Każdego dnia stajemy w obliczu podjęcia decyzji – mniej lub bardziej istotnych dla naszego życia. Jedne podejmujemy szybko pod wpływem impulsu, inne natomiast są efektem długich przemyśleń. Czasami jesteśmy niemal pewni jak postąpić, a innym razem mamy spore wątpliwości czy dobrze robimy. Na szczęście na rynku wydawniczym pojawiła się książka “Popełnisz koszmarny błąd!” która pomaga nam zbudować system tworzenia i podejmowania lepszych decyzji. Olivier Sibony zabiera nas w świat pułapek, błędów poznawczych, metod i procesów, które mogą wpływać na wybory jakich dokonamy w przyszłości w biznesie i życiu prywatnym. 

Fasadowość decyzji

Niejednokrotnie wielu z nas miało okazję przekonać się, że podejmowanie decyzji pod wpływem emocji może okazać się zgubne. Niestety w takich momentach rzadko bierzemy pod uwagę kluczowe zmienne i okoliczności mogące mieć na nas wpływ. Autor książki wydobywa na światło dzienne elementy, jakie kształtują nasz system decyzyjny i jak bardzo może okazać się on zgubny, gdy nie weźmie się pod uwagę szerszego kontekstu. Wskazuje zagrożenia i ukryte pułapki na jakie nie zwracamy przeważnie uwagi. Może okazać się, że będziemy mieli mnóstwo szczęścia i podejmiemy szereg decyzji niosących oczekiwany efekt lub nawet przekraczający oczekiwania nasze i innych. Jednak po drugiej stronie, są te szkodliwe i niosącego zgubę – na przykład dla przedsięwzięcia biznesowego. Publikacja pokazuje jak przyjrzeć się naszemu postępowaniu i spojrzeć z innej perspektywy na nasze wybory. 

Rozwianie mitów

Olivier Sibony skłania czytelników do głębokiej refleksji nad skutkami wielu decyzji. W swoich rozważaniach podważa sukcesy legendarnych liderów i firm. Ukazuje nam, że finalny efekt jest uzależniony od szeregu czynników, a nie od tego kto i jak się zachował. Popadnięcie w efekt złudzenia jest bardzo groźne, ponieważ przypisujemy sukces osobie, a nie okolicznościom w jakich się znalazła ze swoim dylematem. Autor w przenikliwy sposób analizuje i rozkłada również na czynniki pierwsze popularne powiedzenia i przekonania. Pokazuje, że wiele powtarzanych cytatów ludzi sukcesu, dzięki którym możemy zwyciężyć, jest tak naprawdę nieprawdziwych i prowadzi do zakrzywienia rzeczywistości. Co finalnie może przełożyć się na popełnienie błędu i niepowodzenia planowanego przedsięwzięcia. Jednym z przekonań z jakim rozprawia się Sibony i które jest uderzające podczas lektury, są tzw. dobre praktyki. Mówi się, że aby odnieść sukces, należy iść po śladach osób, które już go osiągnęły w danej dziedzinie. Niestety – jak wskazuje autor – takie zachowanie nie sprawi, że stworzymy przewagę konkurencyjną. Efektem tego będzie co najwyżej powtórzenie sukcesu – nie jego przebicie i stanie się liderem. Pułapka naśladownictwa może okazać się bardzo niebezpieczna.

Budowa procesu decyzyjnego

Z treści publikacji wynika dobitnie, że autorowi zależy na tym, aby czytelnik wyrobił sobie własny proces, dzięki któremu będzie podejmował lepsze decyzje. Wydobywa w pierwszej kolejności na światło dzienne czyhające pułapki, następnie podpowiada sposoby na decydowanie, aby na końcu pokazać metody projektowania i architekturę decyzji. Jako czytelnicy dostajemy kompleksowo przygotowany i opracowany pakiet, który wspomoże nas w dokonywaniu lepszych wyborów. Mnogość sposobów z jakich możemy skorzystać jest zdumiewający. Zaproponowane metody możemy wykorzystać przy różnym stopniu skomplikowania dylematów przed jakimi stoimy. Autor wzbogaca nasz arsenał decyzyjności o mało znane metody – od bardzo prostych do znacznie bardziej złożonych. Możemy z nich korzystać w zależności od potrzeb, czy chodzi o wybór miejsca pracy czy strategiczny zakup firmy przez fundusz inwestycyjny. Można odnieść wrażenie, że autor odkrywa przed nami zasłonę tajemniczości i złożoności z jakimi kojarzymy podejmowanie trudnych decyzji. Duże światło rzuca na nietypowe podejście i obserwowanie różnego rodzaju wyborów i możliwości Jak zauważa, im więcej będziemy mieli odniesień, tym lepiej sobie poradzimy z kolejnymi rozterkami.

Podsumowanie

Książka jest doskonałym kompendium wiedzy i studium przypadków podejmowania decyzji. Ma szansę na to, aby stanowić doskonały element wyposażenia każdego pracownika i filar niezbędnej literatury jaką powinni przyswoić. Przedsiębiorstwa powinny poważnie rozważyć wręczenie tej publikacji swoim menedżerom i osobom podejmującym kluczowe decyzje w swojej pracy. Będzie to pomocne narzędzie skłaniające do refleksji, głębszego przemyślenia swoich działań i ich potencjalnych skutków. Może być to fundament na którym zostanie w firmie zbudowany system podejmowania dobrych decyzji. Z pewnością pozwoli na uniknięcie pochopnych, impulsywnych i nieprzemyślanych kroków w stronę popełnienia kosztownych błędów. 

Jeżeli czytaliście książkę “Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” – wydaną również przez wydawnictwo Media Rodzina – koniecznie sięgnijcie po publikację “Popełnisz koszmarny błąd!”. Jest to doskonałe uzupełnienie bestsellera Daniela Kahnemana oraz spojrzenie z innej strony na sposoby podejmowania decyzji. Im lepszą strukturę i proces tworzenia decyzji wypracujemy, tym skuteczniejsze sposoby wdrożymy w naszym życiu. Co przełoży się na nasze dalsze sukcesy, spełnienie i szczęście. Książka którą napisał Olivier Sibony daje wgląd w schematy jakimi posługujemy się na co dzień gdy stajemy przed ważnym wyborem. Nieustannie pojawiają się wówczas niepewności i niezliczona ilość zmiennych z którymi trzeba się zmierzyć. Autor pomaga nam uporać się z tymi trudnościami i przedstawia nam drogowskazy jakie mogą nas pokierować w kierunku podjęcia właściwej i przemyślanej dokładnie decyzji. Publikacja jest naszpikowana praktycznymi radami jakie możemy stosować na co dzień. Nie jest to pozycja jaką można przeczytać raz i odłożyć na półkę. Jest to podręcznik do natychmiastowego zastosowania. Możemy dzięki niemu analizować wybory podejmowane przez siebie i innych. Zestaw wytrychów jaki oferuje książka pozwoli nam zbudować własny zestaw narzędzi i dzięki niemu zwiększymy prawdopodobieństwo ustalania korzystnych wyborów. Co jest istotne, publikacja rzuca zupełnie nowe światło na podejmowanie decyzji i odnoszenie sukcesu biznesowego i osobistego.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

 

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *