Niestety w Polsce przedsiębiorcy nie potrafią rozmawiać z pracownikami o podwyżkach, bądź bardzo często nie chcą ich po prostu dawać. Jakby nie patrzeć, jest to ich kosztem. Jednak jeżeli Ty zarabiasz od trzech lat tyle samo i starcza Ci zdecydowanie na mniej niż jeszcze dwa lata temu, musisz podjąć kroki zmieniające ten stan rzeczy!!!

Badanie sytuacji

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić jakie aktualnie jest średnie wynagrodzenie na Twoim stanowisku pracy. Jest na to kilka sposobów. Możesz poszukać porównywarek wynagrodzeń i sprawdzić średnią. Jednak lepiej przejrzeć oferty pracy i zobaczyć ile pracodawcy są w stanie zapłacić za Twoje usługi. Jednak nie ma nic lepszego niż negocjacje z potencjalnym pracodawcą. Zachęcam do wytypowania kilku potencjalnych pracodawców i wysłania CV. W ten sposób sprawdzicie czy jest zainteresowanie Waszą osobą oraz odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną i dowiecie się ile jesteście w stanie zarabiać.

Przygotowanie gruntu

Kolejnym krokiem jest przygotowanie argumentów dla pracodawcy. Jeżeli pójdziesz i powiesz, że chcesz podwyżkę “bo tak” to bądź pewny, że jej nie otrzymasz. Przygotuj się do tej rozmowy. Wiesz już ile możesz zażądać, ponieważ sprawdziłeś rynek pracy. Teraz zastanów się dlaczego aktualny pracodawca powinien zwiększyć Twoje wynagrodzenie. Przedstaw mu swoje atuty. Mogą nimi być np. rzadkie chorowanie, wyższa wydajność niż przeciętna, dodatkowe umiejętności, sumienność czy dyspozycyjność. Dodatkowymi argumentami mogą być czynniki ekonomiczne jak pędząca gospodarka czy podwyżki płac minimalnych. Jeżeli jednak czujesz, że jest to za mało, bo nie wyróżnisz się na tle innych, to pomyśl jakie dodatkowe obowiązki możesz wziąć na swoje barki.

Rozmowa

Podczas rozmowy bądź opanowany i konkretny. Nie mów o innych, skup się wyłącznie na sobie i przedstaw w krótki i rzeczowy sposób po co przyszedłeś i dlaczego zasłużyłeś. Nie wspominaj o propozycjach pracy, użycie tej karty przetargowej jest ostatecznością, do której nie zachęcam. Jeżeli dojdziesz do ściany w negocjacjach i została na stole tylko inna propozycja pracy, to podziękuj obecnemu pracodawcy i przyjmij lepszą ofertę. Nie wymuszaj również decyzji od razu, daj Szefowi na przemyślenie i przedstawienie propozycji.

Decyzja

Jesteś panem sytuacji. Masz w ręku informację, że jesteś wartościowym pracownikiem i są dla Ciebie oferty innych pracodawców oraz odbyłeś rozmowę o podwyżkę. Jeżeli Twój Szef nie chce jasno i konkretnie dać odpowiedzi i Cię unika, nie masz co liczyć na lepsze wynagrodzenie. Musisz podjąć decyzję. Jeżeli rozmowa nie przyniosła skutku, nie używaj argumentów, że inni zaproponowali więcej. Przyjmij nową ofertę a w obecnej firmie złóż wypowiedzenie. Ta decyzja musi być jednoznaczna i nie podważalna. Bardzo często zdarza się, że pracodawcy po otrzymaniu wypowiedzenia składają ciekawsze oferty pracy. Przestrzegam przed przyjmowaniem takich ofert z dwóch powodów, robisz z gęby cholewę i odmawiasz nowemu pracodawcy po słowie, co z całą pewnością zamyka Ci drzwi w tej firmie na przyszłość. Istnieje możliwość, że długo możesz się nie cieszyć z podwyżki ponieważ będzie to okres przejściowy aż ktoś nie zostanie zatrudniony na Twoje miejsce. Trzymaj się raz podjętej decyzji!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *