawdzić nasze umiejętności w nowym miejscu, bądź podczas współpracy z innymi ludźmi zazwyczaj spoza naszych kręgów, dopiero wtedy dowiadujemy się jak bardzo odstajemy. Dzieje się tak ponieważ spotykamy na swojej drodze ludzi którzy mają więcej doświadczenia, pracowali w większej ilości firm i obsłużyli większą ilość klientów. Zapewne również pracowali w innych warunkach oraz wykorzystywali różne technologie, które wcześniej dla Ciebie były niedostępne. Wszystkie te powyższe aspekty budują przepaść między nami a starszymi kolegami po fachu.

Powątpiewanie i niepewność

Kiedy zderzymy się z Takimi osobami, zazwyczaj zaczynamy czuć się gorsi od nich, a nasza samoocena drastycznie spada. Jest to w zupełności normalne zachowanie. Musimy zdać sobie sprawę, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy od Nas. To bardzo dobrze, ponieważ wtedy najwięcej się uczymy. Najgorsze co może Nas spotkać to przeświadczenie że jesteśmy najlepsi.

Nauka i zmiana miejsca pracy

Uważam tak ponieważ musimy mieć bodźce z otoczenia, które wymuszają na nas chęć ciągłego rozwoju. Aby to osiągnąć, większość z nas potrzebuje wzoru do naśladowania i gonienia za nim. Bardzo często z tego powodu zmieniamy pracę na taką, która pozwala nam na szybsze postępy. Mamy wówczas możliwość korzystania z narzędzi, które wcześniej były dla nas niedostępne. . Warto tu również  wspomnieć że zmiana pracy co kilka lat, pozwala nam sprawdzić w jakim jesteśmy tak naprawdę miejscu. Jeżeli zbyt długo zostaniemy u dotychczasowego pracodawcy, możemy mieć problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. A ponadto wiara w nasze umiejętności może być fałszywa. Tak naprawdę nie mamy porównania do innych ekspertów poza naszą aktualnym miejscem zatrudnienia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *